STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
23.5.2024, 17:23
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)21. - "Tomorrow is yesterday"
("Zítra bude včera")

premiéra 26.1.1967, česká premiéra 26.07.2002
Scénář D.C.Fontana
Režie Michael O'Herlihy
Hudba Alexander Courage

Hvězdné datum 3113.2: Enterprise se dostane do gravitačního vlivu černé hvězdy a je vystřelena napříč časem i prostorem, až k Zemi dvacátého století. Při přeletu nad Nebraskou je zaměřena vojenskými radary a považována za UFO. Lidé z Enterprise se musí postarat o to, aby zmizely důkazy, ale zároveň zabránit narušení časové linie.
Zajímavosti a postřehy

--- Když se člověk dívá na kapitána Christophera na jeho první prohlídce Enterprise, stěží pozná, co ho vlastně vyvedlo z míry víc: Spockovy špičaté uši, nebo černoška Uhura pracující na velitelském můstku?

--- Příběhy, kde lidé z budoucnosti navštíví naši vlastní dobu, jsou zřejmě divácky nejpopulárnějšími epizodami vůbec. Není divu - takový příběh je vlastně naplněním snů každého fanouška; přibližuje fantastický svět našich oblíbených hrdinů tomu našemu reálnému světu tak, jak je to jenom možné. Navíc tak často vznikají zábavné situace, vyplývající z kontaktu dvou odlišných dob.

--- Enterprise sice vrátila lidi transportérem na jejich místo, ale těžko říct, co vlastně bylo přeneseno: duše? Paměť? Nebo transportér spojil oba jedince dohromady? Zajímavé je, že principem se to podobná známému fenoménu "mizejícího času", o kterém se zmiňují lidé unesení mimozemšťany - pouze je to naruby :).

--- Kapitán Christopher (v titulcích uvedený jako major Christopher) dostane na převlečení uniformu s výložkami poručíka. To není omyl; letecká hodnost kapitána opravdu odpovídá námořní hodnosti poručíka.

--- Syn kapitána Christophera, Shaun Geoffrey Christopher, byl pojmenován po třech synech startrekového scénáristy Johna D.F.Blacka: po Shaunovi, Geoffreym a Christopherovi.

--- Štíty Enterprise podle této epizody fungují i proti primitivním formám nevizuální detekce, jako je například radar. Zapnuté štíty se zřejmě chovají podobně jako plášť letounů stealth. Bude to však pravděpodobně jen vedlejší efekt - proč by se v době senzorů s mezihvězdným dosahem někdo namáhal dělat štíty, které loď skryjí před radarem?


Shrnutí děje (přeskočit)

Hvězdné datum 3113.2: Cestou k Hvězdné základně 9 se Enterprise náhodně střetne s dosud neobjevenou černou hvězdou. Její gravitační vliv v kombinaci s vysokou rychlostí způsobí prakový efekt, který loď vystřelí napříč prostorem i časem. Enterprise se tak náhle ocitne ve svrchních vrstvách atmosféry Země. To by vlastně nevadilo, protože dříve či později by na Zemi stejně musela letět - jenomže ona je to Země dvacátého století. Motory i jiné systémy jsou navíc divokým letem poškozeny.
Než technici stačí znovu zprovoznit štíty, Enterprise je zaměřena protileteckou obranou a považována za UFO. Je proti ní vyslán stíhací letoun, ale Kirk přikáže zachytit ho vlečným paprskem, aby nemohl bezbrannou loď poškodit. Stíhačka však nevydrží pnutí způsobené vlečným paprskem a začne se rozpadat. Nezbývá než vzít pilota na palubu.

Pilot, kapitán John Christopher, je z návštěvy vyjevený. Zprvu mu nedochází, jaktože mimozemšťané mluví anglicky a zaměstnávají krásky v minisukních. Kirk mu vysvětlí, že Enterprise je loď z budoucnosti, a Christopher si nakonec začne svou návštěvu celkem užívat. Trvá však stále na tom, aby ho vrátili na Zemi. Je přesvědčen, že je jeho povinností toto podivné setkání hlásit nadřízeným - a Kirk s ním naprosto souhlasí. Právě proto ho ovšem na Zemi nemůže pustit. Christopher viděl věci, které by člověk z dvacátého století znát neměl; kdo ví, co by se stalo, kdyby celou věc ohlásil. Navíc, jeho návrat by byl problematický: místo, kam dopadly trosky jeho stíhačky, se určitě už dávno hemží pátracími četami a agenty. Konec konců, Spock nenalezl v záznamech žádnou zmínku o historickém významu kapitána Johna Christophera. Bude to jen další zmizelý z mnoha.
Christopher se s tím však nehodlá spokojit. Je rozhodnut z lodi uniknout transportérem, ale Kirk mu to překazí. Potom Spock přijde s překvapujícím odhalením: při pátrání po historickém významu Christophera udělal chybu. Ano, sám Christopher se sice neproslaví - dá ale život budoucímu plukovníku Shaunu Geoffrey Christopherovi, který povede první úspěšnou výpravu k měsícům Saturnu a přispěje tak nemalou měrou k rozvoji dálkových vesmírných letů. Pro Christophera je toto zjištění opravdu šokující: bude mít syna! To je bohužel dvojnásobný důvod k návratu na Zemi; Kirkovi nezbývá než uznat, že kapitán Christopher se prostě vrátit musí.

Plán je tedy následující: aby Christopher mohl dostát svým povinnostem a vše nahlásit, bude nejprve nutné zničit všechny důkazy o výskytu Enterprise. To znamená záznamy z radarů, nahrávky komunikace letadla se základnou a fotografie, které Christopher pořídil. Pak si bude pilot moci vyprávět co si vzpomene, ale k jeho tvrzením budou chybět důkazy. Christopher nabízí Kirkovi pomoc při výpravě na základnu, ale Kirk odmítá: je to příliš riskantní. Nechá si však namalovat plánek základny.
Zatímco Spock pracuje na způsobu návratu do budoucnosti, Kirk se Suluem se vydávají dolů na základnu. Podaří se jim nalézt část hledaných materiálů, ale překvapí je strážný. Když jim bere vybavení, podaří se mu aktivovat nouzový signál na komunikátoru a je přenesen na Enterprise. Je to pro něj jistě šok, ale bere to doslova s ledovým klidem. Proč se konec konců rozčilovat - nejlepší lék na divné sny je prostě počkat, až zazvoní budík...
Kirk a Sulu pokračují ve svém nebezpečném úkolu; zajistili záznamy, nyní musí ještě najít fotografie a negativy. Fotolaboratoř je ale napojena na tiché poplašné zařízení, takže naši dobrodruzi jsou zaskočeni ostrahou pod velením plukovníka Felliniho. Zatímco Kirk na sebe svede pozornost strážných a nechá se zatknout, Sulu s materiály unikne transportérem. Kirk je vyslýchán, ale dělá si z plukovníka nepokrytou legraci. Moc dobře ví, že teď už je vlastně všechno jedno a že si musí dávat pozor jen na to, aby čirou náhodou neřekl něco, co by byla pravda.

Christopher odmítá udat koordináty vězení, aby mohl být Kirk vysvobozen. Vynucuje si tak, aby ho Spock vzal s sebou dolů na povrch. Spock nakonec souhlasí a spolu s Christopherem a Suluem se vydá dolů. Kirka se podaří zachránit, ale Christopher vezme zbraň jednomu ze strážných a trvá na tom, že zůstane na základně. Spock je nucen uspat ho nervovým stiskem.

Když jsou konečně zase všichni zpět na palubě, Spock přednese svou teorii: efekt, který vystřelil Enterprise do minulosti, by mělo být možné napodobit za pomoci průletu kolem Slunce. Enterprise tak pronikne nejprve do nepříliš vzdálené minulosti a poté bude vymrštěna časem zpět do budoucnosti, kam patří. Vše záleží jen na načasování. Jednou už to přece dělali - tenkrát, když unikli z vlivu hroutící se planety Psí 2000.
Enterprise teď prolétá časem, v němž už jednou byla; vytvoří tak novou časovou linii, která nahradí tu předchozí. Christopher i nešťastnou náhodou přepravený strážný jsou transportováni zpět na svá místa a na podivnou událost jim zbydou jen mlhavé, nejasné vzpomínky. Léta a desetiletí se kolem míhají jako telegrafní sloupy kolem rychlíku. Když se zběsilý let čtvrtým rozměrem konečně zastaví, je Enterprise stále na orbitě Země, ale přitom vzdálená stovky let. Uhura hlásí volání z ústředí Flotily. Jsou doma a všechno je tak, jak má být.


Památné citáty

Christopher: "Kapitán John Christopher, letectvo Spojených států. Služební číslo 4857932."
Kirk: "Jen klid, kapitáne. Jste mezi přáteli."

Žena: "Dobré ráno, kapitáne."
Christopher: "Žena?!"
Kirk: "Člen posádky."

Christopher: "Nikdy jsem nevěřil na malé zelené mužíčky."
Spock: "Ani já ne."
Christopher: ?!!?"
Kirk: "Kapitáne Christophere, to je můj první důstojník, nadporučík Spock."

Počítač: "Zaznamenáno a uloženo, drahý."
Kirk: "Takto mě oslovovat nebudeš. Uložit."
Počítač: "Uloženo, drahý."
Kirk: "Pane Spocku, přikázal jsem přece opravit počítač a spojové systémy."
Spock: "Prověřil jsem to, pane. Náprava té chyby bude vyžadovat kompletní generální opravu a nejméně tři týdny na Hvězdné základně."
Kirk: "Ani by mi to nevadilo, kdyby nebyl tak hrozně... něžný."
Spock: "Má také politováníhodný sklon k hihňání."

McCoy: "Možná by se mohl přeškolit, převychovat."
Kirk: "Teď mluvíš jako Spock."
McCoy: "Jestli mne chceš urážet, můžu odejít."

Fellini: "Sabotáž, špionáž, neoprávněné vniknutí, vloupání. A to je jen začátek. Jestli nezačnete mluvit, určitě najdu další."
Kirk: "Tak dobře, plukovníku. Pravda je taková, že jsem malý zelený mužíček z Alfa Centauri. Mimochodem krásné místo. Měl byste se tam někdy podívat."
Fellini: "Nechám vás zavřít na dvě stě let!"
Kirk: "To bude právě tak akorát."

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Scott:
James Doohan
Sulu:
George Takei
Uhura:
Nichelle Nichols
pluk. Fellini:
Ed Peck
Webb:
Richard Merrifield
kap. John Christopher:
Roger Perry
seržant:
Hal Lynch
Kyle:
John Winston


 Důležitá data 

Konečná verze scénáře
21.11.1966
Revidovaná konečná verze
22.11.1966
Natáčení probíhalo koncem listopadu 1966


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002