STAR TREK
 Star Trek > různé > nezařazené články   

23.5.2024, 17:02
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)Video: Khanův hněv (The Wrath of Khan)
-
Enterprise nalezne zbloudilou loď Botany Bay a na její palubě osmdesát hibernovaných lidí ze Země. Jejich velitel, charismatický muž vůdcovského typu, je panem Spockem odhalen jako Khan Noonian Singh, nejtvrdší z geneticky vyšlechtěných diktátorů devadesátých let 20.století. Khan na toto odhalení zareaguje tím, že se pokusí se svými lidmi ovládnout Enterprise, aby s její pomocí potom mohl vybudovat nové impérium. Smělý plán se mu ale nepodaří, Khan je přemožen a kapitán Kirk mu učiní lákavou nabídku: než by ho nechal nadarmo uvěznit v nápravné kolonii, vysadí jeho skupinu raději na divoké, ale obyvatelné planetě Ceti Alfa V a dá mu tak šanci naplnit onen sen o impériu. Khan s vděčností přijímá, odhodlán divoký svět zkrotit a ovládnout. To se událo v epizodě Space seed (Vesmírné sémě).
Během příštích patnácti let se mnohé změnilo. Nově vybudovaná, modernizovaná Enterprise slouží jako výcviková loď pro kadety Akademie Hvězdné flotily. Kapitán Kirk je admirálem a pracuje na Velitelství. Spock má hodnost kapitána a dělá instruktora na Akademii. Pan Čechov a pan Kyle slouží spolu na lodi Reliant, která byla přidělena k ruce vědeckému týmu doktorky Marcusové, pracující na jakémsi tajném projektu s kódovým názvem Genesis. A Khan? Inu, na Khana a jeho lidi se zřejmě tak trochu zapomnělo. Kdo ví, jestli kapitán Kirk vůbec tehdy ohlásil, jak s nimi vlastně naložil.
Je jeden blíže neurčený den roku 2285. Admirál Kirk se chystá vydat na Enterprise, aby se zúčastnil výcvikového letu a provedl inspekci. A loď Reliant se zatím blíží k soustavě Ceti Alfa, aby ověřila, zda obsahuje planety vhodné pro test projektu Genesis...
Khanův hněv je druhý v řadě šesti celovečerních filmů, které v letech 1979-1991 navázaly na úspěch Star Treku. Byl natočen v roce 1982 a dodnes je diváky i kritikou považován za jeden z nejlepších filmových příběhů Star Treku. Není to jen kvůli kvalitním efektům, ale především kvůli nadčasovému příběhu, který je vlastně ve své podstatě klasickým dramatem - dramatem stárnoucího muže, který se po mnoha letech znovu setkává s jedním z nejnebezpečnějších nepřátel, které kdy poznal. Vzhledem k době vzniku nemá film dnešní videoklipové tempo, ale přesto plyne vpřed dostatečně svižně na to, aby si udržel pozornost. Je, pravda, občas mírně patetický, ale vzhledem k jeho tématu se to dá čekat.
Pro pochopení příběhu není nutné znát Space seed, ale rozhodně je to vhodné, třeba už jen pro lepší pochopení Khanovy osobnosti. Ricardo Montalban, který si roli Khana po letech velmi rád zopakoval, se úkolu chopil na výbornou a přesvědčivě nám předvádí zestárlého a zahořklého vojevůdce, který po letech vyhnanství ztratil všechny iluze a velké plány a zůstalo mu jediné: touha pomstít se.
Příběh podkresluje nádherná hudba Jamese Hornera (Titanic, Aliens), která svými melodiemi evokuje atmosféru starých námořních bitev a zaoceánských plachetnic.

Khanův hněv je prvním dílem volné trilogie, která u nás vyšla též knižně a byla uvedena v televizi. Nyní byl tento film vydán konečně i na videokazetách, a to v novém překladu. Žádejte ho ve své videopůjčovně, nebo máte možnost si ho za velmi rozumnou cenu koupit na stránkách distributora (kde lze pořídit i DVD téhož filmu, ovšem bez dabingu). Dobrou zprávou je, že se chystají i zbývající dva díly trilogie - ve skutečnosti by už měl být v půjčovnách k mání další díl, tedy Star Trek: Pátrání po Spockovi (The search for Spock). Trilogii následně uzavře film Star Trek: Cesta domů (The voyage home). Celá trilogie, zejména pak právě Khanův hněv, patří ke zlatému fondu světové kinematografie a k základním znalostem každého fanouška sci-fi.

Námět: Harve Bennett a Jack B.Sowards
Scénář: Jack B.Sowards
Režie: Nicholas Meyer
Hudba: James Horner
Premiéra v kinech: 4.6.1982
 <<<  zpět na seznam článků 

[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002