STAR TREK
 Star Trek > různé > nezařazené články   

23.5.2024, 18:25
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)klasika nejklasičtější:
nejlepší díly druhé řady

-
--- 34: Amok time
  / Čas amoku / 

Obvykle klidný a chladně logický Spock se začíná chovat velice divně; má záchvaty agresivity, je nevyrovnaný a zmatený, porušuje rozkazy, jedná iracionálně. Navíc poprvé po letech služby žádá o neprodlenou dovolenou na své domovské planetě - bohužel právě v okamžiku, kdy Enterprise míří na důležitou diplomatickou misi. Lékařská prohlídka odhalí, že Spockův organismus trpí hormonální nerovnováhou: pokud budou biochemické změny pokračovat tímto tempem, Spock během několika dní zemře. Kapitán Kirk je tak proti své vůli zavlečen do procesu, který Vulkanci před cizinci úzkostlivě skrývají už stovky let. Říká se mu pon farr. Hrubě a poněkud vulgárně přeloženo... čas páření.

Autor této epizody, Theodore Sturgeon, je respektován coby spisovatel žánru science fiction. Do epizody vložil všechny své dovednosti; podílel se dokonce na návrzích mimozemských kostýmů a chování. Díky tomu má divák možnost poodhrnout závoj tajemna, který kolem sebe tajnůstkářští Vulkanci upředli, a stát se svědkem prastarých vulkanských tradic a rituálů. Epizodu ocení zvláště milovníci podivných mimozemských civilizací... a fanynky Spocka.

ST.CZ hodnotí:
atmosféra: 8 / 10
myšlenka: 7 / 10
poutavost: 7 / 10

zaměření: mimozemská kultura, drama, akce, intriky

--- 35: The doomsday machine
  / Stroj zkázy / 

Enterprise má za úkol zjistit, proč bylo přerušeno spojení s několika obydlenými planetami. Ukáže se, že v té části vesmíru zmizely prakticky celé sluneční soustavy; jako by je něco pohltilo nebo rozdrtilo na prach. Zachycené nouzové volání přivede Enterprise k těžce poškozenému a ochromenému vraku lodi Constellation. Na palubě vraku není ani stopa po posádce. Jediným živým člověkem na lodi je její velitel, hrůzou pološílený komodor Decker, který zaplatil příliš vysokou cenu za to, že se pokusil o nemožné: za to, že se marně snažil zastavit stroj zkázy.

Jeden z absolutně nejlepších a zároveň nejsmutnějších dílů Star Treku, vzešlý z pera klasika sci-fi Normana Spinrada; úspěšně kombinuje klasické lidské drama s dějovými prvky vlastními science fiction. Jádrem dílu je tragédie člověka, který v beznadějném zápase proti hrozbě z hlubin vesmíru obětoval vše, ale nedosáhl ničeho. Příběh dokresluje velmi dobrá symfonická hudba, která výrazně přispívá ke skvělé dramatické atmosféře epizody. Nikdo, kdo má slabost pro klasické příběhy o hrdinství tváří v tvář beznaději, by si neměl tento díl nechat ujít.

ST.CZ hodnotí:
atmosféra: 10 / 10
myšlenka: 8 / 10
poutavost: 9 / 10

zaměření: hrozba z vesmíru, drama, napětí

--- 39: Mirror, mirror
  / Zrcadlo, zrcadlo / 

Po neúspěšných diplomatických jednáních s pacifistickou civilizací se Kirk, McCoy, Scott a Uhura vracejí na Enterprise. V důsledku poruchy transportního zařízení pod vlivem iontové bouře se ale výsadek zhmotní na palubě poněkud jiné Enterprise v poněkud jiném světě. Když Spock s pečlivě zastřiženou bradkou a dýkou u pasu pozdraví svého kapitána pravicí nataženou před sebe, nedokáže se Kirk ubránit pocitu, že se právě ocitl v té nejděsivější noční můře, jakou si dokáže představit. Netuší však, že tím celý zlý sen teprve začíná.

Svět, v němž Edith Keelerová přežila. Svět, v němž Khan Noonian Singh nikdy nebyl poražen. Svět, v němž je Winston Smith agentem Ideopolicie. Svět, v němž lež s nenávistí už dávno pravdu a lásku podřízly kdesi v temné uličce a daly je sežrat psům. Paralelní svět - jedna z nespočtu možných alternativ, které vznikají v každém okamžiku času. Budoucnost, ke které možná právě my sami přispíváme svými činy, nebo naopak svou nečinností. Zrcadlo našich černých duší. Snad právě tento pohled do hrůzně pokřiveného zrcadla dělá z této epizody tu nejlepší, jaká kdy byla natočena v kterémkoliv pokračování Star Treku - což je názor, který sdílejí už tři generace diváků. Není třeba dál mluvit - prostě si to pusťte, dobře? :)

ST.CZ hodnotí:
atmosféra: 10 / 10
myšlenka: 10 / 10
poutavost: 10 / 10

zaměření: drama, filosofie, akce, napětí, intriky, paralelní vesmír

--- 41: I, Mudd
  / Já, Mudd / 

Jeden z členů posádky Enterprise se vzbouří, zmocní se vlády nad lodí a zavleče loď k neznámé planetě. K překvapení ostatních odhalí, že ve skutečnosti není člověkem, ale technicky vyspělým androidem. Planeta, kam byla Enterprise zavlečena, je obydlena tisíci právě takových vyspělých androidů, kteří mají jen jednu jedinou touhu: sloužit lidem a vyplnit každičkou jejich potřebu. A jejich vládcem není nikdo jiný, než Harcourt Fenton Mudd, proslulý zloděj, podvodník a pašerák... oh pardon, podnikatel.

Seriál Star Trek proslul epizodami, v nichž si dělá legraci sám ze sebe. Toto je jedna z nich - pravděpodobně ta nejlegračnější. Bere si na mušku klasický kirkovský talent zlikvidovat prakticky jakýkoliv počítač pouhou přátelskou rozmluvou; tentokrát ovšem Kirkovi zdatně pomáhají i McCoy, Uhura, Čechov a Scotty. Nevyužit nezůstane ani komediální talent Rogera C. Carmela, který si zopakuje svou roli Harryho Mudda, nejsympatičtějšího padoucha v Galaxii. Výsledkem je báječná komická hříčka, odehrávající se na pozadí klasického příběhu o neposlušných robotech. Hříčka, na níž se očividně vyřádili úplně všichni zúčastnění a která zvedne náladu i tomu největšímu depresákovi (pozn. red. - autor mluví z vlastní zkušenosti :)).

ST.CZ hodnotí:
atmosféra: 7 / 10
myšlenka: 6 / 10
poutavost: 7 / 10

zaměření: filosofie, humor, parodie, akce

--- 42: The trouble with tribbles
  / Trable s tribbly / 

Pomezí Federace a Klingonské říše: spor o hraniční Shermanovu planetu vrcholí. Federace potřebuje upevnit své držební právo a proto připravuje zemědělský projekt využití planety za pomoci hybridního obilí. Zásilka obilí čeká na další přepravu ve skladech oblastní vesmírné stanice K-7. Enterprise je přizvána, aby zajistila bezpečí zásilky - a krátce poté ke stanici čirou náhodou připlouvá klingonská loď, jejíž kapitán chce využít rekreační zařízení stanice pro své muže. Do této celkem napjaté situace přichází osobitý vesmírný dobrodruh Cyrano Jones a přináší s sebou tribbly - tvorečky, které nalezl na jedné z dosud neprozkoumaných planet. Tribblové jsou malí, chlupatí, přítulní, roztomilí a zcela, naprosto, absolutně neškodní...

Navzdory dramatické, téměř rizikové situaci, která se v epizodě rozvine, jsou Trable s tribbly všeobecně považovány za nejzábavnější a nejhumornější epizodu Star Treku. Její autor David Gerrold už je takový - nebojí se využívat komiku, plynoucí z krizové situace. Dokonale to mohli ocenit čtenáři jeho série Válka s Chtorrem, kterou však napsal už jako muž středního věku; z lehkosti a vtipu tribblů je naopak dobře patrné, že v době, kdy je psal, bylo Gerroldovi teprve devatenáct let. Těm, kdo četli Chtorrany pečlivě, však jistě tribblové coby živočišný druh nebudou neznámí.
Podobně jako epizodu předchozí, ani Trable s tribbly by si neměl nechat ujít nikdo, kdo se chce občas trochu pobavit. Tentokrát však nechybí ani jisté napětí a několik zásadních myšlenek. Humor samotný je daleko jemnější a narozdíl od předchozího dílu vychází ze situací, nikoliv z poťouchlého šaškování.

ST.CZ hodnotí:
atmosféra: 8 / 10
myšlenka: 7 / 10
poutavost: 10 / 10

zaměření: humor, politika, ekologie, intriky

--- 44: Journey to Babel
  / Cesta k Babylonu / 

Enterprise má nemilý úkol dopravit diplomaty několika rozhádaných členů Federace na konferenci na asteroidu s kódovým názvem Babylon. Má se jednat o přijetí Coridanu do Federace; zdánlivě jednoduchá a jasná záležitost je ovšem patřičně zkomplikována faktem, že řada členských i nečlenských mocností má zájem na tom, aby Coridan zůstal mimo Federaci. Atmosféra na Enterprise díky tomu nepříjemně zhoustne a je zřejmé, že by dříve či později mohl někdo přijít k úrazu. A aby si trochu zábavy užil i pan Spock, v delegaci z Vulkanu není nikdo jiný než jeho otec Sarek s manželkou...

Cesta k Babylonu je vyjímečná hned v několika směrech. Za prvé, dozvíme se tu o Spockovi a jeho minulosti víc, než předtím za celý seriál, a dokonce poznáme i jeho rodiče. Za druhé, naskytne se nám pohled na skřípavější a méně naolejované součásti složitého soukolí Federace. Za třetí, seznámíme se s několika zajímavými členskými rasami Federace, mezi jinými Andoriány a Tellarity. Za čtvrté, chvílemi je to i legrace. A konečně za páté, Spockova matinka je velice šarmantní dáma. Příběhově jde o lepší průměr, ale všechny ty pohledy do zákulisí světa Star Treku staví epizodu na vyjímečné místo.

ST.CZ hodnotí:
atmosféra: 5 / 10
myšlenka: 7 / 10
poutavost: 6 / 10

zaměření: intriky, rodinné záležitosti, politika, humor

--- 45: A private little war
  / Malá soukromá válka / 

Poklidná primitivní planeta z Kirkova mládí se za posledních třináct let k nepoznání změnila. Kmenové války eskalují. Jeden z nepřátelských kmenů má náhle neúměrně pokročilé zbraně a tím i převahu nad svými protivníky. Nalezne kapitán Kirk způsob, jak vraždění zastavit?

Malá soukromá válka je poněkud depresivně laděná epizoda o tom, jak a proč občas vznikají úplně zbytečné krvavé konflikty. Nedá se o ní mnoho říct; pravděpodobně ji nedocení každý, spíše jen okrajová skupina diváků s vyhraněnými názory. To však nijak neubírá z jejích kvalit.

ST.CZ hodnotí:
atmosféra: 8 / 10
myšlenka: 9 / 10
poutavost: 6 / 10

zaměření: protiválečné drama, akce, politika

--- 49: A piece of action
  / Podíl z akce / 

Sto let před časem Enterprise zapomněli pozemští výzkumníci na izolované planetě Sigma Iotia knihu o chicagských gangsterech. Nyní, po sto letech, přilétá do oblasti Enterprise a její posádka s hrůzou zjišťuje, že to malé opomenutí mělo naprosto nepředstavitelné následky: vysoce přizpůsobiví Iotiané podle zmíněné knihy o gangsterech vybudovali svou novou společnost. Společnost nesmyslnou, ale kupodivu fungující. Pokud chce Kirk zmírnit následky kulturního zamoření, způsobeného předchozí výpravou, bude muset zřejmě začít hrát podle místních pravidel.

Podíl z akce je tak trochu vyjímečná epizoda Star Treku - jako jediná totiž pojímá důsledky kulturního zamoření s humorem a rozehrává kolem tohoto vážného problému celou sérii komických situací, vyplývajících z Kirkovy snahy zapadnout do gantsterské společnosti. Nutno poznamenat, že se mu to docela daří - což v konečném důsledku potvrzuje přesvědčení některých lidí, že Federace je ve skutečnosti banda mezihvězdných mafiánů. :) Každý, komu se líbil humor v Trablích s tribbly, jistě ocení i tuto vydařenou epizodu.

ST.CZ hodnotí:
atmosféra: 10 / 10
myšlenka: 6 / 10
poutavost: 8 / 10

zaměření: akce, intriky, humor

--- 50: By any other name
  / ...byť zvána jinak... / 

Enterprise odpoví na nouzové volání, jen aby padla do pasti průzkumného oddílu ze sousední galaxie. Kelvané z galaxie Andromeda, kteří kvůli nenápadnému prozkoumání naší Galaxie přijali podobu Pozemšťanů, přišli o svou loď. Teď hledají způsob, jak se dostat zpět do své domovské galaxie, aby mohli podat zprávu o tom, že invaze může začít. Jaká ironie - Enterprise, která byla vždy neúnavným obráncem Galaxie, se teď má stát prostředkem její zkázy.
Alespoň za předpokladu, že lidé z Enterprise nevymyslí nějaký způsob, jak Kelvany zastavit.

Posádka Enterprise se v této epizodě ocitá ve velmi vážné a napjaté situaci, která je na první pohled neřešitelná. Sami útočníci však poskytnou Kirkovi a jeho lidem tu nejlepší zbraň, jakou si mohli přát. Výsledkem je epizoda v nejlepší tradici Star Treku, která diváka napne i pobaví zároveň; narozdíl od většiny ostatních zajímavých dílů nestaví své kvality na neobvyklosti námětu a prostředí, ale spíše na dobrém využití námětu obvyklého.

ST.CZ hodnotí:
atmosféra: 9 / 10
myšlenka: 9 / 10
poutavost: 7 / 10

zaměření: drama, filosofie, akce, humor

--- 51: Return to tomorrow
  / Návrat k zítřku / 

Z dávno mrtvé planety se stále ozývá nouzové volání. Po přiblížení je posádka Enterprise vyzvána k návštěvě - hlasem, který rozhodně nezní jako nahraná automatická zpráva. Kdo obývá podzemní hlubiny této válkou zdevastované planety, a co vlastně chce po posádce Enterprise? Přistoupí kapitán Kirk na šokující návrh - a pokud ano, nebude toho hořce litovat?

Jako jedna z mála téměř čistě romantických epizod Star Treku má Návrat k zítřku celkem těžké postavení; jeho příběh je příliš nezvyklý a možná snad až příliš komplikovaný. Na pozadí scifistického příběhu se tu rozvíjí příběh jako ze Shakespeara - příběh stovky let staré lásky, příběh zrady, podlosti a závisti, příběh o touze po životě. Kdo má rád takové příběhy, nebude v žádném případě zklamán, protože právě Návrat k zítřku je ze všech takových epizod Star Treku určitě tou nejlepší.

ST.CZ hodnotí:
atmosféra: 10 / 10
myšlenka: 8 / 10
poutavost: 7 / 10

zaměření: romantika, intriky

--- 53: The Ultimate computer
  / Absolutní počítač / 

Před pětadvaceti lety objevil doktor Richard Daystrom duotronické obvody - převratnou výpočetní technologii, kterou byla jako první vybavena Enterprise. Nyní Daystrom přichází s multitronickým počítačovým systémem - první skutečnou a plnohodnotnou umělou inteligencí, která má dostatečné schopnosti k tomu, aby sama řídila celou hvězdnou loď. Tento systém má být poprvé testován na palubě Enterprise, a pokud se multitronický počítač M-5 v testech osvědčí, budou lidské posádky na lodích Flotily postupně zcela nahrazeny těmito stroji. Velitelem počínaje.

Jakmile je stroj nadřazen člověku, nevede to nikdy k ničemu dobrému. To si kapitán Kirk tváří v tvář možnosti, že by byl nahrazen bednou multitronických obvodů, uvědomuje více než dobře. Nemá ale nejmenší možnost proti tomu cokoliv udělat; a ani my tu možnost mít nebudeme, až ten čas přijde. Jakmile jednou dovolíme spuštění absolutního počítače a svěříme své osudy do jeho rukou, bude už příliš pozdě. Čím to, že tvůrci v šedesátých letech si to uvědomovali daleko lépe, než my v dnešní době, kdy vkládáme stále větší část našich životů do moci počítačů?
Spolu s The doomsday machine a Mirror, mirror tvoří The ultimate computer trojici naprosto nejlepších epizod druhé řady.

ST.CZ hodnotí:
atmosféra: 10 / 10
myšlenka: 10 / 10
poutavost: 9 / 10

zaměření: drama, filosofie

--- 55: Assignment: Earth
  / Místo přidělení: Země / 

Enterprise se vydává na extrémně riskantní, ale moc zajímavou výpravu: s využitím dobře známého "prakového efektu" pronikne tentokrát zcela úmyslně do minulosti Země, do roku 1968. Výprava má pouze pozorovat a do ničeho nezasahovat; jejím cílem je odhalit více o minulosti Země a zjistit, jak se civilizace na Zemi dokázala dostat přes kritický okamžik vývoje a vyhnout se smrtící nukleární válce, která pro mnoho civilizací na stejné technické úrovni znamenala zánik. Během sledování Země z orbity však lidé z Enterprise s překvapením zjišťují, že na Zemi nejsou jedinými návštěvníky z jiného světa. Kdo je tajemný muž v obleku, který se v doprovodu černé kočky přenesl paprskem na Zemi ze vzdálenosti stovek světelných let?

Předně je třeba říci, že tato epizoda Star Treku vlastně není Star Trek. Je to jediná epizoda, kde Kirk, Spock a Enterprise nehrají hlavní roli. Zároveň je ale třeba říct, že to vůbec není na škodu. Každý, kdo má rád staré bondovky (a nebo ještě lépe jejich parodie), případně Muže v černém, měl by si snadno oblíbit i osobitého hlavního hrdinu epizody, mimozemského agenta Garyho 7, který byl na Zemi vyslán napříč vesmírem ze vzdálenosti stovek parseků, aby... aby co vlastně? To už si zjistěte sami, přece vám tu nebudu vykecávat přísně tajné záležitosti galaktického významu! :))
Místo přidělení: Země je vlastně pilotní díl stejnojmenného seriálu, který měl nastoupit v případě, že by byl Star Trek druhou sezónou ukončen. Byl plánován jako série půlhodinových epizod, v nichž mimozemský agent Gary 7 se svou kolegyní kočkou Isis a svéráznou sekretářkou Robertou prožívá humorné i dramatické příběhy v našem na hlavu padlém světě. Mohl to být báječný seriál, pokud by pokračoval v nejlepší tradici Star Treku tak, jak nám předvedl ve svém pilotním díle za vydatné pomoci Kirka a Spocka. Místo toho byla však schválena třetí sezóna Star Treku - s výrazně omezeným rozpočtem a horším vysílacím časem. Naštěstí ze seriálu zůstal alespoň tento kousek, který rozhodně stojí za vidění.

ST.CZ hodnotí:
atmosféra: 9 / 10
myšlenka: 8 / 10
poutavost: 10 / 10

zaměření: humor, intriky, politika


 <<<  zpět na seznam článků 

[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002