STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
23.5.2024, 16:51
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)18. - "The squire of Gothos"
("Zeman z Gothosu")

premiéra 12.01.1967, česká premiéra 28.06.2002
Scénář Paul Schneider
Režie Don McDougall
Hudba Alexander Courage

Hvězdné datum 2124.5: Při průletu kvadrantem 904 narazí Enterprise na planetu, která by podle všech map a záznamů neměla vůbec existovat - a na jejím povrchu stojí staré šlechtické sídlo. Výsadek z Enterprise zde uvítá zeman Trelane, vysloužilý generál z doby napoleonských válek. Hrozně se chudák nudí a nemá zrovna doma rodiče.
Zajímavosti a postřehy

---  Jak to bylo vlastně s Trelanovou závislostí na tajemném stroji za zrcadlem? Zdá se, že se Trelane docela slušně obešel i bez něj. Poměrně pravděpodobné je, že stroj ve skutečnosti neexistoval a byl jen "metaforou" pro nějakou Trelaneho slabinu. Druhá možnost je, že stroj byl jen součástí hry, kterou si Trelane pro lidi z Enterprise připravil; pastí, do které se měl Kirk chytit a dát tak Trelanovi záminku ke hře na soud. Tomu by odpovídal i fakt, že Trelane údajně sleduje Zemi dalekohledem, ale přitom zapomíná na skutečnou vzdálenost a z ní vyplývající zpoždění světelného zdroje: to naznačuje možnost, že všechny ty řeči o pozorování Země jsou jenom smyšlenka a ve skutečnosti si Trelane vše o pozemské historii přečetl v mozcích lidí a počítačové databázi Enterprise.
Není vyloučeno, že z vypravěčského hlediska bylo účelem Trelanova stroje uchlácholit cenzory, kteří by mohli mít námitky k Trelanově "božské moci".

--- Pokud je Trelane nehmotnou bytostí, proč mají jeho rodiče mužský a ženský hlas? Lze z toho předpokládat, že jejich druh je dvojpohlavní? Pokud ano, je možné, že podobně jako Organijci z Errand of Mercy pocházejí původně z bytostí s hmotnou formou?

--- Přepychové vybavení Trelanova sídla pochází povětšinou ze skladů rekvizit a původně se objevilo v historických velkofilmech. Vyjímkou jsou pozoruhodné dekorace ve výklencích podél stěn - soudě z nich je Trelane nadšeným sběratelem vesmírného živočišstva. Mezi nedefinovatelnými tvory si tu v jednom z výklenků nelze nepovšimnout příslušníka civilizace planety M-113 z dílu The man trap. No prosím - a pak prý že vyhynuli kvůli nedostatku soli!

--- Poťouchlík Trelane byl báječně zosobněn hercem Williamem Campbellem, který se ve Star Treku ukáže ještě jednou - tentokrát jako neméně poťouchlý klingonský kapitán Koloth v populární epizodě The trouble with tribbles.
Pokud by to někoho zajímalo, Trelanova otce v originále daboval James Doohan (Scotty), zatímco Trelanovu matku má na svědomí Barbara Babcock - žena, která ve Star Treku vystřídala snad nejvíc rolí vůbec (z posledních dílů například Mea 3 v A taste of armageddon).


Shrnutí děje (přeskočit)

Hvězdné datum 2124.5: Enterprise míří ke kolonii Beta 6, kam veze zásoby. Nic zlého netuše, právě prolétá přes prakticky prázdnou oblast vesmíru, když vtom z ničeho nic, kde se vzala tu se vzala, přímo před lodí se vznáší planeta. Už to samo o sobě je kuriózní - když ale vzápětí přímo z můstku zmizí Sulu a Kirk, přestává všechna legrace. Pokud byli uneseni dolů na planetu, už je s nimi zřejmě konec - tam dole je velmi horká, jedovatá atmosféra plná bouří. V té chvíli zachytí Uhura z planety několik textových zpráv, které ale nedávají skoro žádný smysl. Spock se rozhodne vyslat dolů výsadek pro případ, že by ty zprávy pocházely od Kirka a Sulua.
Výsadek, složený z McCoye, geologa Jaegera a poručíka DeSalle, ale na povrchu nenajde vůbec žádné stopy po nějaké jedovaté atmosféře. Ba naopak - zhmotní se uprostřed kouzelného lesíka a kyslíko-dusíkové atmosféry. Když vyjdou z lesa ve snaze spojit se s lodí, narazí ještě ke všemu na staré šlechtické sídlo. Tahle planeta je zjevně padlá na hlavu.
Uvnitř sídla nalezne výsadek Kirka se Suluem, nehybné a tvořící nádherné sousoší. Vzápětí se zjeví bodrý muž, který se představí jako generál Trelane, toho času na penzi. Užívá titulu zemana a planetu, kterou obývá, nazývá Gothos. Soudě ze zařízení sídla a z Trelanova oděvu, patří pravděpodobně zhruba do osmnáctého století. Zeman ostatně tvrdí, že právě toto období pozemských dějin zrovna sleduje svým speciálním dalekohledem a to, co vidí, se mu moc zamlouvá. Jeví se jako celkem příjemný hostitel; promptně Kirka a Sulua oživí a začne s hosty rozprávět. Ačkoliv svou roli hraje celkem slušne, je zřejmé, že je všechno jiné, jenom ne generál na penzi.

Brzy vyjde najevo, že lidé z Enterprise jsou spíše vězni než hosté. Trelane si je sem zřejmě dopravil pro pobavení. Nechce je nechat odejít a stále se jich vyptává na vojenskou historii Země - téma, které ho očividně fascinuje. Navíc se chová spíše jako tyran: Kirkovi dá jako trest za nezdvořilost dýchnout skutečné atmosféry planety, DeSalla zase zmrazí na místě. Podle údajů z trikordéru tu ale přitom vůbec žádný Trelane není - jako by tu byl jen prázdný vzduch. Odkud se tedy bere ta jeho pozoruhodná moc, není-li vůbec naživu?
Naštěstí přijde výsadku na pomoc pan Spock: když se mu nedaří výsadek zaměřit, nastaví transportér na široký rozsah a přenese na palubu vše živé v oblasti. Trelane se samozřejmě nepřenese - což znamená, že zřejmě není živý. Alespoň ne tak, jak život definujeme. Enterprise bleskově vypálí pryč od Gothosu.
Před Trelanem ale není úniku: vzápětí se zjeví přímo na můstku a dožaduje se toho, aby se hosté vrátili. Když Kirk odmítne a vykáže Trelana z lodi, zeman jen mávne rukou a hop - náhle jsou všichni, kdo byli v tu chvíli na můstku, přímo v jeho sídle. Jsou zváni na oběd!
Trelane je pozorný hostitel, to se mu musí nechat. Ale vše je to takové nějaké polovičaté: jídlo a pití bez chuti, oheň bez tepla... jako by to všechno bylo vyrobeno jen podle obrazů, bez znalosti skutečné podstaty. Kirk rychle začne mít toho povýšeneckého zmetka plné zuby - zvlášť když mu začne svádět pobočnici a nutí Uhuru hrát otravné taneční melodie na prehistorické hudební nástroje. Hledá způsob, jak ho zneškodnit, a napadne ho, že Trelanovi možná tu jeho moc poskytuje nějaký přístroj nebo zařízení. To, že se zeman pořád motá kolem velkého nástěnného zrcadla, možná nesouvisí jen s jeho egem...
Kirk se pustí do akce - udělá vše proto, aby zemana urazil a nakonec ho vyzve na souboj. Trelane je nadšen, nabídku přijímá a vytáhne kazetu se soubojovými pistolemi. Vyžádá si první ránu, ale vystřelí do vzduchu. A teď nastává příležitost, na kterou Kirk čekal: zamíří na Trelana, ale pak strhne hlaveň stranou a vystřelí. Kulka roztříští zrcadlo a zničí složitý mechanismus, který se za ním ukrývá.

Trelane je rozzuřen na nejvyšší míru. Slibuje všem trest, zvláště Kirkovi, a potom zmizí. Kirk samozřejmě nečeká, až se zeman vrátí naplnit své hrozby, a bleskově se i s ostatními přenese na Enterprise. Loď opět zamíří ke kolonii Beta 6. Už se zdá, že jsou z toho venku - když v tom se před Enterprise znovu objeví - planeta Gothos!

Ať kormidelník manévruje sebelíp, planeta vždy Enterprise dostihne a pořád jí stojí v cestě. Pohybuje se hladce a svižně, jako by to ani nebyla planeta, ale akrobatický letoun. Kirk se rozhodne přenést sám na povrch Gothosu a postavit se Trelanovi, aby ho přiměl propustit Enterprise.
Trelane už na Kirka čeká, tentokrát v oděvu soudce. Oznámí kapitánovi rozsudek za zločiny proti sobě: smrt oběšením. Kirk však spolupracovat nehodlá, ba co víc, zdá se, že má z Trelanova záměru legraci. Oběsit - co je na tom proboha zábavného? Co takhle něco lepšího, například lov? Kirk bude kořist, Trelane bude lovec - a odměnou za tu zábavu bude svoboda Enterprise. Ano, Kirk správně odhadl, že Trelane se nudí. Strašlivě, zoufale se nudí, přímo se nudou užírá. Co je mu platné, že dokáže tvořit planety a přeskupovat hmotu do libovolných forem, když jeho život postrádá jakoukoliv náplň, jakoukoliv výzvu?
Trelane nadšeně souhlasí, ale při lovu podvádí: přesunuje se z místa na místo v nulovém čase a nakonec kolem Kirka vytvoří klec, aby nemohl uniknout. Myslí si, že vyhrál a těší se, až si vezme na hraní další lidi z Enterprise. Kirk ho ale vyvede z omylu: nevyhrál! Svou oběť nečestně uštval, ale nepokořil. K čemu je taková výhra? Aby byla potupa dokonalá, Kirk Trelanovi zlomí šavli a ještě mu vlepí facku. To už vůbec nevypadá jako výhra. Trelane nemá k nepříčetnosti daleko - jako ublížený malý zlomyslný kluk, kterého nikdo nemá rád.

To přirovnání ostatně nemá daleko k pravdě - vzápětí se ve vzduchu zjeví dvě světelné skvrny, které se kapitánovi omluví a Trelana pěkně vypeskují za to, že týrá své mazlíčky. Copak takhle se smí chovat příslušník nadřazeného druhu? Jestli okamžitě nepřestane zlobit a nepůjde domů, už si nikdy nebude smět udělat vlastní planetu!
Kirk se vrátí na Enterprise, která opět zamíří ke kolonii Beta 6. Hlavou mu ale vrtá jedna věc: čím to, že všechny děti a všichni rodiče ve vesmíru jsou si tak strašně podobní?


Památné citáty

Spock: "Přesný význam slova 'poušť' je neúrodná suchá pustina. Vaši romantickou nostalgii k takovému místu nechápu."

Trelane: "Vítejte na ostrově klidu na malé bouřlivé planetě Gothos!"

Kirk: "Naše výpravy nejsou dobyvačné. Bojujeme jen, když nemáme na výběr."
Trelane: "Hehé! To je oficiální verze!"

Trelane: "Offizier Jaeger. Ein Deutsch Soldat, nein? Ein, zwei, drei, wir gehen vermittels Schiessgewehr."
Jaeger: "Jsem vědec, ne voják."
Trelane: "Ale jděte, všichni jsme v jádru vojáci. A jak milujeme své uniformy!"

Trelane: "Jen si to představte, kapitáne - tisíce mužů pochodují vstříc smrti, zpívají pod těmito korouhvemi. Nerozproudí to ve vás všechnu krev?"

Trelane: "Ženy? Chcete říct, že máte ve své posádce také členky něžného pohlaví? Jak roz-koš-né!"

Kirk: "Poručík Uhura, od komunikace."
Trelane: "Á, nubijská kořist. Získaná bezpochyby za vašich dobyvačných nájezdů, kapitáne."
Kirk: "Bezpochyby."

Trelane: "Nevím jestli se mi líbí váš tón. Velmi vyzývavý. To je to co chcete - vyzvat mě?"
Spock: "Jen protestuji. Protestuji proti intelektu bez disciplíny. Proti moci bez konstruktivního smyslu."
Trelane: "Áa, pane Spocku, tak přecejen máte jednu spásnou vlastnost. Jste nevychovaný. Ta lidská polovina bezpochyby."

Spock: "Může to být nechutné, doktore, ale je to zcela logické."
McCoy: "A je tu zas to kouzelné slůvko. Shledává to vaše logika fascinujícím, pane Spocku?"
Spock: "Ne. Fascinující je slovo, které používám pro nečekané. V tomto případě myslím postačí zajímavé."

Trelane: "Okamžik. Já byl vyzván, takže první střílím."
Kirk: "Tak to není."
Trelane: "Je to má hra a má pravidla."

Trelane: "Nyní, kapitáne Jamesi Kirku, jste obžalován z těžkých zločinů velezrady proti vyšší moci, spiknutí a pokusu o podněcování vzpoury."

Trelane: "Upozorňuji, že vše, co byste mohl říct, už bylo tímto soudem použito proti vám."

Kirk: "To je váš problém, Trelane. Všechno je snadné. Kazí vám to charakter."

Trelane: "Snažte se trochu, kapitáne! Je to moc snadné!"

Matka: "Když se neumíš o své mazlíčky správně starat, nebudeš je mít vůbec!"
Trelane: "Ale já vyhrával, já vyhrával!"

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Scott:
James Doohan
Sulu:
George Takei
Uhura:
Nichelle Nichols
Trelane:
William Campbell
por. Karl Jaeger:
Richard Carlyle
por. DeSalle:
Michael Barrier
poboč. Teresa Ross:
Venita Wolf
Otec (hlas):
James Doohan
Matka (Hlas):
Barbara Babcock


 Důležitá data 

První verze scénáře
18.10.1966
Konečná verze scénáře
26.10.1966
Natáčení probíhalo v půli listopadu 1966


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002