STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
23.5.2024, 17:03
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)32. - "Friday's child"
("Páteční dítě")

premiéra 1.12.1967, česká premiéra 18.10.02
Scénář D.C.Fontana
Režie Joseph Pevney
Hudba Gerald Fried

Hvězdné datum 3497.2: Na planetě Capella IV existuje středověku podobná kultura se spletitými zvyklostmi a tradicemi. Když Enterprise dostane za úkol navázat s Capellany diplomatické styky a zabránit Klingonům vměšovat se jejich svébytného vývoje, zdá se to snadné - jenže Kirkovi se podaří porušit nejen předpisy Flotily, ale i místní tradice.
Zajímavosti a postřehy

--- Původní verze příběhu skýtá některé zajímavé rozdíly. Příběh je situován na planetě Ceres VII. Maab byl Akaarův bratr a naplánoval s Klingony bratrovraždu. Eleen své dítě opravdu nenáviděla a po porodu ho vzala s sebou k Maabovi, aby ho vyměnila za svůj život. Při pokusu o záchranu dítěte padli McCoy, Kirk a Spock do zajetí, zatímco Eleen byla Maabem popravena pro cizoložství: dítě totiž nebylo Akaarovo. Maab byl však vzápětí popraven svými lidmi za to, že se spikl s Klingony proti zájmům svého lidu a zavraždil svého bratra. Dítěte se ujal jeho pravý otec, který se stal regentem do doby dospělosti svého syna.

--- Tak jako řada dalších exteriérových epizod, i tato byla z větší části natáčena v lokalitě Vasquez Rocks poblíž Los Angeles. Co všechno už tyhle skály zažily: rvačku s Finneganem, zápas s Gornem, na hlavu padlého (a padajícího) Lazara... a další a další a další. Člověka by ani nepřekvapilo, kdyby si tam američtí trekkies taky udělali poutní místo.

--- Kdy McCoy navštívil Capellu IV? Na záběrech, promítaných během porady na samém začátku epizody, má hodnostní proužky nadporučíka a moderní uniformu, takže to muselo být někdy během posledních dvou let, po McCoyově příchodu na Enterprise. Předtím se nosily uniformy jednobarevné, jako v pilotních filmech.


Shrnutí děje (přeskočit)

Hvězdné datum 3497.2: Enterprise má za úkol podepsat smlouvu o dolování topalinu s obyvateli planety Capella IV. Topalin je vzácný minerál, nezbytný pro fungování systémů podpory života na asteroidních koloniích; a Capellané jsou zase humanoidní tvorové se spoustou spletitých tradic a zvyklostí, jejichž středověku podobná kultura je uspořádána do kmenových celků. Kdo by si myslel, že s jedním ani druhým se nedá užít moc zábavy, ten by se mýlil. Když se totiž výsadková skupina, doprovázená doktorem McCoyem coby odborníkem na Capellu IV, přenese na povrch planety a setká se se zástupci Capellanů, dočká se nepříjemného překvapení: Capellany doprovází Klingon. Klingon! To je mimochodem poslední slovo, které vypustí z úst vojín Grant z ostrahy předtím, než se mu do hrudi zaryje kligat - smrtící capellanská zbraň. Udělal totiž tu zásadní chybu, že vytáhl na Klingona phaser. Capellané své hosty ctí a chrání - a Klingon je tu jako host. Také přišel vyjednávat o těžebních právech. Vždyť i Klingoni potřebují topalin.

V souladu s tradicemi odevzdá výsadek své zbraně a vybavení do úschovy hostitelů a je předveden před Akaara, kmenového vůdce čili teera. Akaar není přesvědčen, že jsou Klingoni pro Capellany vhodnými partnery; Kirkova slova ho v této nejistotě ještě utvrdí. Capellané jsou sice válečníci a mírumilovná Federace jim nemá co nabídnout, ale alespoň hodlá respektovat jejich svobody a práva; Klingoni totéž zaručit nemohou. Ambiciozní a agresivní Maab, Akaarův poddaný, by však raději jednal s Klingony, protože obdivuje jejich válečnickou kulturu a touží po moci. Na Akaarovi je znát, že niterně už se rozhodl pro Pozemšťany, ale stále váhá s přednesením svého rozhodnutí.
Váhání se však Akaarovi nevyplatí. Maab se svými muži zosnuje vzpouru, zabije Akaara a jeho následovníky a stane se sám teerem Capellanů. Během převratu se však stane svědkem zápasu mezi Kirkem a Klingonem Krasem a Klingonovo zbabělé chování ho nijak nenadchne; v novém světle se mu Klingonova nabídka už nezdá tak čestná. Coby teer je navíc odpovědný za blaho svého lidu. Naznačí Kirkovi, že je ochoten uvažovat o jednání s Federací.

Enterprise zatím na orbitě čeká, až se výsadek ohlásí. Uhura náhle zachytí nouzový signál z nákladní lodi Dierdre, adresovaný Enterprise. Dierdre byla napadena Klingony a volá o pomoc! Dočasný velitel Scott na nic nečeká a zamíří s lodí ke zdroji signálu. Kapitán bude muset počkat.

Dole na povrchu se vše vyvíjí slibně a Kirk se pomalu začíná těšit na to, že vyfoukne Klingonům dohodu přímo pod nosem. Maabovi muži však přivedou Eleen, manželku bývalého teera. A tady přichází ten zlomový bod: podle tradic Capellanů musí žena, která nosí nenarozené dítě minulého teera, zemřít i s ním. Eleen je připravena zemřít a poklidně čeká na smrtící úder; Kirk však zasahuje, strhne Eleen stranou. Tím si ale sám podepsal rozsudek smrti, protože nikdo se nesmí dotknout teerovy ženy. Eleen sama teď žádá Kirkovu smrt, aby byla její čest napravena ještě dřív, než sama zahyne.
A kde je teď Enterprise, když by byla zrovna zapotřebí? Daleko - přilétla na místo, odkud se ozvalo nouzové volání, a nenalezla zde po nákladní lodi ani stopu. Pan Scott právě zjišťuje, že si z něj pravděpodobně někdo udělal dobrý den (Klingoni?), a dává rozkaz obrátit loď zpět.

Zatím Kirk, Spock, McCoy a Eleen čekají v hlídaném stanu na popravu. Jakmile nastane vhodná příležitost, naše trojka si rychle poradí se strážnými. Když to Eleen vidí, dojde k závěru, že by přecejen mohla zvážit možnost uprchnout s nimi a zachránit si krk. A tak prchají tři astronauti v doprovodu těhotné ženy z capellanského tábora, vybaveni pouze svými komunikátory - phasery se jim bohužel nikde nepodařilo najít. Skryjí se v horách a Eleen (která po McCoyově poněkud příkré domluvě začala ochotně spolupracovat) zde úspěšně porodí své dítě. Je to chlapec a všichni jsou z něj úplně na větvi - zvlášť McCoy, kterého si Eleen očividně zvolila za momentálního adoptivního otce.
Zatímco McCoy si hraje nejprve na porodníka a pak na šťastného otce, Kirk se Spockem se pokusí zatarasit nejschůdnější přístupovou cestu, když pomocí zvukových vln z komunikátorů utrhnou lavinu kamení přímo do cesty pronásledujícím Capellanům. Pak se pustí do výroby zbraní; luky a šípy jsou na Capelle zcela neznámé a lze tedy doufat, že zpočátku přinesou jistou převahu. Nikdo však netuší, že Klingon, který Capellany doprovázel, využil zmatku po pádu kamení a zmocnil se jednoho z phaserů, které dal Maab zabavit Pozemšťanům.

Zatímco Kirk a Spock čekají na útok Capellanů, Eleen se rozhodne zachránit život svého dítěte a svých nově získaných přátel; omráčí McCoye a uprchne, aby se vydala do rukou pronásledovatelů a svedla je ze stopy. Tvrdí Maabovi, že dítě i Pozemšťané jsou mrtví, že je zabila ve spánku. Klingon však trvá na tom, že chce její historku ověřit. Tím se hrubě dotkne Maaba i všech ostatních Capellanů: kdo je ten cizinec, aby zpochybňoval slovo ženy teera?
Klingon ovšem Eleenino slovo zpochybňoval právem: vzápětí ze skal vyletí šíp a zabodne se mu do nohy. Vypukne krátká přestřelka mezi Capellany a Pozemšťany, do které se vmísí Klingon s ukradeným phaserem: útočí proti oběma stranám. Když Eleen vidí, že její soukmenovci dostali z paprskové zbraně strach, chce na sebe strhnout Klingonovu palbu a dát tak ostatním šanci ho zabít. Maab ji však zastaví. Ta žena prokázala víc odvahy než většina mužů; jménem teera jí tedy vrací život a sám se vydá odlákat Klingonovu pozornost, třebaže ví, že se tím vzdává života. Je okamžitě zabit; Kras je dobrý střelec. Ne ale tak dobrý, aby stačil včas zneškodnit i Maabovy muže, čekající na tento okamžik. Za zradu svých hostitelů zaplatí po právu životem.

Enterprise se mezitím konečně přes všechny nástrahy a léčky Klingonů dostala zpět k planetě a na místo dění teď přichází zásahová jednotka pod Scottyho velením. Poněkud s křížkem po funuse, zdálo by se na první pohled. Ale zase ne tak moc: Maab zemřel bez následníka a přítomnost ozbrojené skupiny z Enterprise zajistí, že se nikdo z Maabových lidí nebude pokoušet o nějaké neprozřetelnosti. Například o upírání následnictví novorozenému potomkovi předchozího teera. Capellanské zvyky sice nepočítají s přežitím teerova pohrobka ani s asistencí cizince u porodu, ale zdá se, že to je jen zlomek změn, které Capellu čekají v budoucnu. Když už se nový teer jednou jmenuje Leonard James Akaar, to by bylo, aby se pořádně nezapsal do historie!


Památné citáty

McCoy: "Lékařská péče a nemocnice je vůbec nezajímaly. Věří, že jen silní mají přežít."

Capellan: "Čur ah!"
Spock: "Tak se mi zdá, kapitáne, že jste ho přinejmenším zklamal."

McCoy: "Řeči toho Klingona jsou nepodstatné a jeho slova neslyšíme."

Kras: "My Klingoni jsme jako vy. Nemocní ať zhynou. Jen silní mohou žít."

Maab: "Možná že být teerem znamená vidět věci nově. Začínáš se mi líbit, Pozemšťane... a vidím strach v očích Klingona."

Kirk: "Řekla jste, že jste připravena zemřít. Znamená to, že smrti dáváte přednost?"
Eleen: "Žít je vždy žádoucí."

McCoy: "Neměj starosti, Jime, zvládnu to. Poslední co chci je mít u sebe nemotornýho kapitána."

McCoy: "Jsem doktor, ne eskalátor. Spocku, pomozte mi!"

Kirk: "Jaktože na ni můžeš sahat, Kostro? Dals jí nějaké prášky?"
McCoy: "Ne. Pravý hák."
Kirk: "To v lékařských knihách nebylo."
McCoy: "V té mojí už je."

McCoy: "Opakuj se mnou: Dítě je moje. To dítě je moje. Je moje."
Eleen: "Ano... je tvoje."
McCoy: "Ale ne, celé jsi to pomotala."

Eleen: "McCoyi... přines naše dítě."
Kirk: "Naše dítě?"
McCoy: "To vysvětlím potom."
Spock: "To bude jistě velmi zajímavé."

Scotty: "Je tu jedno starý pozemský rčení: "Podveď mě jednou, hanba tobě. Podveď mě dvakrát, hanba mě.
Čechov: "Znám to rčéni. Pochází z Ruska..."

Spock: "Čest je relativní pojem, doktore."

Kirk: "Chci teď jen jedinou věc."
Spock: "Klingona?"
Kirk: "Jeden z nás ho musí dostat."
Spock: "Pomsta, kapitáne?"
Kirk: "Proč ne."

Spock: "Uči-vuči-kuči-ků, kapitáne?"
Kirk: "Obskurní pozemský dialekt, pane Spocku. Uči-vuči-kuči-ků. Jestli chcete vědět víc, zeptejte se v lingvistickém."

Spock: "Dítě bylo pojmenováno Leonard James Akaar??!"
McCoy: "Má to dobrý zvuk, nemyslíš, Jamesi?"
Kirk: "S tímhle jménem se zapíše do dějin galaxie, Leonarde. Co si myslíte vy, Spocku?"
Spock: "Myslím si, že vy dva teď budete alespoň měsíc nesnesitelně spokojeni sami se sebou - pane!"

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Scott:
James Doohan
Sulu:
George Takei
Uhura:
Nichelle Nichols
Čechov:
Walter Koenig
Eleen:
Julie Newmar
Kras:
Tige Andrews
Maab:
Michael Dante
Keel:
Cal Bolder
Akaar:
Ben Gage
Duur:
Kirk Raymone
vojín Grant:
Robert Bralver


 Důležitá data 

Natáčení probíhalo koncem května 1967


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002