STAR TREK
 Star Trek > různé > nezařazené články   

23.5.2024, 17:17
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)Vítáme Páju Čechova
-
Pavel Čechov, mladičký ruský praporčík čerstvě vyšlý z Akademie, vykonává na Enterprise službu jako navigátor. Své práci rozumí - životu však dosud úplně ne. Je zbrklý, idealistický a značně naivní. Naštěstí je zároveň bystrý, spolehlivý a oddaný; s mladickým nadšením obdivuje kapitána Kirka, který je pro něj velkým vzorem. Než by zradil jeho nebo někoho jiného z posádky Enterprise, raději by zemřel.
Čechov je hrdý na to, že je Rus. Z nějakého důvodu je přesvědčen, že historičtí Rusové v dobách před sjednocením Země bývali mocným a vyspělým národem a že se zasloužili o valnou část kulturního i vědeckého pokroku. Nikdo se raději nepokouší mu to rozmlouvat.

- sekce PostavyTraduje se, že postava Pavla Andrejeviče Čechova se do seriálu dostala v reakci na pobouřený článek v sovětských novinách Pravda. Jeho autor se prý rozčiloval, proč že v nadnárodní posádce Enterprise chybí Rus, když Rusové jsou prvním národem na Zemi, který vyslal do vesmíru svého člověka. Představitel Čechova, Walter Koenig, však říká něco jiného: "Faktem je, že sháněli někoho mladého, s kým by se stotožnila mládež sbírající kartičky ze žvýkaček. Ta skupina mezi osmi a čtrnácti lety. A přesně od takových potom opravdu přicházela většina ohlasů." Koenig tvrdí, že ta povídačka o Rusech byla jen propaganda, která měla vyvolat dojem, že Star Trek je známý i za železnou oponou. Čechov měl být prý původně Brit a jeho vzorem byl Dave Jones ze seriálu The Monkees. V době, kdy byli vybíráni herci na tuto roli, se dokonce nová postava ještě jmenovala Jones; s ruským jménem přišli tvůrci až později, když zjistili, že Koenig umí báječný ruský přízvuk. Od toho okamžiku měl roli prakticky jistou - na konkurs totiž přišli jen dva lidé a slovanský přízvuk z nich zvládal jen Koenig. Dá se tedy vlastně říct, že Walter Koenig za svou životní roli vděčí svým litevským předkům. Chvilku ale trvalo, než zjistil, co se od něj vlastně chce. "Když jsem dělal konkurs na tu roli, dali mi zahrát scénu, která mi připadala jako velmi vypjatá: loď měla explodovat a Čechov se měl chovat jako hodně nervózní a hodně mladý důstojník-nováček. Tak jsem tu roli taky hrál - s pocitem ohrožení a obav. Myslel jsem si, že to bude trefa do černého. Ale pak mi řekli, abych to zahrál ještě jednou a zábavněji. Tehdy mi došlo, že nehledají jen postavu, která by prostě svým chováním zdůrazňovala pocit nebezpečí. Že možná chtějí osobnost, energickou postavu s vlastním charakterem a smyslem pro humor. Byla to taková metoda pokusů a omylů."

Koenig byl mezi herci ve Star Treku takovou malou kuriozitou: když se hlásil na roli Čechova, prakticky vůbec nic o Star Treku nevěděl. "Jednou jsem přepínal kanály a čirou náhodou jsem chytil jeden díl. Viděl jsem tam jakési docela očividně polystyrenové skály a na základě toho prvního dojmu jsem se rozhodl, že to nebude nijak zvlášť zajímavý pořad, takže jsem se na něj nikdy pořádně nepodíval. Svou roli jsem dostal až v druhé sezóně, nebyl jsem tam od začátku. Proto jsem byl pořád ze všeho na větvi. Chyběly mi znalosti první sezóny."
Postava Čechova byla v té fázi poněkud experimentální. Tvůrci si stále nebyli jisti, zda ji chtějí zachovat, nebo zrušit. "Ani jsem netušil, že to bude stálé angažmá. Řekli mi, že je to občasná role a že to, jak často se budu na obrazovce objevovat, závisí na ohlasech diváků. A tak jsem nevycházel z překvapení - dotočil jsem jeden díl, poděkovali mi a já si říkal, že je po všem, a pak mi za pár dní zavolali, abych šel točit další, a tak dál. Díky tomu byl pro mě celý seriál takové roztomilé dobrodružství."
Pavel Andrejevič Čechov

 <<<  zpět na seznam článků 

[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002