Stanice Deep Space 9

Když se cardassianští okupanti vzdají svého nároku na planetu Bajor, požádá bajorská prozatimní vláda o podporu Spojenou federaci planet. Do oblasti je proto vyslána jednotka pozorovatelů Hvězdné flotily Federace, aby dohlédla na to, že obnova Bajoru proběhne v pořádku a s ohledem na práva civilního obyvatelstva. Tato skupina pod vedením komandéra Siska se zabydlí na bývalé cardassianské orbitální důlní stanici Terok Nor, kterou Flotila překřtí kódovým jménem Deep Space 9 - Hluboký vesmír 9.
Krátce poté se však Siskovi a jeho lidem podaří objevit něco, o čem Cardassiané za celá léta okupace Bajoru neměli ani tušení: v bezprostřední blízkosti Bajoru se nachází stabilní červí díra, průchod do zcela neprozkoumané oblasti vesmíru na opačné straně Galaxie. Z bezvýznamné orbitální stanice se tak rázem stává strategicky nejvýznamnější objekt známého vesmíru... a záhy poté i první obranná linie proti tajemnému nepříteli.

Tak začíná seriál Star Trek: Deep Space 9, natáčený od roku 1992. Jeho děj je zasazen do budoucnosti světa Star Treku a odehrává se zhruba sto let po příbězích posádky kapitána Kirka. Mnozí diváci se shodují, že je to dosud nejúspěšnější pokus o navázání na tradici původního seriálu - autoři Deep Space 9 se totiž nebáli překročit hranice a natočit něco trochu jiného, než tehdy bylo v kraji zvykem.
Celý seriál je koncipován jako jeden dlouhý děj, ale je poskládaný z řady více či méně samostatných příběhů. Díky tomu lze sledovat jednotlivé díly samostatně, ale při pravidelném sledování vše začne zapadat do složité mozaiky, která dává seriálu úplně nový rozměr. Výsledkem je sedmiletá vesmírná sága o lidech, kterým bylo dáno stát se hrdiny, aniž by o to kdokoliv z nich stál. Je to přesně takový seriál, jakým by byl původní Star Trek, kdyby byl natočen dnes: poněkud pochmurné prostředí a atmosféru vyvažují tradiční ideály a myšlenky Star Treku ve víc než dostatečné míře. Tak jako Kirkovi lidé, ani Sisko a jeho posádka o svých ideálech nemluví - rovnou je uvádějí do praxe. Ukazují nám, že ani ve válce a tváří v tvář konci nesmí člověk zapomenout na svou čest, hrdost a respekt k ostatním.

Třebaže tento seriál patří k nejlepším sci-fi devadesátých let, naše televize s ním dosud zacházely spíše jako s brakem. Přišel čas na to, aby se s tím konečně něco dělalo.

DS9 v ČR

V České republice má tento seriál opravdu smutný osud. První tři řady byly bez jakéhokoliv úvodu do děje odvysílány na komerčních televizích s rozestupem několika let - v nepříliš atraktivních vysílacích časech. Byly navíc natolik zhyzděny příšerným překladem a hrůzným dabingem, že jim prakticky nebylo rozumnět a tudíž se na ně ani nedalo dívat. Přesně to také většina potenciálních diváků udělala - nedívala se. V důsledku toho Deep Space 9 v ČR definitivně propadl a získal bohužel pověst nekoukatelného nesmyslu. V posledních letech se však fanoušci fenoménu DS9 začínají domnívat, že je na čase ho v očích českých diváků rehabilitovat. Tento seriál by měl dostat ještě jednu možnost - tentokrát se správným překladem a v lepším čase. A kde jinde by to mělo být, než na obrazovkách veřejnoprávní České televize, která se vysílání Star Treku v posledních letech ujala?

Co bude po Star Treku?

Věc se má tak: Česká televize může po skončení Star Treku (tedy zhruba rok a půl po jeho premiéře) navázat jedním z jeho moderních pokračování. Na výběr je ze dvou možností: poslední dva seriály, které u nás dosud uvedeny nebyly, jsou Enterprise a Deep Space 9. Enterprise je čerstvě zahájený seriál, který se odehrává v době před kapitánem Kirkem, ale díky použití zápletky s cestami časem vlastně chronologicky patří až za DS9. Navíc je točená primárně pro americké diváky, tedy pro lidi, kteří měli možnost DS9 sledovat od začátku do konce. Deep Space 9 naproti tomu stojí víceméně samostatně, pouze využívá pro svůj příběh ustavený svět Star Treku. Česká televize bude tedy volit z těchto dvou možností - buď Enterprise, nebo Deep Space 9. Jak se již v minulosti ukázalo, tuto volbu lze do určité míry ovlivnit: jestliže přijde dostatečné množství ohlasů. Ohlasů od nás, diváků. A není snad lákavé mít možnost určit, co bude ČT vysílat?


Sedm důvodů, proč podpořit Deep Space 9

Třebaže někteří z nás by jistě chtěli vidět Enterprise (už proto, že je to nejnovější natočený seriál), existuje několik důvodů, proč bychom měli podpořit Deep Space 9:

 • DS9 je seriál, který se jako jediný z moderních pokračování opravdu snaží respektovat odkaz Klasiky. Dokonce se zde objevují někteří z klasických mimozemšťanů (samozřejmě upravených moderními maskérskými technologiemi - díky čemuž se ukazuje, že design původní série nebyl ani trochu odfláknutý).
 • DS9 u nás byl rozvysílán, ale nebyl dokončen. Vůči seriálu, jehož jednotlivé části na sebe navazují, je takový přístup krajně neférový, stejně jako je neférový vůči jeho divákům.
 • První tři řady DS9 opravdu zoufale potřebují nový překlad a dabing. Původní provedení ze studia Eurokim je ostudou českého dabingu a mělo by pokud možno navždy zmizet ze světa.
 • DS9 je jeden z nejpůsobivějších moderních sci-fi seriálů. Je obdařen špičkovými vizuálními efekty a hlubokými příběhy, díky čemuž se řadí k tomu nejlepšímu, co bylo natočeno za posledních deset let. Enterprise naproti tomu sotva začala - zatím je natočena jediná řada a pořád ještě se čeká na to, co se z ní vlastně vyklube.
 • Před rokem touto dobou se rozhodovalo mezi původním Star Trekem a Deep Space 9. Zcela opodstatněně byl tehdy vybrán původní Star Trek, jehož odvysíláním byl uhrazen dlouholetý dluh vůči českým divákům. Milovníci Deep Space 9 ale tehdy přišli zkrátka a nyní je tak trochu naše povinnost jim to vynahradit. Mnoho se jich tehdy jistě rozhodlo podpořit původní Star Trek, protože cítili, že je to tak správné a že nová pokračování by neměla být vysílána na úkor originálu. Teď, když jsme dostali to, co jsme žádali, je čas udělat totéž pro ně.
 • Pokud bude Enterprise uvedena teď, Česká televize záhy dostihne americké filmaře (problém dobře známý třeba milovníkům Stargate, Simpsonů nebo Přátel). V důsledku toho bude muset být vysílání přerušeno a dočasně nahrazeno jiným seriálem, než se dotočí nové díly. To způsobí kvalitativní přechody v dabingu (možné odchody dabérů a podobně) a roztrhá seriál na několik částí. Naproti tomu Deep Space 9 už je kompletní, další díly se točit nebudou a nic tedy nebrání jeho nadabování i odvysílání "na jeden zátah." Má sedm ročníků, to znamená že se při standardním tempu jednoho dílu týdně bude vysílat zhruba tři roky. V té době bude mít Enterprise už zhruba čtyři kompletní ročníky a bude moci být rovněž odvysílána v celku a bez přerušení.
 • Ten sladký - třebaže mylný - pocit iluze moci nad vysíláním největší celoplošné televize u nás! :)))

 • Co můžete udělat...

  Nejlepší a osvědčený způsob, jak České televizi dát najevo, že od ní něco chceme, jsou slušně formulované, dobře napsané papírové dopisy. Psát o DS9, nejlépe od začátku s novým dabingem, si můžete na adresu:

  Česká televize
  Kavčí hory
  140 70 Praha 4

  Dopisy by měly být jasné, slušné a přehledné. Mohou se týkat i více bodů, pak působí důvěryhodněji - celkový obsah by měl však být sladěn tak, aby působil jako jeden celek.
  Stejný postup můžete použít i při psaní mailů na elektronickou adresu info@czech-tv.cz. Mějte však na paměti, že papírová pošta je jako přesvědčovací prostředek lepší - papírové dopisy se obvykle evidují důsledněji než maily. Používejte proto mail spíše v kombinaci s papírovou poštou. Nerozpakujte se napsat do ČT opakovaně - mail můžete z téže identity odeslat zhruba po čtrnácti dnech od odeslání prvního, papírový dopis zhruba po měsíci. Utvrdíte tím pracovníky ČT v tom, že vám na uvedení seriálu opravdu záleží. Pamatujte, čím více dopisů, tím větší šance!
  V dopisech se můžete zmínit též o tom, že se vám líbí právě vysílaný seriál a poděkovat za něj - stálým divákům ČT vyhoví ještě raději.

  ...a čemu se vyhnout

 • V každém případě nepoužívejte citované věty, ať už odkudkoliv. Pokud se vám zalíbí nějaký citát, je pravděpodobné, že se zalíbil i někomu jinému - a takové dopisy potom působí jako cyklostylované, což postrádá smysl. Váš dopis musí být originál!
 • Nepoužívejte, nepoužívejte, nepoužívejte a ještě jednou nepoužívejte jakékoliv vulgarismy či arogantní obraty. Česká televize tu sice je pro nás, ale lidé v ČT takový názor neradi slyší a neradi jednají s lidmi, kteří ho projevují. Proste, nikoliv přikazujte.
 • Nechtějte Enterprise. Jestliže budete chtít Enterprise i DS9, nedosáhnete ničeho, protože čárka za váš hlas přibude na obou stranách počítadla. Česká televize nebude vysílat současně dva sci-fi seriály na motivy Star Treku - rozhodně ne v nejbližší době (tzn. zhruba v příštích dvaceti letech ;)).

 • Proč vlastně od začátku?

  Jaký má smysl vysílat DS9 od začátku, to znamená včetně tří u nás už uvedených řad? Zvlášť když někteří skalní fandové DS9 tvrdí, že se seriál rozjede až od oné čtvrté řady?
  1.) - uvedení od začátku na České televizi je jediná (a poslední) možnost, jak opravit příšerný dabing prvních tří řad.
  2.) - první tři řady byly uvedeny už velmi dávno, někdy v první polovině 90. let. To už je opravdu velmi dávno na to, aby si to někdo ještě pamatoval.
  3.) - DS9 je rozjetý už od začátku. Ve čtvrté řadě do sebe teprve všechny události zapadnou a rozjede se to, co se poslední tři roky chystalo. Člověk, který nezná první tři řady, sice může seriál sledovat i pochopit, ale bude ochuzen o to, jak to vlastně všechno začalo. A to je přece škoda.

  Další zdroje

  - Bannery na váš web

  Související odkazy

  - Česká televize
  - Spřátelená kampaň za DS9
  - Diskuse na StarNETu

  - server StarTrek.CZ


  design & idea Valeris@StarTrek.CZ 2002