STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
22.6.2024, 03:02
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)3. - "The corbomite maneuver"
("Manévr s korbomitem")

premiéra 10.11.1966, česká premiéra 8.3.2002
Scénář Jerry Sohl
Režie Joseph Sargent
Hudba Fred Steiner

Hvězdné datum 1512.2: Při mapování dosud neprozkoumané oblasti Galaxie se Enterprise střetne s mocným protivníkem, který nehodlá tolerovat vstup na své území a má pro narušitele přichystaný nejtěžší možný trest. Posádce Enterprise zbývají pouhé minuty života...
Zajímavosti a postřehy

--- Do vysílání se nedostala scéna, kde Janice připravuje Kirkovi čistou uniformu.

--- Uhura v tomto díle nosí zlatou uniformu, později ale dostane červenou. Podle všeho proto, že zlatá byla ušita z nevhodného materiálu a při praní se srazila.

--- V anglickém znění epizody je chyba - když zbývá jedna minuta do zničení Enterprise, Sulu reaguje na Balokovu hlášku "Zbývá vám jedna minuta", která měla být do epizody vložena dodatečně. Nikdy tam ale vložena nebyla. Český překlad si poradil s tímto problémem na výbornou - Sulu místo "Věděl jsem, že to řekne" prohlásí "Copak že mlčí?"


Shrnutí děje (přeskočit)

Hvězdné datum 1512.2: Během mapování dosud neprozkoumané oblasti Galaxie narazí Enterprise na neidentifikovatelný objekt, který se ukáže být jakýmsi druhem mimozemské strážní bóje. Tento automatický stroj se na Enterprise doslova přilepí a veškeré snahy o jeho setřesení jsou marné. Neulehčuje to ani zbrklý a nezkušený poručík Bailey, kterého kontakt s cizím objektem vyvedl řádně z míry. Když začne bóje ohrožovat životy posádky vražedně vysokou úrovní radiace, nemá Kirk jinou možnost, než ji zničit. Tím na sebe ale přivolá hněv majitele...
Brzy se objeví gigantická kulovitá loď, jejíž velitel se prostřednictvím hlasového přenosu představí jako Balok, velitel lodi Fesarius, vlajkového plavidla První federace. Jeho slova jsou jasná: zničení bóje bylo nepřátelským činem ze strany Enterprise a za to bude následovat trest. Po uplynutí deseti minut bude Enterprise zničena.
Balokova loď je silnější než cokoliv, co má Enterprise k dispozici; neexistuje šance přemoci ho silou. Poručík Bailey Balokovo odpočítávání nevydrží a dostane hysterický záchvat - v demoralizování je tajemný mimozemšťan zjevně mistrem. Na morálce posádce nepřidá ani to, když se Spockovi konečně podaří vyladit obraz a odhalit Balokovu podobu...
Kirk na poslední chvíli vyzkouší neobvyklý trik - blufování. Vysvětlí Balokovi, že všechny pozemské lodě jsou už odedávna vybaveny tajným zařízením na bázi látky, známé jako korbomit. Jestliže je loď vybavená korbomitem napadena, vznikne zpětná vazba, která zničí útočníka. Balok zřejmě nevěří, ale nehodlá riskovat. Rozhodne se proto odložit zničení Enterprise a místo toho ji za pomoci svého malého člunu odvléct k domovské planetě První federace, kde bude její posádka internována.
Na tento moment Kirk čekal; Enterprise se vymaní z vlečného paprsku Balokova člunu, třebaže při tom utrpí jisté škody. Zbývá už jen prásknout do bot dřív, než si Balok přivolá na pomoc Fesaria.
Balokův člun byl ale při přetahování s Enterprise vážně poškozen. Mimozemšťan není schopen dovolat se pomoci a podpora života na jeho člunu selhává. Kirk se rozhodne vydat se dosavadnímu nepříteli na pomoc - spolu s doktorem McCoyem a panem Baileym, o němž Kirk soudí, že léčba šokem mu jedině prospěje.
Na palubě člunu už na ně čeká Balok - a léčbu šokem si tu prodělá Kirk sám. Odpudivý Balok, který na ně pouštěl hrůzu z obrazovky, není nic jiného než propracovaná figurína. Skutečný Balok čeká ve vedlejším pokoji - holohlavá postavička dětského vzrůstu, která výsadku s rozpustilým úsměvem nabídne pití. Nad skleničkou čehosi, co nazývá "tranya", odhalí Kirkovi velké tajemství: všechny hrozby zničením a pouštění hrůzy byly jen zkouškou, která měla odhalit, zda Pozemšťané své mírové úmysly jen nepředstírají. Zkouška ale dopadla na výbornou - nebo možná dokonce ještě líp, protože pan Bailey je náhle jako vyměněný. Sám se uvolí zůstat na Fesariu jako první vlaštovka kulturních a diplomatických styků mezi Zemí a První federací.


Památné citáty

McCoy: "Kdybych vyskočil pokaždé, když tu něco blikne, skončil bych jako svůj pacient."

Bailey: "To, že jsem předtím zvýšil hlas, neznamená, že bych byl vystrašený. My lidé máme takzvané adrenalinové žlázy."
Spock: "Mhhm. Už jste uvažoval o jejich eventuálním odstranění?"

Bailey: "Pane, to se tu necháme jen tak držet? Máme phaserové zbraně, hlasuji to odstřelit."
Kirk: "Budu o tom uvažovat, pane Bailey... když tu teď máme demokracii."

Spock: "Uvědomil jste si někdy, že vykazujete jistou neefektivnost, když se mne ptáte na věci, o kterých jste už rozhodnut?"
Kirk: "Dává mi to pocit bezpečí."

McCoy: "Nevybral sis nejlepší čas. Muži jsou unavení."
Kirk: "Neříkals, že trocha utrpení je dobrá pro duši?"
McCoy: "To jsem nebyl já."
[...]
Kirk: "Mluv dál - 'Nejsou to stroje, Jime.'"
McCoy: "To nejsou. Po tom, čím prošli, by měli..."
Kirk: "Prosímtě, McCoyi. Slyšel jsem tě říkat, že člověk převyšuje jakýkoliv stroj. To jsou tvoje slova."
McCoy: "Ne, ani tohle jsem nikdy neřekl."
Kirk: "Přísahal bych, že jo."

Kirk: "Smrt pro nás nic neznamená... a jestli ani pro vás, tak zaútočte hned. Už nás vaše pošetilost začala nudit."

Spock: "Škoda že o tom Balokovi nevíme víc. V jistém ohledu mi připomíná mého otce."
Scotty: "Ať Bůh pomáhá vaší matce."
Spock: "To není třeba. Považuje se za velmi šťastnou pozemšťanku."

Balok: "Jsme si hodně podobni, kapitáne. Oba jsme pyšni na své lodě."

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Scott:
James Doohan
Sulu:
George Takei
Uhura:
Nichelle Nichols
Janice Rand:
Grace Lee Whitney
Dave Bailey:
Anthony Call
Balok:
Clint Howard
Balok - hlas:
Vic Perrin
Balok - hlas loutky:
Ted Cassidy


 Důležitá data 

První verze scénáře
21.4.1966
Konečná verze scénáře
3.5.1966
Doplněná konečná verze
20.5.1966
Natáčení
probíhalo koncem května a začátkem června 1966


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002