STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
23.5.2024, 16:44
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)1. - "The cage"
("Klec")

premiéra ?, česká premiéra 22.2.2002
Scénář Gene Roddenberry
Režie Robert Butler
Hudba Alexander Courage

První a poslední zfilmované dobrodružství posádky kapitána Pika.
Enterprise zachytí nouzové volání lodi S.S.Columbia, ztroskotané před osmnácti lety v soustavě Talos. Při pátrání po trosečnících však kapitán Pike padne do pasti. Hrozí mu, že se celým jeho světem navěky stane klec.
Zajímavosti a postřehy

--- Klec byla natočena jako první pilotní díl chystaného seriálu Star Trek. Když byl výsledek předložen zástupcům televize NBC, která seriál měla koupit, byli pilotem nadšeni. Připadal jim však málo akční, moc upovídaný, zkrátka příliš intelektuální. Navíc byl na svou dobu až moc novátorský. Zástupci NBC se báli, co diváci řeknou na ďábelského Spocka nebo na ženu coby zástupce velitele. Testovací promítání pro zkušební publikum jejich obavy potvrdilo - jedna žena (!) po chvíli sledování chování Pikovy první důstojnice podotkla "Kdo si sakra myslí že je?". No, tehdy se psal teprve rok 1964...
Klec se ale zástupcům NBC tak líbila, že se rozhodli dát seriálu druhou šanci. Objednali si akčnější, dobrodružnější a méně troufalý pilotní díl a dali na něj další peníze. To byla do té doby naprosto nevídaná věc. Klec se však díky tomu nedostala do vysílání coby samostatný díl ještě dalších dvacet let. Až v osmdesátých letech byla využita k vyplnění týdenní mezery během stávky filmařů.

--- Talosiany nehráli herci, ale herečky s dodatečně nadabovanými mužskými hlasy. Mužský hlas v kombinaci s ženskými rysy vytvořil zajímavě mimozemský dojem, což bylo právě to, o co tvůrcům šlo.

--- Když se seriál rozjel naplno, Gene Roddenberry hledal způsob, jak začlenit Klec do seriálu, protože mu bylo líto nechat kvalitní materiál nevyužitý a navíc by tím mohl trochu odlehčit vytíženému rozpočtu. Nešlo to samozřejmě jako regulérní díl, díky všem rozdílům v kulisách, kostýmech a obsazení. Nakonec připadl na nápad - napsal rámcový příběh, do něžj začlenil části Klece coby pohledy do minulosti. Vznikl dvoudílný příběh Zvěřinec (The menagerie), který posbíral celou řadu cen - pravděpodobně jen a jen díky úryvkům z Klece, kterých obsahoval přes padesát procent.

--- Název Klec byl původně pracovní a před dokončením změnili tvůrci název na Zvěřinec. Když byl pak tento díl odmítnut, název Zvěřinec dostala výše zmíněná dvoudílná epizoda - a Klec byla přejmenována zpět na Klec, aby nebyly zmatky.


Shrnutí děje (přeskočit)

Po bitvě na Rigelu VII míří Enterprise k základně Vega, aby nahradila zraněné a mrtvé členy posádky. Kapitán Pike po tomto incidentu trpí těžkou krizi sebedůvěry a zvažuje rezignaci na svou funkci.
Během cesty Enterprise zachytí nouzový signál ztracené americké vědecké lodi Columbia, ztroskotané na planetě Talos IV před osmnácti lety, a vydá se na neplánovanou záchrannou výpravu. Nalezení trosečníci vypadají neobvykle zdraví a dobře živení; příjemným překvapením je mladá a krásná dívka Vina, která se narodila v době ztroskotání lodi a celý život prožila na Talosu. Vina se zdá být nadšená z přítomnosti nových lidí a chce Pikovi ukázat tajemství, díky němuž vědci z Columbie na Talosu přežili. Odláká ho stranou do skal a beze stopy zmizí, stejně jako ostatní trosečníci a celý tábor. V tu chvíli je Pike přepaden mimozemšťany, omráčen a odvlečen do podzemí. Ostatní členové výsadku se marně snaží propálit skalní stěnu, za níž zmizel.
Podivní tvorové, kteří unesli Pika, jsou Talosiané - potomci těch, kteří se před sto tisíci lety ukryli v podzemních bunkrech, aby se zachránili před atomovou válkou, kterou zničili svůj svět. Během nespočtu let strávených v komfortu skvěle vybavených podzemních obydlí rozvinuli své telepatické schopnosti tak, až se naučili vytvářet hmatatelné iluze, do nichž začali utíkat před realitou. Pro život ve snu pak zapomněli na realitu a na vše, co kdysi uměli a znali. Jejich život ztratil smysl, zbyly jen iluze nerozlišitelné od reality, jakými byli trosečníci z Columbie a jejich tábor.
Talosiané se zjevně pokoušejí dát Vinu a Pika dohromady. Proč? Chtějí snad vytvořit rasu služebníků a otroků? Ať už je důvod jakýkoliv, nemají úspěch. Pike vzdoruje tím silněji, čím silněji ho pokoušejí, trápí a ovlivňují iluzemi. Přijde díky tomu na to, že přes negativní emoce nemohou mimozemšťané číst jeho myšlenky.
Talosiané se nakonec rozhodnou zkusit štěstí s někým, koho Pike zná lépe - unesou z Enterprise Jedničku a pobočníka J.M.Colt, aby měl jejich chovný samec lepší výběr. Pike ale s jejich pomocí (a díky laserovým pistolím, které Talosiané astronautkám neodebrali) zajme neopatrného Představeného Talosianů, když předtím ukryl své myšlenky za závoj nenávisti. Zajatého mimozemšťana pak použije jako rukojmí, aby se všichni dostali bez úhony na povrch. Tady mu Představený odhalí pravý plán Talosianů. Tento nešťastný vymírající národ potřebuje pomoc - tvory schopné práce a nezkažené iluzemi, kteří by znovu změnili Talos IV v obyvatelnou planetu, umožnili Talosianům vrátit se na povrch a znovu se stát živoucí, vzkvétající civilizací.
Pike nakonec souhlasí, že s Vinou na Talosu zůstane, když bude oběma ženám z Enterprise dovoleno vrátit se na loď. Jednička však na představu lidské komunity, otročící pro mimozemšťany, reaguje po svém: nastaví svůj laser na přetížení a explozi, která by sežehla vše živé v okolí. Představený její záměry nechápe (kdo by si chtěl dobrovolně vzít život?) a je zřejmé, že s něčím takovým v žádném případě nepočítal.
Vtom z podzemí vystoupí dva Talosiané s důležitou zprávou pro Představeného. Konečně rozluštili a analyzovali údaje z databází Enterprise, které mezitím stáhli z jejích počítačů. Výsledek je nanejvýš nepříznivý: Pozemšťané mají vrozený odpor proti zajetí, byť sebepříjemnějšímu, a vždy raději volí smrt. To je činí nevhodnými pro talosianský revitalizační projekt. Protože však byli Pozemšťané posledním a nejpřizpůsobivějším vzorkem, jejich nevhodnost pro projekt znamená konec talosianské civilizace. Pike nabízí Talosianům vzájemnou spolupráci s Federací, ale ti odmítají - nechtějí, aby se umění tvorby hmatatelných iluzí dostalo mimo Talos, protože by přineslo zkázu celému osídlenému vesmíru.
Lidé z Enterprise jsou propuštěni. Pike chce s sebou vzít i Vinu, ale ta odmítá. Ukáže se, že havárii Columbie prožila už jako dospělá a byla strašlivě zraněná, téměř mrtvá. Talosiané ji slátali doslova ze zbytků a vytvořili fungující celek, který má ale s lidským tělem jen málo společného. Aby mohla nešťastná žena normálně žít, potřebuje k tomu neustálou podporu talosianských iluzí. Na důkaz dobré vůle pro ni Talosiané navíc vytvoří novou iluzi partnera - jejího vlastního Christophera Pika.
Enterprise odlétá ve stejně dobrém stavu, v jakém přiletěla. Zážitky z Talosu IV se však navěky zapsaly do paměti kapitána Pika, jeho zástupkyně i jeho pobočnice.


Památné citáty

Pike k Talosianům: "Jsem Christopher Pike, velitel vesmírné lodi Enterprise z hvězdné soustavy na druhé straně Galaxie."

Pike: "Co do toho kčertu dáváš led?"
Boyce: "Kdo by pil teplé martini?"
Pike: "Myslíš si, že ho potřebuji?"
Boyce: "Někdy člověk řekne svému barmanovi daleko víc, než by řekl doktorovi."

Boyce: "Člověk buď život žije tak jak je, postaví se mu čelem a zvítězí, anebo se k němu otočí zády a pomalu umírá."

Vina: "Něco přece nosit musím, nemyslíš?"

Jednička: "Ještě jste si na ni nezvykl, pane?"
Pike: "Dělá svou práci dobře, jen si nemohu zvyknout na přítomnost ženy na můstku."
Jednička: ?!?
Pike: "Nic proti vám, poručíku. Vy jste něco jiného."

Vina: "Můžeš mít cokoli, o čem sníš. Mohu být čímkoliv - tvou ženou, vysněnou milenkou. Můžeš mít všechno v celém vesmíru. Dovol mi... tě potěšit."

Talosian: "Podivný druh. Mají představy, které skrývají i sami před sebou."

Vina o Talosianech: "Když se sny staly důležitější než skutečnost, přestali cestovat, stavět, cokoliv tvořit. Zapomněli jak opravit stroje, které zde zanechali jejich předkové. Jen sedí a prožívají iluze cizích životů, uložené v záznamníku myšlenek."

Talosian: "Špatné myšlenky jsou trestné. Ty správné patřičně odměním. Zjistíte, že je to velmi účinná kombinace."

Vina: "Jsem žena, Piku. Stejně skutečná a stejně lidská jako ty. Jsme jako Adam a Eva, a jestli... oh... ne, prosím, netrestejte mě, nechci zemřít...ááááá."

Pike: "Každá klec má východ, a já ho najdu!"

 <<< na seznam   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< na seznam   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

Christopher Pike:
Jeffrey Hunter
Vina:
Susan Oliver
"Jednička":
Majel Leigh Hudec
Dr. Philip Boyce:
John Hoyt
José Tyler:
Peter Duryea
pobočník J.M.Colt:
Laurel Goodwin
Představený Talosian:
Meg Wyllie
hlas Představeného:
Malachi Throne
první Talosian:
Georgia Schmidt
hlas prvního Talosiana:
Robert C. Johnson
druhý Talosian:
Sande Serena
Dr. Theodore Haskins:
Jon Lormer
druhý trosečník:
Leonard Mudie
třetí trosečník:
Anthony Jochim
geolog:
Ed Madden
technik Pitcairn:
Clegg Hoyt
Garrison:
Adam Roarke
orionský důstojník:
Robert Phillips
pozemský obchodník:
Joseph Mell
Kaylar:
Mike Dugan
Exempláře v zoo:
Janos Prohaska


 Důležitá data 

Koncept příběhu
29.6.1964
První verze scénáře
8.9.1964
Konečná verze scénáře
20.11.1964
Přípravy
probíhaly od konce listopadu do půli prosince 1964
Samotné filmování
proběhlo během dvanácti dnů, počínaje 12.prosincem
Cena Klece byla 630 000 dolarů - v televizní branži tehdy astronomická suma.


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002