STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
23.5.2024, 17:55
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)19. - "Arena"
("Aréna")

premiéra 19.01.1967, česká premiéra 12.07.2002
Námět Frederic Brown
Scénář Gene L. Coon
Režie Joseph Pevney
Hudba Alexander Courage

Hvězdné datum 3045.6: Enterprise je pozvána k návštěvě vzdálené základny na samém okraji známého vesmíru. Po příletu výsadek zjistí, že základnu zpustošil neznámý nepřítel. Když ho Enterprise pronásleduje, vnikne nevědomky na území vysoce vyspělé civilizace, která nehodlá tolerovat boje na svém území a rozhodne se celou věc řešit po svém.
Zajímavosti a postřehy

--- Příběh epizody byl napsán podle stejnojmenné povídky Frederica Browna z roku 1944. Brown byl klasik americké sci-fi čtyřicátých a padesátých let, známý svým nadšením pro překvapivé pointy a nezvyklé situace. Zajímavé je, že povídka byla adaptována jak pro Star Trek, tak pro tehdejší verzi legendárního povídkového seriálu The outer limits (Krajní meze). Verze v Krajních mezích se jmenovala Fun and games (Hry a zábava).

--- Základna Cestus III je pravděpodobně největší kulisa, jaká se kdy ve Star Treku vyskytla. Vznikla zřejmě úpravou nějaké pevnosti z westernových filmů; některé architektonické detaily dávají znát, že zřejmě nebyla postavena Federací. Možná, že kolonisté zabrali již existující opuštěnou pevnost - dost možná gornskou.

--- Zvuk doprovázející Kirkův granátomet není fanouškům sci-fi neznámý: zazněl už v klasickém sci-fi filmu The war of the worlds (1953) a vůbec poprvé byl použit ve filmu My favorite spy (1951). Ve Star Treku byl k slyšení též jako zvuk fotonových torpéd.

--- Gorna pro tuto epizodu zkonstruoval maskér a výtvarník Wah Chang. Shodou okolností má na svědomí i tvora z druhé verze příběhu, tedy z epizody Krajních mezí.


Shrnutí děje (přeskočit)

Hvězdné datum 3045.6: Enterprise je pozvána na návštěvu stanice Cestus III, která leží na samém okraji Federace. Když se však kapitán se svým doprovodem přenese na povrch, zjistí, že stanice byla zničena. Ti, kdo ji zničili, jsou ještě poblíž: podle trikordéru to nejsou lidé, ale jacísi studenokrevní živočichové. Enterprise je zatím na orbitě vystavena útoku cizí lodi, která pravděpodobně patří oněm tajemným tvorům. Kirkova skupina svede za pomoci granátometu bitvu s pozemní jednotkou těch vetřelců, aniž by kteréhokoliv z nich zahlédla. Když se Kirkovi podaří úspěšný zásah, tvorové se dají na ústup: jejich loď přenese na palubu přeživší a nejvyšší rychlostí se vzdaluje. Kirk se svými lidmi se přenese na palubu Enterprise a vydá příkaz k pronásledování útočníků. Zničení kolonie Cestus III nesmí zůstat nepotrestáno, protože jinak by se mohl podobný útok proti osamělé základně kdykoliv opakovat.
Přeživší člen osádky Cestu III vypráví Kirkovi o událostech tam dole: cizinci přišli z vnějšího vesmíru den před příletem Enterprise, přiblížili se po přistávacím vektoru. Byli vítáni, tak jako každý příchozí - jenomže místo přistání začali střílet. Vyřadili obranu během okamžiku a pak začali ničit budovy jednu po druhé. Nebrali zřetel na to, že zabíjejí ženy a děti. To pozvání Enterprise museli zfalšovat také oni - snad měli v úmyslu ji zajmout. Enterprise je v současnosti jediná loď v tomto sektoru - jediná ochrana všech zdejších osadníků. Ti cizinci mají v úmyslu napadnout Federaci!
Enterprise pronásleduje prchající loď vetřelců a chystá se ji smést z oblohy. Cestus III se už nikdy nesmí opakovat - a tato loď a její posádka se stanou varováním pro všechny, kdo by se o něco podobného chtěli pokusit!

Nepřátelská loď však zčistajasna zastaví a vzápětí za ní začne zpomalovat i Enterprise. Pohon ani ovládání nefunguje. Zdá se, že zastavení obou lodí způsobila nějaká vnější síla. Odpověď na sebe nedá dlouho čekat; Enterprise se ohlásí někdo, kdo se představí jako Metroni. Jsou prý vyspělou civilizací a nehodlají tolerovat násilnosti na svém území. Spor mezi oběma stranami - mezi Enterprise a lodí rasy, která si říká Gornové - bude teď rozhodnut čistým a čestným způsobem v souladu s primitivními zvyklostmi zúčastněných. Soubojem na život a na smrt mezi kapitány obou lodí, bez pravidel a s libovolnou zbraní. Vše potřebné k výrobě zbraní lze nalézt na planetě, kde se bude souboj odehrávat.
Než Kirk stačí pípnout, zčistajasna zmizí. Člověk nemusí být jasnovidec, aby věděl, že přesně totéž se v tu chvíli odehrálo i na druhém plavidle.

Na povrchu Kirk konečně stane tváří v tvář protivníkovi. Je to obrovský, asi dva metry vysoký humanoidní ještěr. Velmi silný, ale naštěstí velmi pomalý a neobratný. Kirk na něm postupně vyzkouší několik způsobů boje, ale vše celkem bezúspěšně. Vypadá to, že nemá nejmenší naději porazit ho hrubou silou - bude na to muset jít spíš chytrostí. Metroni mu toho moc nedali: tak jako Gorn, i Kirk dostal pouze univerzálního tlumočníka, malý válcovitý přístroj. Umí nejen překládat, ale i nahrávat. Kirk ho tedy využije jako diktafon a začne do něj namlouvat své záměry pro případ, že by on sám padl a někdo jiný byl donucen vydat se v jeho stopách. Netuší ovšem, že Metroni jsou pěkní fiškusové: oba přístroje jsou v neustálem spojení, takže Gorn slyší vše, co Kirk do přístroje nahrává... Když teď Gorn ví, že s Kirkem nemůže soupeřit v rychlosti, rozhodne se na něj jít také od lesa: zkonstruuje si past, která na Kirka při spuštění svrhne těžký kámen. Pak si začne brousit pěkný špičatý kus obsidiánu.
Kirk však nezahálí; svrhne na pracujícího Gorna obrovský balvan (což je, zdá se, jediná zbraň, kterou tu ti povedení Metroni nechali - kamení). Seběhne radostně k bezvědomému nepříteli, aby ho dorazil - jenže ještěr jen kámen odvalí stranou a vrhne se na Kirka. Kapitán utíká a padne přímo do Gornovy pasti. Kámen ho přimáčkne k zemi. Když Gorn dorazí, odvalí kámen a chystá se Kirka propíchnout obsidiánovou dýkou, kapitán se mu však bleskově vysmekne a dá se znovu na útěk.

Zatímco Enterprise se bezúspěšně snaží domluvit s Metrony, Kirk má větší štěstí: najde bohatá ložiska minerálů. Brzy mu začne docházet, co mysleli Metroni těmi "surovinami pro výrobu zbraní". Je tu uhlík v podobě diamantů i čistého uhlí. Síra. Ledek. Je tu přiměřeně tvrdý a rovný dutý bambus. Je tu zkrátka vše na pěkné primitivní dělo. Teď ho jen ještě stihnout včas vyrobit.
V té chvíli dojde k nepředpokládanému zvratu: Gorn, který už je unavený z pronásledování, začne přemlouvat Kirka, aby se mu vydal. Slibuje mu rychlou, milosrdnou smrt - jaká neodolatelná nabídka! Kirk se však netají tím, že poté, co viděl osud Cestus III, nemá v gornské milosrdenství velkou důvěru. Gorn však oponuje: Pozemšťané postavili svou základnu na gornském území! Gornové neudělali nic víc než že zničili nájezdníky. Kirka to zjištění zaskočí: je to vůbec možné? Ale to by na celou věc vrhalo úplně jiné světlo. Jakkoliv člověk nemůže souhlasit s gornskými postupy, musí přiznat, že byli v právu. Hájili své území, které Pozemšťané nevědomky obsadili!
Gorn však nehodlá jednat ani uzavírat mír. Hodlá Kirka zabít, aby získal svobodu pro sebe a svou loď - a Kirkovi také na svobodě lodi moc záleží. Pokud je to jediný způsob, jak uspokojit Metrony, bude muset Gorna porazit. Kirk se tedy usadí na úbočí kopce a nachystá svůj primitivní bambusový kanón, zatímco gornský kapitán se pomalu blíží. Musí smíchat suroviny ve správném poměru a vše pečlivě přichystat - druhý pokus už nebude. Za křesadlo mu poslouží bytelný metronský univerzální tlumočník.

Gorn už se blíží; už je jen pár metrů daleko. Kirk pozvedne hlaveň improvizovaného děla a zažehne prach. Vyjde rána. Gorn se v bolestech zhroutí k zemi. Stále žije, ale je zřejmě těžce zraněn. Pokud se mu nedostane lékařského ošetření, už to asi nerozchodí. Je vidět, že se mu špatně dýchá.
Teď je iniciativa na Kirkovi. Chopí se Gornovy obsidiánové dýky a skloní se nad bezbranným protivníkem, aby mu probodl srdce.
A neudělá to. Pokud se Metroni chtějí bavit tím, jak se jiní zabíjejí, budou si muset zábavu hledat jinde. Je klidně možné, že se Gornové opravdu bránili. Kirk si nehodlá vzít na svědomí smrt někoho, kdo jen plnil příkazy nadřízených a bránil svoji zemi; sám byl v takové pozici snad už stokrát.
Zdá se, že na milosrdenství Metroni slyší. Gorn náhle zmizí zpět na svou loď a před Kirkem se zhmotní bytost v podobě asi dvacetiletého mladíka - Metron. Neuvěřitelně rozvinutá bytost stará 1500 pozemských let. Vypadá to, že Kirkův čin ho přesvědčil o jisté úrovni civilizovanosti Pozemšťanů. Jednou, snad už za pár tisíc let, se možná Metroni a lidé ze Země setkají jako rovnocenní partneři.

Pár tisíc let? No, to uteče, ani se nenadějeme. A do té doby budeme muset hledat přátele mezi sobě rovnými. Například mezi Gorny.


Památné citáty

McCoy: "Já se pro změnu těším na dobré nereplikované jídlo."
Spock: "Doktore, vy jste požitkář!"
McCoy: "Tak na to vsaďte své špičaté uši."

Spock: "Nejsou to lidé. Nejsou teplokrevní. Živí tvorové, ale ne lidé."

Přeživší: "Zkoušeli jsme se vzdát. Měli jsme tam ženy a děti. Říkal jsem jim to. Prosil jsem je. Neposlouchali."

McCoy: "Obracíme se na vás ve jménu civilizace! Zastavte to!"
Metron: "Vaše násilné záměry a činy dokazují, že nejste civilizovaní."

Gorn: "Ta štvanice mě nudí. Počkej na mě. Budu milosssrdný a rychlý."
Kirk: "Jako jsi byl na Cestus III?"
Gorn: "Vnikli jssste k nám. Zřídili jssste si základnu na našem území."
Kirk: "Povraždili jste bezmocné lidi!"
Gorn: "Zničili jsssme vetřelce. Tak jako teď zničím tebe."

Kirk: "Ne. Nezabiju tě. Možná jste si mysleli, že se bráníte, když jste zničili základnu. Nezabiju ho! Slyšíte! Budete si muset najít jinou zábavu!"

Metron: "Pořád jste napůl divoši, ale máte naději."

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Scott:
James Doohan
Sulu:
George Takei
Uhura:
Nichelle Nichols
Metron:
Carole Shelyne
hlas Metronů:
Vic Perrin
por. O'Herlihy:
Jerry Ayres
por. Harold:
Tom Troupe
por. Lang:
James Farley
por. DePaul:
Sean Kenney
nadpor. Kelowitz:
Grant Woods


 Důležitá data 

První verze scénáře
18.10.1966
Konečná verze scénáře
28.10.1966
Revidovaná konečná verze
3.11.1966
Natáčení probíhalo v půli listopadu 1966


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002