STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
23.5.2024, 16:29
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)38. - "The apple"
("Jablko")

premiéra 13.10.1967, česká premiéra 29.11.02
Námět Max Ehrlich
Scénář Gene L. Coon
Režie Joseph Pevney

Hvězdné datum 3715.0: Planeta Gama Trianguli VI je nádherný rajský svět - nebo by alespoň byl, kdyby se všecho živé i mrtvé na planetě nepokoušelo výsadek z Enterprise systematicky pobít. Jak do toho zapadají místní obyvatelé, nevinní, naivní, něžní a bezbranní domorodci? V tak nepřátelském světě by přece měli vymřít do půl hodiny.Zajímavosti a postřehy

--- Valná část rozpočtu této epizody padla na pronájem živé zeleně, která byla zapotřebí k tomu, aby se studio změnilo v přesvědčivou džungli. Vaal samotný nijak zvlášť finančně náročný nebyl: byl vyroben povětšinou z tuhého papíru, pěnového tmelu a laťkové konstrukce a oživen za pomoci trochy filmařské pyrotechniky.

--- Bleskem opálená Spockova uniforma z této epizody byla vydražena na světovém srazu scifistů, NYCONu, v roce 1967. Nyní se nachází v soukromé sbírce.

--- Původ Vaala zůstává zahalen tajemstvím. Je to počítač, ovládající prostředí planety a udržující životy lidí v umělé stagnaci. Kdo ho ale postavil? Vybudovali ho snad sami Vaalovi lidé, kdysi dávno v dobách, kdy byli ještě technicky vyspělí? Nebo ho vytvořila jiná civilizace, která chtěla zachovat primitivní kulturu v trvale neměnné podobě jako nějaký druh ZOO?

--- Kirk přijal na sebe a Federaci zničením Vaala velkou odpovědnost. Vzal lidem Vaala jejich nesmrtelnost i jejich životní cíl; teprve budoucnost však ukáže, jestli budou schopni vrátit se k normálnímu životu. Možná se dokáží i obejít bez pomoci Federace, ale možná že teď postupně vymírají jako Indiáni v rezervacích. Při tom, jak nepružná se jeví byrokracie Federace, se může klidně stát, že domorodci pomřou z hladu a nemocí ještě dřív, než rada odhlasuje vyslání lodi s humanitární misí. Dozvěděl by se o tom vůbec někdy kapitán Kirk?


Shrnutí děje

*** BUDE DOPLNĚNO ***


Památné citáty

*** BUDE DOPLNĚNO ***

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Scott:
James Doohan
Čechov:
Walter Koenig
Chapel:
Majel Barrett
por. Kyle:
John Winston
por. Martha Landon:
Celeste Yarnall
prap. Mallory:
Jay Jones
Hendorf:
Mal Friedman
Marple:
Jerry Daniels
Kaplan:
Dick Dial
Akuta:
Keith Andes
Makora:
David Soul
Sayana:
Shari Nims


 Důležitá data 

Druhá revidovaná konečná verze
12.7.1967
Natáčení probíhalo v druhé polovině července 1967


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002