Gene Roddenberry`s ANDROMEDA

andromeda | CZ

seriál
o seriálu -
seznam epizod -
postavy -
svět
různé

star trek | CZ

seriál
různé

26.4. CY10087, 02:21


::::::::: premisa seriálu

Tři tisíciletí ode dneška: svět se změnil k nepoznání. Lidé ze Země jsou nyní členy Společenství systémů (Systems Commonwealth) - vesmírného superstátu s milionem členských světů, prostírajícího se přes šest galaxií a trvajícího už deset tisíc let. Mír, bezpečí, právo a pořádek na jeho území střeží elitní Vrchní stráž (High Guard) - jakási vesmírná obdoba jízdní policie a námořního vojska.
Ale zlatý věk se rychle chýlí ke konci. Válkychtivá frakce geneticky modifikovaných nadlidí, známých jako Nietzscheáni, chystá spiknutí s cílem svrhnout mírumilovnou vládu Společenství a nastolit místo něj totalitně ovládané impérium. A prvním krokem je zničit Vrchní stráž.

Těžký křižník XMC-10-284 Andromeda Ascendant pod velením kapitána Dylana Hunta také padl do nietzscheánské pasti a měl být zničen, tak jako dvě stovky lodí před ním. Kapitán Hunt evakuuje posádku a pokusí se o únik; uvízne však s lodí v gravitačním vlivu černé díry.

Když je po třech staletích Andromeda ze singularity vyproštěna, probouzí se její kapitán do světa, který nepoznává: velkolepé Společenství se po občanské válce vyvolané Nietzscheány rozpadlo a bylo nahrazeno bezvládím. Kapitán Hunt si stanoví vskutku zásadní cíl: znovu vybudovat Společenství systémů, vnést řád do chaosu a znovu zavést civilizaci v nebezpečném a barbarském vesmíru...

::::::::: dlouhá cesta k Andromedě

Andromeda je nový sci-fi seriál od klasika sci-fi Gene Roddenberryho - televizního tvůrce, který se nejvíc proslavil svým legendárním seriálem Star Trek.
Koncept Andromedy vznikl v 70. letech, když se Roddenberry pokoušel navázat na úspěch Star Treku s novým seriálem. Jedním z námětů, které si zaznamenal, byl i příběh jistého Dylana Hunta - kapitána, který se svou hvězdnou lodí uvízl v budoucnosti a nyní bojuje za znovunastolení pořádku ve válkou zničeném vesmíru. Roddenberry se v příštích letech pokoušel tento námět uplatnit několikrát, ale neuspěl; vesmír rozvrácený občanskou válkou se v 70. letech zdál být příliš pochmurným tématem pro televizní seriál.
Postava Dylana Hunta coby člověka vytrženého ze svého času se objevila hned v několika Roddenberryho dílech (například Genesis II). Andromeda však samotná nikdy natočena nebyla, třebaže se ji Gene pokoušel prosadit všelijak - dokonce i jako jedno z možných pokračování Star Treku (tehdy předložený koncept se lišil tím, že na místě Nietzscheánů vystupovali následovníci Khana Nooniena Singha, geneticky vyšlechtěného diktátora z epizody Star Treku Space seed).

Teprve koncem 90.let, téměř deset let po autorově smrti, byl koncept Andromedy znovu nalezen v Roddenberryho pozůstalosti. Její majitelka, Roddenberryho vdova Majel Barrett, se rozhodla přivést Andromedu k životu. Obtížného úkolu rozpracování původního námětu se ujal Robert Hewitt Wolfe, scénárista se zkušenostmi z novodobých pokračování Star Treku. To, jaká je Andromeda dnes, je prakticky hlavně jeho práce; je tedy legitimním spoluautorem, třebaže autor předlohy je už dávno mrtev.

::::::::: pojetí seriálu

Vesmír Andromedy není nijak utěšené místo. Zatímco Star Trek líčí rajskou utopii v období rozkvětu, Andromeda představuje vesmír po rozpadu tisícileté utopické říše. Vesmír plný nebezpečí, násilí a agresivity; vesmír zbavený jakékoliv vlády a jakékoliv jistoty s vyjímkou jistoty smrti. Do tohoto vesmíru přichází muž, který prožil svůj život v dobách největší slávy oné zaniklé říše; muž příliš tvrdohlavý, hrdý a smělý, než aby dokázal přijmout nový svět za svůj. Naštěstí má v rukou nástroj, kterým může vše změnit: jednu z nejmocnějších vesmírných lodí, jaké kdy mělo lidstvo k dispozici. Podaří se kapitánu Huntovi obnovit civilizaci ve zpustošeném vesmíru a znovu spojit roztříštěné Společenství systémů?

Andromeda obsahuje vše, co přineslo Star Treku před třiceti lety jeho velkolepý světový úspěch: vznešené ideje, akci, napětí, originální myšlenky a nápady, dobrodružství, humor. Přesto by se dala charakterizovat jako protiklad Star Treku, či spíše jeho odvrácená strana. Jednoznačně a s krutou bezprostředností nám ukazuje, že ani ta sebedokonalejší utopie nemůže fungovat navěky; není pochyb o tom, že Spojená federace planet ve Star Treku jednou skončí stejně jako Společenství v Andromedě. Zároveň však říká důležitou věc: dokud bude naživu někdo, kdo si bude pamatovat minulost, existuje naděje na lepší časy.

Poslání posádky hvězdoletu Andromeda je těžší, než poslání dobrodruhů z Hvězdné flotily - a to i navzdory tomu, že Andromeda je 1301 metrů dlouhá, uveze osádku čtyř tisíc lidí a je ozbrojená po zuby. Ve vesmíru Andromedy totiž neexistuje žádná Federace, žádné spřátelené světy, žádné poklidné přístavy v bouři; každý tu hraje jen sám za sebe. Jestli se to někdy změní k lepšímu, to se teprve uvidí.

Heaven burns, the stars are falling
  As the enemy draws nigh.

Sound the call, fleet and lancers,
  "Commonwealth" our battle cry.

Face the foe, never waver,
  Summon fire from the sky.

From a million sovereign planets
  Scattered through the endless night.

Bound by blood and High Guard honor,
  Hold the line until the light.

Hold the line against the night.

   Pochod Vrchní stráže
   slova Robert Hewitt Wolfe, hudba Alex Lifeson;
   instrumentální verze v MP3 - 897 KB











 tvůrci 

námět
Gene Roddenberry,
Robert Hewitt Wolfe

scénář
Robert Hewitt Wolfe (hlavní scénárista)
Ashley Miller
Zack Stentz
Ethlie Ann Vare
Matt Kiene
Joe Reinkemeyer
...a další

režie
Allan Eastman
David Warry-Smith
Allan Kroeker
David Winning
...a další

hudba
Alex Lifeson (úvodní znělka 1.série)
Matthew McCauley (vše ostatní)

studio
Tribune Entertainment


"The heavens burned, the stars cried out
And under the ashes of infinity,
Hope, scarred and bleeding,
breathed its last."

 - Ulatempa Poetess: "Elegy for the Commonwealth", C.Y.9823


Gene Roddenberry`s Andromeda © Tribune Entertainment

Design & text webu © StarTrek.CZ
Tento web není oficiálním informačním zdrojem a slouží pouze pro vzdělávací účely na nekomerční bázi.
Poslední úprava proběhla 01.01.1970