STAR TREK
 Star Trek > seriál > postavy   

Seriál
> Postavy
Epizody
Svět
Tvůrci
20.7.2024, 06:26
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)hlavní hrdinové Star Treku
-
James Kirk
(William Shatner, v českém znění Martin Preiss)


(James T. Kirk)

Kapitán James Kirk se už na první pohled zdá až nezvykle mladý na to, aby velel vlastní lodi. Zdání neklame - ve svých sotva třiceti letech je dokonce nejmladším dosud jmenovaným kapitánem Hvězdné flotily. Navzdory svému věku si už vysloužil respekt a úctu podřízených i kolegů. Kirk je skvělý stratég, třebaže občas poněkud nerozvážně riskuje a je nenapravitelným romantikem. Často kráčí po tenké hranici mezi vyznamenáním a vojenským soudem; svůj post kapitána hvězdné lodi totiž bere jako záminku pro dobrodružné eskapády, při nichž riskuje svůj život stejně často jako svou loď. Ani vzdáleně se nedá říct, že by trpěl nedostatkem sebedůvěry - snad i díky tomu získal pověst velkého milovníka a svůdce žen, které se ovšem v žádném případě nezříká.

Spock
(Leonard Nimoy, v českém znění Jiří Plachý)


(Spock)

Spock, vědecký důstojník Enterprise a Kirkův zástupce, je částečně mimozemského původu, což se projevuje především lehce nazelenalou pokožkou, zelenou krví na bázi mědi, špičatýma ušima a velmi chladným vystupováním. Všechny tyto rysy jsou na Vulkanu, domovské planetě jeho otce, zcela typické. Méně typické už je to, aby si Vulkanec vzal Pozemšťanku - což právě Spockův otec udělal.
Spock je velice zvláštní muž a na ty, kdo ho neznají, často působí až ďábelským dojmem. Jeho nelidská efektivnost, účelnost a analytický přístup vyvolávají představu nebezpečné šelmy s počítačem místo mozku. Pod touto strohou maskou se ale skrývá složitá, těžko pochopitelná osobnost tvora, který je už od dětství rozdělen mezi dvě kultury, odlišné už samotným přístupem k životu.

Leonard H. McCoy
(DeForest Kelley, v českém znění Jiří Hromada)


(Leonard H. McCoy)

Doktor Leonard McCoy, vrchní lékař posádky Enterprise, je dlouholetým přítelem kapitána Kirka. Je to velice lidský a citlivý člověk, který trpí víc utrpením jiných, než svou vlastní bolestí. Zřejmě právě to je důvod, proč se stal lékařem na hvězdné lodi; právě zde, při průzkumu neznámých planet, je nejvíc zapotřebí mužů ochotných riskovat vlastní život pro druhé.
Povahou má McCoy daleko blíž k vesnickému doktorovi, než k mezihvězdnému cestovateli; má zdravý odpor k technickým novinkám a je zapřísáhlým humanistou, který neváhá převrátit svět naruby, jestliže je potřeba někomu pomoci. Při každé příležitosti se pře se Spockem, jehož odlidštěný přístup k životu mu leze strašlivě na nervy. McCoy už se naučil, že i chladného Vulkance lze vyvést z míry - nyní se baví vymýšlením nových a nových způsobů, jak toho dosáhnout. Spock ovšem, třebaže to nikdy otevřeně nepřizná, shledává tyto pokusy velice zábavnými.

Montgomery Scott
(James Doohan, v českém znění Miloš Mejzlík)


(Montgomery Scott)

Montgomery Scott, přezdívaný Scotty, má na starosti technickou část Enterprise, především pak pohonné a energetické systémy. Technika je mu zálibou, profesí i posláním - pod pojmem "odpočinek" si představuje čtení technických magazínů. Mezi posádkou má pověst zázračného opraváře; o "své" Enterprise ví více než její konstruktéři a má ji raději než sám sebe.
Jako rodilý Skot si Scotty dobře uvědomuje hodnotu tradic svého národa a dědictví svých předků. Přijímá je se vším všudy - jeho vášeň pro skotskou whisky předčí už jen jeho vášeň pro techniku. Jak je pro jeho lid typické, Scotty je rázný, odhodlaný, vytrvalý a má široké srdce. Právě on to potřebuje dvojnásob, protože v něm kromě skotské vysočiny a svých přátel nosí i svou Enterprise, na kterou nedá dopustit.

Nyota Uhura
(Nichelle Nichols, v českém znění Helena Brabcová)


(Nyota Uhura)

Nyota Uhura je radistkou Enterprise. Má na starosti komunikační systémy a senzory. Ve svém oboru se velmi vyzná a není neobvyklé, že v časech nouze si své přístroje sama opravuje - její autoritu po této stránce uznává dokonce i inženýr Scott, a to už je co říct.
Uhura je velmi přátelská a společenská, ráda proto tráví volný čas s ostatními členy posádky. Její největší zálibou je zpěv - svůj sice nijak zvlášť školený, ale přesto působivý a okouzlující hlas mistrně ovládá. Často se nechá přesvědčit k tomu, aby pro pobavení svých přátel zazpívala nějakou chytlavou písničku - nejlépe za doprovodu prapodivného strunného nástroje z arzenálu pana Spocka, vedle nějž zní Uhuřin hlas dokonce ještě o chlup lépe.
Jméno Uhura je odvozeno od svahilského slova uhuru - svoboda.

Hikaru Sulu
(George Takei, v českém znění Vilém Udatný)


(Hikaru Sulu)

Mladý kormidelník Hikaru Sulu je skromný a poměrně uzavřený člověk, vychovaný v tradičním japonském duchu výkonnosti a disciplíny. Na Enterprise původně nastoupil jako fyzik, ale později se rekvalifikoval přešel ke kormidlu.
Mimo službu se Sulu věnuje celé řadě zálib. Jeho velkým koníčkem je botanika, což ho přivedlo až k rozhodnutí přijmout řízení botanické laboratoře Enterprise. Nejvíce se ale vyžívá v historických zbraních a metodách boje. Umí šermovat s několika druhy mečů a sbírá starožitné střelné zbraně. Mezi jeho koníčky patří i pilotáž všeho co létá, bez ohledu na původ nebo dobu vzniku.
Sulu je obětavý a ochotný. Už nejednou dokázal, že dobro ostatních mu leží na srdci víc než dobro jeho samého. Určitě má před sebou ještě dlouhou kariéru u Hvězdné flotily.

Pavel Andrejevič Čechov
(Walter Koenig, v českém znění Otakar Brousek ml.)


(Pavel A. Čechov)

Pavel Čechov, mladičký ruský praporčík čerstvě vyšlý z Akademie, vykonává na Enterprise službu jako navigátor. Své práci rozumí - životu však dosud úplně ne. Je zbrklý, idealistický a značně naivní. Naštěstí je zároveň bystrý, spolehlivý a oddaný; s mladickým nadšením obdivuje kapitána Kirka, který je pro něj velkým vzorem. Než by zradil jeho nebo někoho jiného z posádky Enterprise, raději by zemřel.
Čechov je hrdý na to, že je Rus. Z nějakého důvodu je přesvědčen, že historičtí Rusové v dobách před sjednocením Země bývali mocným a vyspělým národem a že se zasloužili o valnou část kulturního i vědeckého pokroku. Nikdo se raději nepokouší mu to rozmlouvat.

Christine Chapel
(Majel Barrett, v českém znění ?)


(Christina Chapel)

Christine Chapel byla před vstupem do Hvězdné flotily nadějnou bioložkou. Nyní vykonává službu vrchní zdravotní sestry na Enterprise a připravuje se na doktorské zkoušky - které nepochybně absolvuje s úspěchem. Je přesně taková, jaká musí správná zdravotní sestra být - citlivá, přátelská a odpovědná. Ať se jí přihodí cokoliv, dokáže se otřepat a jít dál, aniž by z toho dělala drama.
A přihodilo se jí toho už opravdu hodně, zvlášť v milostném životě. Její snoubenec, xenoarcheolog Roger Korby, zmizel beze stopy při jedné expedici. Christine využila svých konexí, aby se dostala do služby ve Hvězdné flotile a měla tak lepší možnost po něm pátrat - jenže byla přidělena na Enterprise, kde se setkala se svou novou láskou, okouzlujícím, ale naprosto nedostupným panem Spockem. Existuje snad lepší praktická ilustrace rčení "z deště pod okap"?

Janice Rand
(Grace Lee Whitney, v českém znění ?)


(Janice Rand)

Janice Rand je kapitánův pobočník, pokračující v dlouhé tradici půvabných žen, které na Enterprise zastávaly tento post před ní. Vždy toužila po službě ve Hvězdné flotile, ale neměla dostatek trpělivosti k absolvování důstojnické akademie. Začala proto sloužit jako nedůstojník u obchodního loďstva, kde získala dobrou praxi. Její služební záznamy udělaly na kapitána Kirka takový dojem, že si ji vyžádal do posádky Enterprise a díky bezpohlavnímu "J.Rand" ani netušil, že si objednává za pobočníka ženu. Tento omyl samozřejmě brzy vyšel najevo, ale Kirk nápravu nepožadoval - záhy zjistil, že jeho nová pobočnice plní úkoly stejně skvěle jako kterýkoliv muž.


 Sekce: postavy 

Postavy
 - hlavní hrdinové seriálu
 - posádka v The cage
Výskyt hlavních postav
 - první řada
 - druhá řada
 - třetí řada


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002