STAR TREK
 Star Trek > seriál > svět   

Seriál
Postavy
Epizody
> Svět
Tvůrci
20.7.2024, 05:19
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)Star Trek - svět budoucnosti
-
Star Trek divákům představuje svět vzdálené budoucnosti, v níž je Země jednotná a spolu s mnoha dalšími národy Galaxie tvoří Spojenou federaci planet - volné společenství myslících bytostí, toužících po míru, přátelství a poznání. Federace je technicky velmi vyspělá; prakticky nevyčerpatelné zdroje energie a téměř dokonalé způsoby recyklace zajišťují všem obyvatelům nejzákladnější životní potřeby zdarma a zároveň pomáhají udržet osídlené světy čisté a nezamořené. Oproti minulosti se změnila i mentalita lidí; většina jich už pochopila nesmyslnost bezhlavého hromadění majetku a vrátila se k tradičním, nadčasovým hodnotám: odvaze, lásce, cti, pravdě, spravedlnosti a znalostem. Nekonečný vesmír skýtá nekonečné příležitosti pro každého, kdo má chuť a odvahu se podílet na jeho osídlování.
Často se však ukazuje, že ani takové uspořádání společnosti není lékem na všechny problémy; třebaže v tomto světě vzdálené budoucnosti se už mnozí dokázali oprostit od netolerance, chamtivosti a strachu z neznáma, člověk stále zůstává tvorem chybujícím - dokonce i pod slupkou dokonalé techniky, kterou se obklopil.

Území Federace se rozpíná přes tisíce parseků, ale tvoří ho vlastně jen síť obchodních a dopravních cest mezi jednotlivými členskými světy a hvězdnými základnami. Mezi nimi je stále ještě mnoho neprobádaného prostoru a bílých míst. Vesmír není o nic prozkoumanější a bezpečnější, než býval divoký Západ v počátcích osídlování - jen místo kavalérií a vozových karavan křižují mezihvězdnou prázdnotu muži a ženy v silných, soběstačně zařízených hvězdoletech. Nejslavnější z nich je těžký průzkumný křižník Enterprise se svou posádkou.

Federace není ve vesmíru sama. Naopak, naše část Galaxie je obydlená mnohem hustěji, než očekávali skeptičtí vědci dvacátého století. Díky různým zásahům a experimentům pradávných mimozemšťanů navíc drtivá většina civilizací v okolí Země pochází z téhož genetického základu jako Pozemšťané.
Ne všichni mimozemšťané jsou však nakloněni myšlenkám na mír a galaktické bratrství. Mnoho z nich je přesvědčeno, že kořistěním a dobýváním lze životní potřeby uspokojovat daleko snadněji, než obchodem a diplomacií. V čele takto zaměřených civilizací stojí notoricky válkychtiví Klingoni, kteří založili svou kulturu na válčení a dobývání. Mezi Klingonskou říší a Federací už desítky let trvá napjatá studená válka, která čas od času propuká v krvavý ozbrojený konflikt o pohraniční území. Síly jsou však zhruba vyrovnány a ani jedna strana si zatím nedovolila rozpoutat válku ve velkém měřítku. V době, kdy se odehrává Star Trek, se však už začíná schylovat k rozhodujícímu střetu. Ale jak ten střet dopadne, to už si budete muset sami zjistit ze seriálu :-).


 Sekce: svět 

Všeobecně
 - svět Star Treku


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002