STAR TREK
 Star Trek > různé > soubory ke stažení   

Různé
Články
> Ke stažení
Odkazy
Diskusní fórum
23.5.2024, 18:03
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)soubory ke stažení: znělky a doprovodná hudba
-
Poznámka: Všechny soubory jsou ve formátu MP3. Některé modernější verze operačních systémů by měly mít přehrávač už vestavěný, ale pro větší komfort je lepší samostatný MP3 přehrávač, například WinAmp, který je ke stažení na serveru http://www.winamp.com.
 znělky 

Znělku původního Star Treku složil Alexander Courage. Tehdejší hudební kritici ji nikoliv neprávem označovali jako "pozoruhodnou směsici vznešenosti, romantiky a ztřeštěnosti". Během doby natáčení seriálu prošla několika změnami pokud jde o rychlost, počet nástrojů a celkovou náladu - melodie samotná se však příliš nezměnila.

 doprovodná hudba - z epizod 

Doprovodná hudba Star Treku je zajímavá především svou rozmanitostí. Zatímco většina seriálů z vesmírného prostředí se spokojí s abstraktním a nic neříkajícím dramatickým brumláním v několika významnějších momentech, tvůrci Star Treku se snažili mít pro každou důležitější scénu nebo událost její vlastní klíčové hudební téma, podtrhující atmosféru momentálního děje. A tak tu vedle sebe najdeme skladby nádherně poťouchlé a rozverné, skladby melancholické a romantické, skladby dramatické, tajemné a vznešené. Skladatelé jako Jerry Fielding, Sol Kaplan nebo Gerald Fried rozhodně mají velkou zásluhu na pozoruhodné atmosféře a působivosti původního Star Treku - hudba tu tvoří daleko důležitější součást než v nových pokračováních a v mnohém se blíží spíše hudbě filmové.
Zde uvedené skladby jsou většinou získány přímo z epizod a jsou to až na vyjímky pouze úryvky - celé neporušené skladby se podaří z epizod vyextrahovat jen zřídka, protože se do nich často ozývají zvukové efekty nebo slova).

 • Finneganův jig (769 KB, 0:48)
  Epizoda Shore leave. Svižná skladba v irském stylu, podkreslující scénu kapitána Kirka, honícího se za přeludy.

 • Soubojový motiv (960,1 KB, 1:00)
  Epizoda Amok time. Dramatická, mimozemsky znějící skladba, doprovázející scénu rituálního souboje. Tento nezaměnitelný hudební motiv se stal natolik populárním a známým, že byl využit i v několika parodiích na Star Trek.

 • Příjezd Černého rytíře (277,6 KB, 0:17)
  Epizoda Shore leave. Krátká, středověce naladěná fanfára, doprovázející příjezd rytíře na koni.

 • Požírač planet (410,7 KB, 0:25)
  Epizoda The doomsday machine. Dunivá skladba, předznamenávající pochmurnou atmosféru této populární epizody.

 • Tanečnice Vina (1,7 MB, 1:54)
  Epizoda The cage. Svižná hudba v arabském stylu, doprovázející scénu tančící mimozemské otrokyně.

 • Talosianský motiv (595,6 KB, 0:38)
  Epizoda The cage. Jednoduchá, ale působivá "mimozemská" hudba, vyvolávající tajemnou a hrozivou atmosféru neznámého.

 • Tribblí motiv (375,9 KB, 0:23)
  Epizoda Trouble with tribbles.

 • Pochod tribblů (573,5 KB, 0:36)
  Epizoda Trouble with Tribbles.

 • Fanfára Enterprise (105 KB, 0:06)
  Epizoda Catspaw. Ukázka jedné z krátkých "fanfár", rozvádějících původní hudební motiv znělky Alexandra Courage a často doprovázejících záběry letící Enterprise.

 doprovodná hudba - z CD 

S příchodem digitálních nosičů jsme se dočkali výrazně kvalitnějších záznamů hudby z jednotlivých epizod Star Treku - ať už to bylo vydání původních hudebních stop, nebo pořízení zcela nových nahrávek podle původních notových zápisů. Vyčištěním dostává hudba ze Star Treku úplně nový rozměr, jak můžete posoudit srovnáním níže uvedených nahrávek s těmi, které jsou v předchozím oddílu; navíc tak máme obvykle možnost slyšet skladbu celou, včetně částí, které v epizodě nebyly.


 Sekce: ke stažení 

Hudba a zvuk
 - znělky a doprovodná hudba


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002