STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
23.5.2024, 17:42
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)2. - "Where no man has gone before"
("Kam se člověk dosud nevydal")

premiéra 22.9.1966, česká premiéra 1.3.2002
Scénář Samuel A. Peeples
Režie James Goldstone
Hudba Alexander Courage

Hvězdné datum 1312.4: Enterprise se právě chystá zkoumat oblast za hranicemi Galaxie, když narazí na letový záznamník ztracené lodi Valiant, která se před dvěma staletími pokusila o totéž. Jaké nebezpečí čeká na odvážné průzkumníky tam, kam se člověk dosud nevydal?
Zajímavosti a postřehy

--- Záznamová bóje neměla původně být naložena na Enterprise transportérem, ale vtažena dovnitř vlečným paprskem - tato scéna měla být přímo vidět na obrazovce.

--- Ve skutečnosti byly vyrobeny dvě různé verze epizody; ta nikdy nevysílaná - která byla předložena televizi NBC - obsahuje několik vystřižených scén, místy poněkud jinou hudbu a jiné sekvence titulků. Začíná záběrem na naši Galaxii a úvodním proslovem kapitána Kirka.

--- Milostný sonet Slavičí žena, který v roce 1996 napsal Phineas Tarbolde z planety Canopus, ve skutečnosti vzešel od Gene Roddenberryho. Je to píseň pilota, opěvujícího své milované letadlo.


Shrnutí děje (přeskočit)

Hvězdné datum 1312.4: Během přípravy k překročení vnějšího okraje Galaxie zachytí Enterprise letový záznamník vědecké lodi S.S.Valiant, která v této části vesmíru zmizela před téměř dvěma sty lety.
Ze záznamů vyjde najevo, že při pokusu opustit Galaxii se Valiant srazil s nehmotnou bariérou. Několik členů posádky zahynulo a loď byla poškozena. Jeden člen posádky upadl do bezvědomí, ale zotavil se. Od toho místa jsou však záznamy nesrozumitelné: nesouvislé rozkazy, vyhledávání záznamů o mimosmyslových schopnostech u pozemšťanů a nakonec kapitánův rozkaz ke spuštění autodestrukce.
Enterprise pokračuje v cestě, jen aby se střetla se stejnou bariérou, na niž narazil Valiant. Loď je poškozena, systémy warp-motorů vyhoří a dva členové posádky upadnou do bezvědomí: Kirkův přítel z Akademie a kormidelník Enterprise, nadporučík Gary Mitchell, a doktorka Elizabeth Dehner, psycholožka. Když se proberou, oba se zdají být fyzicky naprosto v pořádku. Garyho oči však stříbřitě září. Z osobních záznamů vyplývá, že jak Elizabeth Dehner, tak Gary Mitchell mají vysokou úrověň vrozeného mimosmyslového vnímání - Gary dokonce nejvyšší na celé lodi.
Netrvá dlouho a Gary začne vykazovat zvláštní psychické schopnosti; jeho paměťová kapacita a rychlost vstřebávání informací se zvyšují, je schopen číst myšlenky a brzy i vědomě ovlivňovat své tělesné funkce. Netrvá dlouho a dokáže silou vůle ovlivňovat i své okolí. Je zřejmé, že se mění v něco nelidského.
Dehnerová stojí na Garyho straně a jeho schopnostem se obdivuje. Kirk, ač si to nerad připouští, se Garyho naopak začíná bát. Není sám - Spock zajde tak daleko, že Kirkovi doporučí, aby svého přítele usmrtil, dokud má ještě čas. Je už jasné, že na Valiantu se před dvěma staletími stalo něco podobného a jediným východiskem bylo nakonec zničení lodi. Gary evidentně začíná trpět božským komplexem a začíná se považovat za něco víc, než je pouhý člověk.
Kirk přirozeně Spockův návrh odmítá, ale nakonec ho stupňující se podivínství v Garyho chování přesvědčí, aby ho zkusil alespoň vysadit na neobydlené planetě. Poblíž je planeta Delta Vega, na níž leží továrna na úpravu lithiové rudy - planeta stranou od obydlených světů, kam jen jednou za dvacet let přilétají nákladní lodě. Zařízení továrny může navíc posloužit k opravě pohonu Enterprise.
Je však už příliš pozdě - Garyho mutace postoupily takovým způsobem, že nešťastný nadporučík už nemá po psychické stránce prakticky nic společného s člověkem. Třebaže je uvězněný za silovým polem, na dálku zabije důstojníka Kelsa, který ho měl hlídat, než budou dokončeny opravy Enterprise. Uprchne a vezme s sebou doktorku Dehnerovou, která se už také začala proměňovat.
Kirk oba "bohy" pronásleduje. Naskytne se mu možnost promluvit si s Elizabeth a přesvědčit ji, že Gary se ze vší té moci pominul a stala se z něj nelidská zrůda, lhostejná k životům druhých a schopná zabíjet i dlouholeté přátele. Gary to ostatně sám potvrdí, když si vzápětí začne s Kirkem hrát tím stylem, jakým si malé zlé děti hrají s broučky a muškami. Elizabeth se Garymu postaví a pomůže Kirkovi porazit ho; sama však také zahyne.
Po návratu na Enterprise Kirk zaznamená do deníku, že Gary Mitchell a Elizabeth Dehnerová zahynuli při výkonu služby.


Památné citáty

Spock: "Fakt, že se jeden z mých předků oženil s Pozemšťankou..."
Kirk: "Musí být hrozné mít tak špatnou krev."

Kelso: "Ať je to cokoliv, kontakt za dvanáct sekund."

Mitchell: "To nezní moc přátelsky. Neřekl jsem ti, aby sis mě radši... předcházel?"

Spock: "Čte několikanásobně rychleji než kdokoliv jiný. Je tohle Gary Mitchell, kterého jste znal?"

Dehner: "Zmutovaný nadčlověk pro nás může být přínosem. Předzvěst nové lidské rasy, lepší než jsme my!"

Mitchell: "Je to jako když muž, který byl celý život slepý, náhle prohlédne. Mám pocit, že neexistuje nic, co bych časem nedokázal... Někteří lidé si myslí, že to ze mě dělá zrůdu."

Spock: "Slyšel jste fakta, Jime. Za měsíc s námi bude mít společného asi tolik, co my s lodí plnou bílých myší."

Mitchell: "Člověk nepřežije, jestli se zrodí má rasa. Časem to pochopíte."

Kirk: "Doktorka má pocit, že není tak nebezpečný. Proč si myslíte, že o tom víte víc?"
Spock: "Protože má pocit. Já ne. Znám jen logiku."

Mitchell: "Morálka je pro lidi, ne pro bohy."

Spock: "Cítil jsem s ním."
Kirk: "Přecejen máte ještě nějakou naději, pane Spocku."

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
Gary Mitchell:
Gary Lockwood
Dr. Elizabeth Dehner:
Sally Kellerman
Lee Kelso:
Paul Carr
Scott:
James Doohan
Sulu:
George Takei
Alden:
Lloyd Haynes
Dr. Mark Piper:
Paul Fix
pobočník Smith:
Andrea Dromm
poručík Leslie:
Eddie Paskey


 Důležitá data 

První verze scénáře
27.5.1965
Druhá verze scénáře
16.6.1965
Konečná verze scénáře
28.6.1965
Doplněná konečná verze
8.7.1965
Natáčení
začalo 19.7.1965


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002