Zavládla doba temna...
Společenství světů, které bývalo nejvelkolepější civilizací v dějinách, se zhroutilo.
Avšak posádka jedné lodi se zapřísáhla překonat temnotu a znovu roznítit světlo civilizace.
Hvězdná loď Andromeda přináší novou naději.
Tři tisíciletí ode dneška: svět se změnil k nepoznání. Lidé ze Země jsou nyní členy Společenství světů (Systems Commonwealth) - vesmírného superstátu s milionem členských světů, prostírajícího se přes šest galaxií a trvajícího už deset tisíc let. Mír, bezpečí, právo a pořádek na jeho území střeží elitní Hvězdná garda (High Guard) - jakási vesmírná obdoba jízdní policie a námořního vojska.
Ale zlatý věk se rychle chýlí ke konci. Válkychtivá frakce geneticky modifikovaných nadlidí, známých jako Nietzscheáni, chystá spiknutí s cílem svrhnout vládu Společenství a nastolit místo něj totalitně ovládané impérium. A prvním krokem je zničit Hvězdnou gardu.
Těžký křižník XMC-10-284 Andromeda Ascendant pod velením kapitána Dylana Hunta také padl do nietzscheánské pasti a měl být zničen, tak jako dvě stovky lodí před ním. Při pokusu o únik se však Andromeda a její posádka dostanou do tři staletí vzdálené budoucnosti - která rozhodně není růžová. Kapitán Hunt si stanoví vskutku zásadní cíl: znovu vybudovat Společenství světů, vnést řád do chaosu a znovu zavést civilizaci v nebezpečném a barbarském vesmíru.
V době mezi ukončením Star Treku a natočením prvního celovečerního filmu se Gene Roddenberry pokoušel o několik nových sci-fi seriálů. Jedním z námětů, které si zaznamenal, byl i příběh jistého Dylana Hunta - kapitána, který se svou hvězdnou lodí uvízl v budoucnosti a nyní bojuje za znovunastolení pořádku ve válkou zničeném vesmíru. Tento námět se Roddenberry pokoušel uplatnit několikrát; mezi jinými ho zvažoval jako jeden z námětů pro nové seriálové pokračování Star Treku, o kterém se tehdy v polovině 70. let naprosto vážně uvažovalo. V tomto zvažovaném pokračování Star Treku byla Federace rozvrácena občanskou válkou, rozpoutanou potomky následovníků Khana Nooniana Singa; posádka lodi USS Andromeda, která se dostala do tři sta let vzdálené budoucnosti, se pak rozhodla zničenou Federaci znovu vybudovat.
Dylan Hunt jako postava se objevil v několika dalších Roddenberryho dílech ze 70. a 80. let; samotný příběh lodi Andromeda se však bohužel uplatnění nedočkal ani ve Star Treku, ani mimo něj. Teprve koncem 90. let byl tento námět znovu nalezen v Roddenberryho pozůstalosti. Její majitelka, Roddenberryho vdova Majel Barrett, se rozhodla přivést Andromedu k životu. Obtížného úkolu rozpracování původního námětu se ujal Robert Hewitt Wolfe, scénárista se zkušenostmi z novodobých pokračování Star Treku. To, jaká je Andromeda dnes, je prakticky celé jeho práce.
Vesmír Andromedy není nijak utěšené místo. Zatímco Star Trek líčí rajskou utopii v období rozkvětu, Andromeda představuje vesmír po rozpadu tisícileté utopické říše. Vesmír plný nebezpečí, násilí a agresivity; vesmír zbavený jakékoliv vlády a jakékoliv jistoty s vyjímkou jistoty smrti. Do tohoto vesmíru přichází muž, který prožil svůj život v dobách největší slávy oné zaniklé říše; muž příliš tvrdohlavý, hrdý a smělý, než aby dokázal přijmout nový svět za svůj. Naštěstí má v rukou nástroj, kterým může vše změnit: jednu z nejmocnějších vesmírných lodí, jaké kdy mělo lidstvo k dispozici. Podaří se kapitánu Huntovi obnovit civilizaci ve zpustošeném vesmíru a znovu spojit roztříštěné Společenství světů?
Andromeda by se dala charakterizovat jako protiklad Star Treku, či spíše jeho odvrácená strana. Jednoznačně a s krutou bezprostředností nám ukazuje, že ani ta sebedokonalejší utopie nemůže fungovat navěky; není pochyb o tom, že Spojená federace planet ve Star Treku jednou skončí stejně jako Společenství v Andromedě. Zároveň však říká důležitou věc: dokud bude naživu někdo, kdo si bude pamatovat minulost, existuje naděje na lepší časy.
Poslání posádky hvězdoletu Andromeda je těžší, než poslání dobrodruhů z Hvězdné flotily - a to i navzdory tomu, že Andromeda je 1301 metrů dlouhá, uveze osádku čtyř tisíc lidí a je ozbrojená po zuby. Ve vesmíru Andromedy totiž neexistuje žádná Federace, žádné spřátelené světy, žádné poklidné přístavy v bouři; každý tu hraje jen sám za sebe. Jestli se to někdy změní k lepšímu, to se teprve uvidí.
V hlavní roli kapitána Dylana Hunta, Pozemšťana vyrostlého mezi mimozemšťany, se představí Kevin Sorbo, divákům dobře známý jako Herkules ze stejnojmenného (poněkud rozporuplně přijatého) televizního seriálu. Sorbo je teď o pár let starší, nosí úpravnější účes a Herkulovy proslulé kožené kalhoty vyměnil za tmavý stejnokroj Gardistů. To mu však nepochybně nezabrání v akčních eskapádách, za které by se nemusel stydět ani kapitán Kirk. Kapitán Hunt ale narozdíl od Herkula poskytuje Sorbovi širší prostor pro projevení jeho charakterně-hereckého talentu.
Huntovým jediným poutem s minulostí a jeho úhlavním spojencem v nepřátelském světě je Andromeda, přezdívaná Rommie - půvabná a velmi osobitá holografická projekce ženské osobnosti palubního počítače. Hraje ji Lexa Doig, kterou si možná někteří pamatují z propadákového seriálu Noví profesionálové z CI:5. Hrála též v jiném seriálu na motivy Gene Roddenberryho (Earth: Final conflict).
Kromě nich nás budou seriálem provázet i další, v mnoha ohledech celkem neobvyklí členové posádky, které vám ale zatím nepředstavíme, abychom vám nekazili zábavu. |
|
Zajímavosti
Andromeda Ascendant (Andromeda na vzestupu) dostala své jméno na počest sjednocení galaxie Andromeda, kde Vedranské impérium kdysi položilo základy budoucího Společenství světů. Je to desátá loď konstrukční třídy Glorious Heritage (Slavné dědictví).
Znělka Andromedy je skladba nazvaná Pochod Hvězdné gardy. Slova (ve znělce nepoužitá) pro ni napsal R.H.Wolfe, hudbu složil Alex Lifeson ze skupiny Rush. Reakce diváků však byly smíšené; někteří byli nadšeni neobvyklostí skladby, kterou prý hraje současně dvacet tisíc kytar; jiní se dožadovali toho, aby byla první část skladby přemixována ve stylu druhé části a bylo tak možno zazpívat na ni všechna slova Pochodu; většina diváků však projevila pro novátorství znělky (pro kterou kdosi vymyslel vtipnou charakteristiku "zfetovaní techno dudáci") jen málo pochopení, a studio ji tedy pro druhou sezónu změnilo.
Z televize sice slyšíme angličtinu, ale ve skutečnosti se všechny dialogy odehrávají v tzv. Obecné mluvě - oficiálním jazyku Společenství světů. Zápis používá vedranskou abecedu (TTF ke stažení), která má - zvláštní shodou okolností :) - stejný počet písmen jako angličtina.
R.H.Wolfe, hlavní autor seriálu, byl na konci druhé sezóny odejit - údajně proto, že seriál byl v jeho podání příliš intelektuálně náročný a zaplněný mnohaepizodními příběhovými rámci. Šušká se však, že za Wolfův odchod může Kevin Sorbo, který s ním měl osobní neshody. Tak či tak, Andromedu zřejmě během třetí sezóny čekají další radikální změny, především pak větší orientace na jednoepizodní příběhy. Na druhou stranu - vzhledem k tomu, že od Novy se asi stejně dočkáme jen té první sezóny (nanejvýš prvních dvou), nemusí nás to zase tak trápit.
Proč se Andromeda natáčí v Kanadě za účasti kanadských herců a filmařů? Protože kanadská vláda poskytuje takovým projektům slevy na daních, nemluvě o tom, že mají přednost při uvádění v televizi (Kanada má striktní pravidla ohledně převzaté tvorby, vyžadující například zastoupení určitého procenta kanadských herců).
Heaven burns, the stars are falling
As the enemy draws nigh.
Sound the call, fleet and lancers,
"Commonwealth" our battle cry.
Face the foe, never waver,
Summon fire from the sky.
From a million sovereign planets
Scattered through the endless night.
Bound by blood and High Guard honor,
Hold the line until the light.
Hold the line against the night.
- Pochod Hvězdné gardy
(slova Robert Hewitt Wolfe, hudba Alex Lifeson; instrumentální verze v MP3 - 897 KB)
|