STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
23.5.2024, 17:11
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)23. - "A taste of Armageddon"
("Příchuť zkázy")

premiéra 23.02.1967, česká premiéra 09.08.2002
Námět Robert Hamner
Scénář Robert Hamner a Gene L.Coon
Režie Joseph Pevney
Hudba Alexander Courage

Hvězdné datum 3192.1: Mezi planetami Eminiar a Vendikar zuří již mnoho let neustávající válka, přesto oba světy dosud vzkvétají a nikde nejsou stopy destrukce. Krutá pravda vyjde najevo ve chvíli, kdy se Enterprise nešťastnou náhodou připlete do palebné dráhy.
Zajímavosti a postřehy

--- Styl planetární dekorace Eminiaru VII je velice podobný Hvězdné základně 11 z The Menagerie. Ve skutečnosti byla pro záběr použita stejná stěna, pouze s jinou dekorativní sochou. Dveře vládní budovy jsou zase zjevně převzaty z dílu What are little girls made of?. Velké rozlehlosti prostor bylo dosaženo jen díky skvělému využití různě barevného osvětlení, pomocí nějž lze z jedné chodby udělat několik.
Nerecyklovaný je naopak nábytek - zejména moderně pojaté židle byly vyrobeny zvlášť pro tuto epizodu.

--- Sonické disruptory Eminianů jsou jednou z nejoriginálnějších zbraní ve sci-fi té doby. V pozdějších dílech byly upraveny a využity jako klingonské zbraně.

--- Eddie Paskey, známý jako poručík Leslie z Where no man has gone before, se objevuje v roli jednoho z občanů Eminiaru. Ani Barbara Babcock (Mea 3) není ve Star Treku naposledy - a vlastně ani poprvé, protože dabovala Trelanovu matku v epizodě The squire of Gothos.

--- V původním scénáři příběhu není ani stopy po tom, že by na Eminiaru zůstali diplomaté a pomáhali s vyjednáváním. Občané Eminiaru si také nejsou tak jisti svou občanskou povinností, zřejmě jsou spíše zblblí propagandou. Dezintegrační komoru nezničí Kirk, ale Spock, a to pomocí bomby vyrobené z trikordéru. Mezi poněkud komičtější a naštěstí nepoužité momenty patří scéna, kde Spock odhazuje Eminiany pouhým mávnutím paže dva metry daleko.

--- Sean Kenney (poručík DePaul) si v dvoudíle The Menagerie zahrál zmrzačeného kapitána Pika. Ta podoba! :)


Shrnutí děje (přeskočit)

Hvězdné datum 3192.1: Enterprise je vyslána k planetě Eminiar VII, aby zde navázala diplomatický kontakt s místním obyvatelstvem - starou, technicky vyspělou civilizací, která v době posledního kontaktu se Zemí před padesáti lety válčila se svým sousedem Vendikarem. Na palubě je velvyslanec Robert Fox, který této misi velí a má vést rozhovory s Eminiany. Eminiar varuje Enterprise, aby se k planetě nepřibližovala. Velvyslanec Fox na tom však trvá a vydá kapitánu Kirkovi přímý rozkaz pokračovat v letu.

Kirk a Spock se spolu s týmem ostrahy přenesou na planetu, kte je uvítá půvabná Mea 3, úřednice planetární vlády Eminiaru. Mea je doprovodí na zasedání vlády a seznámí s Ananem 7, předsedou Vysoké rady Eminiaru a vojenským velitelem. Anan 7 ovšem Kirka poněkud zaskočí - odmítne jakákoliv diplomatická jednání s tím, že Eminiar je stále ve válce. Válka totiž, poněkud překvapivě, trvá už přes pět set let, a každý rok zahyne mezi jedním a třemi miliony lidí. Vendikar, soupeř Eminiaru, je planeta v téže soustavě, osídlená původně Eminiany, kteří však vyhlásili samostatnost a dosáhli vysoké úrovně technického rozvoje.
Vzápětí dojde k vendikanskému útoku, při němž údajně zahyne půl milionu lidí. Výsadek Enterprise je svědkem toho, jak Vysoká rada sleduje zásahy na počítačových terminálech - neozývají se však žádné exploze, nejsou cítit otřesy a dokonce ani senzory Enterprise vůbec žádný útok nezaregistrovaly, natož nějaké známky ničení. To se ovšem zdá být nemožné, vzhledem k tomu, že k útoku mají být používány termonukleární nálože, teleportované těsně nad cíl. Rychle vychází najevo, že válka je vedena jen prostřednictvím počítačů. Děsivá podstata celé věci je ale odhalena hned poté: lidé v zasažených oblastech mají dvacet čtyři hodin na to, aby se hlásili v dezintegračních komorách...

Už to samo o sobě se Kirkovi zdá nestvůrné - ale šok tím pro něj ještě nekončí. Jedním z cílů, zasažených při posledním útoku, byla totiž bohužel i Enterprise. Tím, že navzdory varování vstoupila na orbitu planety, stala se legitimním cílem - stejně jako před padesáti lety ztracená loď USS Valiant, která s Eminiany navázala první kontakt a podala o nich zprávu. Znamená to, že posádka bude muset být dezintegrována, aby nedošlo k porušení smlouvy s Vendikarem. Kirk samozřejmě nesouhlasí, ale to je to jediné, co proti tomu může dělat - je i s ostatními uvězněn, zatímco Anan 7 se pokouší pomocí hlasového syntezátoru přilákat posádku Enterprise dolů Kirkovým hlasem. Díky vrozené podezíravosti pana Scotta se mu to nezdaří - počítačová hlasová analýza potvrdí, že kapitánova zpráva je falešná.
Ukáže se ale, že Eminiané nemají velkou zkušenost s válkou - všechny zajatce strčí do jediné místnosti a nechají je hlídat jediným strážným. Zajatcům se proto podaří uprchnout za pomoci telepatických schopností pana Spocka. Cestou zlikvidují jednu z dezintegračních komor - Ananovou reakcí na to je otevřený útok proti Enterprise. Zatímco Spock se pokouší upravit eminianský krátkodosahový komunikátor a spojit se jím s lodí, Kirk se na vlastní pěst vydává za Ananem 7, aby na něm vynutil svobodu a vrácení zabaveného vybavení.
Ananův útok konečně dá Scottymu záminku k napadnutí planety a pokusu o osvobození kapitána. Velvyslanec Fox to ale z titulu své funkce zakáže. Sám se rozhodne důvěřovat Ananovu slovu a přenést se na planetu, aby zahájil diplomatická jednání. Je samozřejmě zajat a čeká ho komora. Kirk je také zajat - při pokusu vymlátit z Anana zabavené komunikátory padne do přichystané pasti a je eskortován do sálu Vysoké rady. Spockovi se mezitím podaří upravit eminianský komunikátor a spojit se s lodí, kterou varuje před jakýmkoliv vysíláním výsadků na povrch. Pak se spolu s ostatními členy výsadku, převlečenými za Eminiany, vydává pátrat po kapitánovi. Na poslední chvíli se mu podaří zachránit velvyslance Foxe a jeho asistenta. Velvyslanec si, zdá se, konečně začíná uvědomovat, že ne vše se dá řešit diplomacií - a pak, ty dezintegrační komory tak krásně bouchají, když se do nich střelí disruptorem...

Eminiar je stále více pozadu s dodržením vypočtené kvóty obětí a hrozí nebezpečí, že Vendikar na toto nedodržení smlouvy zareaguje skutečným útokem. Anan je odhodlán stůj co stůj získat posádku Enterprise, aby alespoň trochu srazil prodlevu. Naváže s lodí spojení, aby pohrozil Kirkovým zabitím v případě, že se posádka odmítne vzdát. Jenomže Kirk se vrhne k vysílači a než ho strážci stačí strhnout zpět, přikáže Scottymu do dvou hodin vykonat "předpis 24" - tedy zničit planetu v případě, že rozkaz nebude odvolán. Pokus o sestřelení Enterprise je marný, loď se včas vzdálí mimo dosah planetární obrany - a tak nad hlavami Eminianů visí nyní dva Damoklovy meče. Vlastně tři, počítáme-li skutečnost, že Kirk se zmocnil zbraní svých strážných a drží nyní celou Vysokou radu v šachu.
Všechny problémy nakonec vyřeší příchod Spocka, Foxe a ostatních členů výsadku. Kirk a Spock zničí počítačové systémy pro vedení války a tím přeruší počítačové spojení s Vendikarem. Tím je automaticky zrušena pět set let stará smlouva a válka nyní bude muset být vedena konvenčními zbraněmi - což bude znamenat konec života na obou planetách. Zase jedna vyhlazená civilizace. A nebo ne?
Ne. Skutečný úder by totiž nevyhladil o moc víc lidí než počítačový - ale poškodil by infrastrukturu a zničil by schopnost vést válku dál. Systém, který Eminiané a Vendikané vytvořili, zahubil během těch pěti set let daleko víc lidí, než by kdy dokázala válka vedená odpovídajícími prostředky. Je příliš čistý a pohodlný, než aby měla kterákoliv ze stran důvod konflikt ukončit - a tak zabíjení jde dál a dál, čistě ze setrvačnosti a z pohodlnosti. Jenomže skutečná válka je špinavá záležitost. Velice špinavá. Skutečná válka není o dezintegračních komorách, ale o krvi, smrti a hrůze. Skutečná válka je sama o sobě důvodem uzavřít mír. Tím, že Eminiar a Vendikar přišli o možnost vést bezbolestnou válku, otevřela se jim právě tato alternativa, na kterou za těch pět set let prosperity ani nepomysleli. Je velmi pravděpodobné, že ani Vendikané nebudou chtít riskovat skutečnou válku se všemi bolestivými průvodními jevy. Po pěti stech letech bude konečně zase navázán kontakt.
Zatímco lidé z Enterprise se vrací na loď, velvyslanec Fox se nabídne, že povede mírové rozhovory mezi Vendikarem a Eminiarem. Je konečně ve svém živlu - není pochyb o tom, že tentokrát bude místo pro diplomacii.


Památné citáty

Kirk: "Mým úkolem je navázat diplomatické vztahy mezi našimi světy."
Anan 7: "To je nemožné."
Kirk: "Mohl byste mi říci proč?"
Anan 7: "Kvůli válce."
Kirk: "Stále válčíte?"
Anan 7: "My válčíme už více než pět set let."

Sar 6: "Podívej, Anane."
Anan 7: "Ano, vidím. Byli varováni."
Sar 6: "Stejně jako před padesáti lety."
Anan 7: "Upozorněte bezpečnost. Pro všechny případy."

Kirk: "Během toho vašeho takzvaného útoku jsme vás monitorovali. K ničemu nedošlo. Žádné exploze, žádná radiace, naše senzory nic nezaznamenaly. Jestli je tohle jenom nějaká hra..."
Anan 7: "To není hra, kapitáne. Právě zahynulo půl milionu lidí."

Spock: "Počítače, kapitáne. Bojují svou válku pouze na počítači."
Anan 7: "Ano, ovšem."
Kirk: "Počítače přece nezabijí půl milionu lidí."
Anan 7: "Mrtví byli zaznamenáni. Mají dvacet čtyři hodin, aby se hlásili."
Kirk: "Hlásili?"
Anan 7: "V dezintegračních komorách."

Anan 7: "Naše civilizace žije. Lidé umírají, ale kultura jde dál."

Spock: "Je v tom jistá vědecká logika, pane."
Anan 7: "Jsem rád že souhlasíte."
Spock: Neřekl jsem že souhlasím. Ale rozumím."

Anan 7: "Když vaše loď vstoupila na orbitu naší planety, stala se legitimním cílem. Byla klasifikována jako zničená explozí trikobaltové družice. Všechny osoby na palubě vaší lodi mají dvacet čtyři hodin, aby se přemístily na naši planetu."

Anan 7: "Když to bude možné, vaši loď ušetříme. Ale celá její posádka právě zahynula."

Mea 3: "Také jsem byla označena za oběť. Musím se hlásit do zítřejšího poledne."
Kirk: "Víc to pro vás neznamená? Ohlásit se a zemřít?"
Mea 3: "Můj život je mi stejně tak milý jako je vám ten váš."
Kirk: "Tak jak můžete...?"
Mea 3: "Nechápete? Jestli se já odmítnu hlásit, a odmítnou i další, pak nebude mít Vendikar na výběr a vypustí skutečné zbraně. My budeme muset na svou obranu udělat to samé. Pak bude zničeno víc než lidé. Byla by zničena celá civilizace. Jak vidíte, náš způsob řešení je lepší."
Kirk: "Ne. To tedy vůbec ne."
Mea 3: "Tak je tomu už víc jak pět set let."

Spock: "Pane, po vašem rameni leze mnohonohý tvor."

Mea 3: "Oh! Co to děláte?"
Kirk: "Házím francouzák do soukolí."

Scott: "Diplomati! Nejlepší diplomat jakýho znám je plně nabitej phaser!"

Fox: "Co to děláte, pane Spocku?"
Spock: "Praktikuji vlastní výklad diplomacie, pane."

Kirk: "Scotty, predpis dvacet čtyři do dvou hodin! Do dvou hodin!"

Anan 7: "Uvědomujete si, co jste udělal?"
Kirk: "Jistě. Vrátil jsem vám hrůzy války."

Kirk: "Smrt, ničení, nemoc, hrůza. Právě o tom válka je, Anane. Ale vy jste ji udělali čistou a bezbolestnou. Tak čistou a bezbolestnou, že jste neměli důvod ji ukončit. A tak trvala pět set let. Protože je to jediný způsob, jak zachránit mou loď a posádku, ukončím ji za vás. Ať chcete nebo ne."

Anan 7: "Mezi námi nemůže být mír, copak to nechápete? My si to přiznali. Jsme zabijácký druh, je to instinktivní, stejně jako u vás, váš předpis 24."
Kirk: "Dobře, je to instinktivní. Ale s instinktem lze bojovat. Jsme lidské bytosti, s krví milionu barbarských let na svých rukou. Ale můžeme říct dost. Můžeme připustit, že jsme zabijáci, ale dnes nezabijeme. To je celé - stačí vědomí, že nezabijeme...dnes."

Spock: "Skoro mne nutíte věřit ve štěstí."
Kirk: "A vy, pane Spocku, mě nutíte věřit v zázraky."

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Scott:
James Doohan
Uhura:
Nichelle Nichols
Anan 7:
David Opatoshu
Sar 6:
Robert Sampson
Mea 3:
Barbara Babcock
Robert Fox:
Gene Lyons
pobočník Tamura:
Miko Mayama
poručík Galloway:
David L. Ross
poručík DePaul:
Sean Kenney


 Důležitá data 

První verze scénáře
23.11.1966
Revidovaná verze scénáře
23.11.1966
Konečná verze scénáře
12.12.1966
Natáčení
probíhalo koncem prosince 1966 a začátkem ledna 1967


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002