STAR TREK
 Star Trek > seriál > svět   

Seriál
Postavy
Epizody
> Svět
Tvůrci
23.5.2024, 17:31
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)přehled uniforem Hvězdné flotily
Standardní služební uniformy jsou užívány v celé Hvězdné flotile a přidružených organizacích. Skládají se z barevné svrchní části s černým límcem, šedočerných kalhot a vysokých bot pod kolena. Svrchní díl je z tkaniny na bázi mořských řas, kalhoty jsou navíc protkány kovovými vlákny pro větší pevnost materiálu. Boty jsou ze syntetizované biologické kůže. Všechny části uniformy jsou vícevrstvé a dobře chrání proti chladu i vysokým teplotám. Na manžetách rukávů jsou našity stužky, vyznačující hodnost; na levé straně hrudi se nalézá insignie lodi či organizace, k níž dotyčný náleží.
(Žlutá)(Modrá)(Červená)
Barva svrchního dílu vyznačuje sekci, k níž je nositel uniformy přidělen. Žlutou má řídící sekce: velitelé lodí a základen, piloti, navigátoři, letoví operátoři. Modrou nosí vědci: biologové, fyzici, jazykovědci, historici, lékaři a zdravotníci. Červená je barvou sekce služeb - sem náleží technici, údržbáři, úsek spojů, ostraha.

(1)(2)(3)
Dámská varianta (1) je v souladu s nejnovější módou šatová, doplněná punčochovými kalhotami a botami pod kolena. Ženy přirozeně mají možnost nosit kalhotovou verzi, ale většina jich dává přednost této.
Materiál je tentýž jako u pánských uniforem. Totožné je i barevné rozdělení sekcí.
Uniforma zdravotních sester (2) je odvozena od standardní dámské uniformy.
Lékařský pracovní oblek (3) má krátké rukávy a je z lesklé lehké tkaniny s antiseptickým povrchem. Nosí se pod ním černý nátělník s termoregulačními vlákny, které udržují doktora v pohodlí i během stresových situací.

(1)(2)(3)
Slavnostní uniforma (1) je ušita z lesklého materiálu v barvách sekce a je lemovaná zlatem. Namísto insignie lodi jsou na levé straně hrudi umístěna vyznamenání, jichž je dotyčný nositelem.
Neformální sako (2) je pohodlnější variací na standardní služební uniformu. Je z téže látky a zapíná se páskem, který se ovíjí kolem pasu. Na pásku je vyšita insignie lodi.
Uniforma kadetů (3) je ušita podle střihu běžné služební uniformy. Je ale ze stříbřité, lesklé, svisle jemně žebrované látky. Na hrudi má symbol Akademie hvězdné flotily - stříbrnou desetilistou květinu.

(1)(2)
Pracovní overal (1) je pohodlný, volný oblek s krátkým rukávem. Je často nošen nejen nedůstojníky mimo službu, ale též údržbáři, techniky a dalšími fyzicky pracujícími profesemi. Dostávají ho také pacienti v rekonvalescenci, kteří mají povoleno opouštět lůžko. Existují různé barvy, nejčastěji užívané jsou ale modrá a červená.
Civilní overal (2) nosí především kolonisté Federace na nově obsazovaných planetách. Je z pevné, několikavrstvé látky, odolné proti mechanickému poškození či ušpinění a dobře chránící proti parazitům.

Tento přehled uniforem samozřejmě není vyčerpávající. Jsou tu ještě uniformy z prvních dvou pilotních filmů (z jemnější, sametovější látky, s límcem v barvě uniformy a místo červerné barvy je lososová), výsadkové uniformy z The cage (šedomodrý kabát, oblékaný přes uniformu) a další oděvy. K těm však momentálně schází potřebné ilustrace - v dohledné době se zde dočkáte snad alespoň fotografií.


 Sekce: svět 

Všeobecně
 - svět Star Treku
Hvězdná flotila
 - přehled uniforem
 - systém hodností


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002