STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
24.4.2024, 16:01
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)



24. - "Space seed"
("Vesmírné sémě")

premiéra 16.02.1967, česká premiéra 23.08.2002




Námět Carey Wilber
Scénář Carey Wilber a Gene L.Coon
Režie Marc Daniels
Hudba Alexander Courage

Hvězdné datum 3141.9: Vesmírem pluje loď ze Země dvacátého století a na její palubě osmdesát spících pasažérů v kryogenických boxech. Cestovatelé z Enterprise loď naleznou a jednoho z cestujících oživí, aniž by tušili, co si vlastně pouštějí na palubu. Ale už brzo, velice brzo to zjistí.




Zajímavosti a postřehy

--- Když Kirk rozbíjí sklo Khanovy kóje, z opasku mu odpadne phaser. V záběru je dobře vidět, jak DeForest Kelley (McCoy) váhá a čeká, jestli se scéna bude opakovat. Když se potom sklání ke Khanovi, je patrné, jak odsouvá phaser stranou, aby na něj nešlápl a křehkou rekvizitu tak nezničil.

--- Hibernační zařízení bylo při dlouhých vesmírných cestách nezbytné až do roku 2018. Znamená to, že toho roku se začal používat nový druh pohonu, a pokud ano, mohl by to být tentýž jako má Enterprise v The Cage (hyperpohon)?

--- Khan by podle Marly McGivers mohl být Sikh. Kdo jsou Sikhové?
Indoasijská náboženská skupina, která má v současnosti zhruba dvacet milionů přívrženců. Vznikla asi před pěti staletími. Ortodoxní Sikhové mají všichni stejné příjmení - muži Singh, což znamená Lev, a ženy Kaur, neboli Princezna. Nosí dlouhé, nestříhané vousy i vlasy. Vlasy si obvykle ovíjejí turbanem, protože jejich ukazování je u ortodoxních Sikhů považováno za nevkusné (odtud turban na obraze, který Marla malovala). Sikhové jsou v jádru velmi mírumilovnou a odlišnosti respektující sektou; protože však byli velmi často obětí útoků stoupenců jiných věr, stali se z nich během času skvělí bojovníci. Součástí sikhského "stejnokroje" se tak dokonce stal meč.
Khan zřejmě, třebaže se jmenuje Singh, nebude ortodoxním Sikhem - válečníkem sice je, ale pravověrný Sikh by se nikdy nemohl stát diktátorem. Sikhové totiž kladou důraz na lásku k bližnímu a jejich heslem je: "Pravda je výš než všechno, ale ještě výše je lidský život v pravdě."

--- V původním námětu nenalezne Enterprise uprchlé eugenické diktátory, ale zbloudilou deportační loď z roku 2096 - součást propracovaného systému deportace kriminálníků na nově osídlované planety. Na palubě je stovka vězňů a několik dobrovolných strážců. Khan se v této verzi příběhu jmenuje Harold Ericcson. Při prvním kontaktu s lidmi z Enterprise napadne kapitána Kirka a je spolu se zbytkem osazenstva Botany Bay uvězněn. Posádka Enterprise netuší, že se jedná o deportační loď - a Ericcson se dopustí vraždy, aby to udržel v tajnosti. Má v úmyslu zmocnit se Enterprise a dát se s ní na dráhu kosmického piráta. Zamiluje se ale do Marly McGivers a když je v přestřelce s posádkou Enterprise ohrožen její život, raději se vzdá, než aby jí ublížil.

--- Když byl na počátku osmdesátých let 20.století vybírán námět pro celovečerní filmové pokračování Star Treku, padla volba právě na postavu Khana, která je bezesporu jednou z nejvýraznějších vedlejších postav seriálu. Výsledkem je film The Wrath of Khan (Khanův hněv), který patří k nejoceňovanějším pokračováním Star Treku.
Milovníci tohoto filmu možná poznají postavu pana Kyla, transportního technika - v Khanově hněvu to dotáhl až na důstojníka vědecké lodi Reliant.

--- Kdy začal projekt eugenického šlechtění, z něhož vzešel Khan a jeho soukmenovci? Zde je jedna z možností: Pokud Khanovi bylo na začátku Eugenických válek přibližně čtyřicet let (Ricardo Montalban se narodil koncem roku 1920, díl se točil koncem roku 1966, spočtěte si sami), mohl se narodit někdy v padesátých letech. Víme, že s eugenikou nadšeně experimentovali nacisté. Celkem logicky by se po porážce nacistů materiálů z těchto výzkumů zmocnila americká tajná služba - a spuštění projektu nadlidí by bylo pouze logickým vyústěním poválečných událostí v USA. Protože Khanovi následovníci se zdají být mladší než on, je celkem možné, že on sám je "prototyp".


Shrnutí děje (přeskočit)

Hvězdné datum 3141.9: Enterprise zaměří starou pozemskou loď třídy DY-100. Lodě tohoto typu byly v užívání devadesátých let dvacátého století a byly určeny pro meziplanetární lety - tato je však mnoho světelných let od Země. Na její palubě jsou sice známky života, ale nemůže to být život lidský, protože srce bijí jen několika údery za hodinu a dech není zaregistrován vůbec. Přesto však loď vysílá pozemský nouzový signál. Výsadek na palubu, jehož se účastní Kirk, McCoy, Scotty a historička Marla McGivers, odhalí pravdu: tato loď je hibernační. Na její palubě spí kryogenickým spánkem téměř stovka lidí. A jeden z nich se právě probouzí. Se vší pravděpodobností je to vůdce výpravy: jeho kóje se zapnula jako první. Navíc je (alespoň podle historičky Marly) zjevný vůdcovský typ, pravděpodobně z oblasti Indie, možná Sikh, a Sikhové přece bývali skvělí válečníci. To je mimochodem fakt, který, zdá se, Marlu naprosto nadchnul.
Ať je však hibernovaný muž vůdce nebo ne, bez pomoci nebude naživu dlouho. Systémy jeho kóje zkratovaly a jeho životní funkce vynechávají. Návštěvník z minulosti je tedy vyproštěn a okamžitě dopraven do nemocnice, kde se o jeho záchranu postará doktor McCoy.
Není zřejmé, jak se vlastně loď (podle registrů identifikovaná jako S.S.Botany Bay) ocitla tak daleko od Země. O jejím startu nejsou žádné záznamy, ačkoliv pokus o mezihvězdnou expedici by měl být přece zmiňován všude. Jenže, období startu lodi se překrývá s obdobím, kdy na Zemi zuřila třetí světová válka, známá též jako válka eugenická. Tehdy, v roce 1993, se skupina geneticky vyšlechtěných nadlidí zmocnila vlády nad čtyřiceti zeměmi současně. Nastolili tvrdou diktaturu, ale snaha o dobytí světa se jim vymkla z rukou. Země se z toho vzpamatovávala několik let a během této doby se ztratila spousta záznamů. To ovšem přináší druhou otázku: kdo a proč by v té době vypouštěl vesmírnou loď, když lidstvo mělo dost starostí samo se sebou? Mohla by to snad být deportační loď, jak by se dalo usuzovat z názvu Botany Bay? Těžko - v době, kdy umíraly statisíce lidí denně, by se rozhodně našel pohodlnější způsob likvidace zločinců...

Tajemný cizinec z Botany Bay se probudí a začne o svém okolí zjišťovat co nejvíc - aniž by sám na nějaké otázky odpovídal. Sebevědomí a arogance z něj přímo čiší. Vyžádá si materiály ke studiu během rekonvalescence a výměnou za to prozradí pouze tolik, že se jmenuje Khan. Jak se zdá, je velmi okouzlujícím objektem (nejen) profesionálního zájmu slečny Marly McGivers. Je to pro ni nepochybně fascinující zkušenost, moci mluvit s mužem z doby, o níž dosud měla možnost jen číst.
Spock mezitím, za použití čisté logiky a jisté dávky intuice, odhalí pravděpodobnou totožnost cestujících Botany Bay. Kdo jiný by se vydal na mezihvězdnou výpravu v meziplanetární lodi, než ten, kdo už nemá co ztratit? A co zůstalo samozvaným supermanům, když se celý svět zvrhl do chaosu a všichni lidé se obrátili proti nim? Jedině cesta ke hvězdám. Osazenstvo Botany Bay není se vší pravděpodobností nikdo jiný, než uprchlí nadlidé, pozůstatky Eugenických válek.

Na slavnostní večeři, uspořádané na počest kapitána Khana, ryje Spock do čestného hosta s tichým Kirkovým souhlasem tak dlouho, až ho vyvede z míry. Kirk poté několika rychlými slovními výpady přiměje Khana odhalit pravdu a to, co dosud bylo jen Spockovým podezřením, se stává jistotou. Host Enterprise se jmenuje Khan Noonian Singh, největší a nejnebezpečnější ze všech geneticky vyšlechtěných diktátorů - postrach Země devadesátých let a absolutní vládce více než čtvrtiny světa.
Zatímco Kirk zvažuje, co s problematickým návštěvníkem podniknout, Khan uprchne z domácího vězení a za pomoci zamilované Marly dopraví na palubu své spolubojovníky z Botany Bay. Studium manuálů během pobytu na ošetřovně nese své ovoce a Khan přesně ví, jak se zmocnit lodi bez větších problémů. Všechny systémy lodi jsou přece ovladatelné ze strojovny...

Kirkovi se výzva ke kapitulaci nijak nezamlouvá, ale když je podložena uzavřením přívodů vzduchu na můstek a odpojením všech autodestrukčních i komunikačních systémů, nezbývá mu, než upadnout do bezvědomí a nechat se bez odporu zajmout. To také udělá - a Khan ho nechá strčit do dekompresní komory, aby s jeho pomocí přesvědčil zbytek posádky ke spolupráci. Přecenil se totiž - on sice možná zná všechny systémy lodi, ale jeho stoupenci ne. A i kdyby ano, beztak by jich na řízení tak velké lodě bylo příliš málo - nedali by dohromady ani dvě celé směny. Tím se ovšem neomezený vládce čtvrtiny světa dostává do nezáviděníhodné situace: musí spolupracovat s lidmi, kterým nikdy nebude moci věřit a kteří ho rezolutně odmítají byť jen poslouchat.
Jak se ale ukáže vzápětí, Khan to s důvěrou přehnal už teď. Marla McGivers, díky které se zmocnil Enterprise, si totiž uvědomí důsledky svého činu a vzepře se. Osbobodí Kirka a ten se společně se Spockem pustí do boje za znovuovládnutí Enterprise - vypustí do klimatizačních systémů nervový plyn. Khan uprchne a skryje se ve strojovně, kde nastaví pohonný reaktor lodi na přetížení, aby měl Kirka čím vydírat. Netuší však (ke své vlastní smůle), že tím Kirka jen rozzuří k nepříčetnosti a dá mu tak sílu porazit v souboji i pětkrát silnějšího protivníka.

Při procesu s Khanem se Kirk zachová nanejvýš podivně: stáhne všechna obvinění. Rozhodl se totiž dát Khanovi přesně to, po čem tento vyjímečný muž toužil - svět k dobývání, možnost vybudovat impérium. Pátá planeta v soustavě Ceti Alfa, kudy Enterprise prolétá, je sice obyvatelná, ale dostatečně divoká na to, aby její osídlení bylo výzvou - asi jako kdysi trestanecká kolonie Botany Bay. Kirk tedy nabízí, že Khana a jeho následovníky na této planetě vysadí. Khan nabídku přijímá, už proto, že pro muže jeho typu je rozhodně lákavější vládnout v pekle, než posluhovat v nebi. A Marla? Ačkoliv ji Khan varuje, je odhodlaná pustit se do nebezpečného podniku s ním. Vyjímečná žena pro vyjímečného muže.
Ano, jistě by bylo zajímavé podívat se na Ceti Alfa 5 za sto let a zjistit, jaká úroda vyrostla ze sémě, které tehdy zasil kapitán Kirk. Lze jen doufat, že ona úroda nevzejde až příliš vysoko.


Památné citáty

Kirk: "Neříkal jste, že to pozemská loď nebude?"
Spock: "Nechápu, proč máte takovou radost vždy, když se zmýlím."
Kirk: "Asi pozemská emocionální slabost."

Spock: "Konec dvacátého století byl dobou vaší poslední takzvané světové války."
McCoy: "Eugenické války."
Spock: "Ovšem. Váš pokus o zdokonalení rasy selektivním křížením."
McCoy: "Tak moment. Ne náš pokus, pane Spocku. Skupiny ctižádostivých vědců. Jistě ten typ znáte: Oddáni logice, naprosto bez emocí..."
Spock: "Doktore, byl bych rád..."
Kirk: "Dost, pánové, to by stačilo."

Kirk: "Chceš se připojit k výsadku?"
McCoy: "No, jestli mi dáváš opravdu na výběr..."
Kirk: "Nedávám."

Kirk: "Připraven, Kostro?"
McCoy: "Ne. Přišel jsem na loď praktikovat medicínu, a ne nechat poletovat svoje atomy vesmírem v tomhle vynálezu."

Spock: "I teorie vyžaduje nějaká fakta, kapitáne. Zatím žádná nemám."
Kirk: "A to vás rozčiluje, pane Spocku."
Spock: "Rozčiluje?"
Kirk: "Jo."
Spock: "Takové emoce nejsem schopen."

Kirk: "Myslíte, že jsou nebezpeční?"
Spock: "Nedostatečná fakta vždy představují nebezpečí."

McCoy: "Škoda že jsi promarnil svůj talent na velení. Byl by z tebe slušný psycholog."
Kirk: "Slušný? Chm!"

McCoy: "Buď mě uškrťte, nebo propíchněte - ale už si vyberte."

McCoy: "Nejúčinnější by bylo proříznout mi krkavici, hned za levým uchem."
Khan: "Mám rád hrdiny."

Spock: "V roce 1993 uchvátila skupina mladých nadlidí vládu nad čtyřiceti zeměmi současně."

Spock: "Vědci přehlédli jednu věc... větší schopnosti plodí také větší ambice."

Kirk: "Jak silně je k němu přitahována?"
McCoy: "Proti milostnému vztahu žádné předpisy nejsou."
Kirk: "Můj zájem je profesionální, ne osobní."

Khan: "Tyranie, pane? Nebo pokus sjednotit lidstvo?"
Spock: "Sjednotit? Jako stádo tupých zvířat pod jediný bič?"
Khan: "Nezapomínejte, že o té době velmi mnoho vím. Byl to čas velkých snů... velkých cílů..."
Spock: "...pod desítkami malých diktatur."

Khan: Jste skvělý taktik, kapitáne. Necháváte svého prvního důstojníka útočit, a sám sedíte a hledáte slabiny.

Marla: "Nevím, jestli se ti bude v naší době líbit."
Khan: "Pak ji musím přetvořit podle sebe."

Kirk: "Pane Spocku, nepochopil jste nás. Můžeme ho obdivovat, ale zároveň být i proti němu."
Spock: "Nelogické."
Kirk: "Zcela."

Khan: "Boj znovu začíná. Jen tentokrát není v sázce svět, ale...vesmír."

Khan: "Pokud se nezmění člověk, nezmění se nic. Vaše technické úspěchy? Vylepšete mechanický stroj a můžete zdvojnásobit výkonnost. Ale zdokonalte člověka a získáte tisíckrát víc. Já jsem důkaz."

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Scott:
James Doohan
Uhura:
Nichelle Nichols
Khan Noonian Singh:
Ricardo Montalban
Marla McGivers:
Madlyn Rhue
por.Spinelli:
Blaisdell Makee
Joaquin:
Mark Tobin
Kyle:
John Winston


 Důležitá data 

První verze scénáře
7.12.1966
Revidovaná verze scénáře
8.12.1966
Konečná verze scénáře
12.12.1966
Revidovaná konečná verze scénáře
13.12.1966
Natáčení probíhalo v polovině prosince 1966


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002