STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
23.5.2024, 17:41
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)37. - "The changeling"
("Podvrženec")

premiéra 29.9.1967, česká premiéra 22.11.02
Scénář John Meredyth Lucas
Režie Marc Daniels
Hudba Fred Steiner

Hvězdné datum 3451.9: Enterprise zkoumá, co zabilo miliardy obyvatel vzdálené hvězdné soustavy. Pachatel je nalezen poměrně záhy a je nanejvýš podivný: jakási inteligentní a extrémně silná vesmírná sonda, která sama sebe označuje jako Nomád. Ať to zní sebestrašlivěji, zdá se, že právě k zabíjení byl Nomád naprogramován.
Zajímavosti a postřehy

--- Sonda Nomád se v první verzi scénáře jmenovala Altair a na počátku epizody dokázala bez potíží pohltit energii čtyř fotonových torpéd. Aby s Altairem navázal kontakt, nechal Kirk vypustit oblak ionizovaného plynu a promítnout na něj svůj vlastní obraz. Scotty byl zabit při pokusu Altair rozebrat a prozkoumat; jeho mozek byl těžce poškozen, ale Altair ho snadno zrekonstruoval a "uvedl do provozu". Spock byl zase až posedlý snahou zachránit paměťové bloky Altairu; dokonce přednesl názor, že zničení Altairu by fakticky vzato bylo aktem vraždy.
Altair byl nakonec zničen tím, že do něj Kirk nechal nárazově nahrát všechnu literaturu, uloženou v knihovnách Enterprise. Altair se nedokázal vyrovnat s přílivem takového množství vzájemně protikladných dat a spustil autodestrukční sekvenci.

--- Nomáda postavil štáb trikařů pod vedením Jamese Rugga. Jednoduchý, ale elegantní kovový krabicovitý design opravdu vypadá jako něco, co bylo navrženo a vyrobeno samočinným strojem v nouzových podmínkách. Záběry, v nichž Nomád levituje, byly pořízeny buď se sondou zavěšenou na drátcích, nebo za pomoci speciálního skrytého vozíku.

--- Součásti Nomáda byly v budoucích dílech několikrát recyklovány - například jako romulanské maskovací zařízení v dílu The Enterprise incident nebo jako robot M-4 v dílu Requiem for Metuselah.

--- Odkud pocházeli tvůrci sondy Tan-Ru, která se srazila s původním Nomádem vypuštěným ze Země? Kdo byli? Pokud mohli do obyčejné sondy pro sběr vzorků vložit vyspělé technologie pro sebeopravu a syntézu náhradních dílů, mohli se stejně dobře ke hvězdám vypravit sami. Mají tedy zřejmě nějaký jiný důvod než technická omezení. Snad strach?

--- Zápletka tohoto dílu byla později recyklována a upravena coby první celovečerní film Star Trek z roku 1979. Tam se zpět k Zemi vrací sonda Voyager, která je po setkání s civilizací strojů z druhého konce vesmíru mnohonásobně silnější a vyspělejší než cokoliv, co kdy lidstvo poznalo. Zdá se, že lidé by si měli začít dávat zatracený pozor na to, co vypouštějí ke hvězdám.

--- Záběr Scottyho letícího vzduchem byl samozřejmě natočen s kaskadérem. Zajímavý je však jiný aspekt této scény: vnucuje se otázka, jestli se někdo odhodlal vzít si chudáka Scotta stranou a vysvětlit mu, co se s ním vlastně stalo.

--- Jak moc Uhuřiných vzpomínek bylo zachováno? Přišla zřejmě hlavně o to, co se naučila v dospělosti, protože její rodná svahilština zůstala evidentně nedotčena. Můžeme tedy doufat, že nepřišla ani o své vzpomínky na pobyt u Flotily?

--- Písnička, kterou si Uhura zpívá, ve Star Treku už zazněla. Je to slavná Beyond Antares z epizody The conscience of the king.

--- Představitel pana Singha, Blaisdell Makee, se objevil ve Star Treku už dříve - například v epizodě Space seed, kde se jeho postava jmenovala Spinelli. A jakousi opravdu bizarní shodou okolností byl hlavním hrdinou Space Seed uměle vyšlechtěný nadčlověk jménem Khan Noonian Singh.


Shrnutí děje

*** BUDE DOPLNĚNO ***


Památné citáty

*** BUDE DOPLNĚNO ***

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Scott:
James Doohan
Sulu:
George Takei
Uhura:
Nichelle Nichols
Čechov:
Walter Koenig
Chapel:
Majel Barrett
por. Singh:
Blaisdell Makee
astrochemička:
Barbara Gates
por. Carlisle:
Arnold Lessing
strojník:
Meade Martin
Nomád (hlas):
Vic Perrin


 Důležitá data 

První verze scénáře
1.5.1967
Natáčení probíhalo v první polovině června 1967


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002