Scénář Jerome Bixby
Režie Marc Daniels
Hudba Fred Steiner
Hvězdné datum neznámé: Kirk, McCoy, Scott a Uhura se vracejí na Enterprise poté, co navázali diplomatický kontakt s mírumilovnou civilizací Halkanů. Vinou poruchy transportéru v důsledku iontové bouře se ale zhmotní v jiném světě, v jakési pokřivené realitě jejich vlastního světa. To, že se tu nosí trošičku jiné uniformy, se ukáže jako nejméně významný rozdíl.
Zajímavosti a postřehy
Natočená epizoda je velmi odlišná od toho, jak byla napsána. V původním námětu Jerome Bixbyho se Kirk do paralelního vesmíru přenesl sám a nalezl tam paralelní Federaci - která nebyla zlá, jenom trochu technicky zaostalá, a prohrávala válku s nepřátelským Tharnským impériem (jméno Tharn v konečné epizodě dostal halkanský vůdce). Kirk použil místní součástky a sestrojil phaser, aby umožnil paralelní Federaci vítězství nad Tharny. Posádka z paralelního vesmíru s ním úzce spolupracovala.
Podle původního námětu byl Kirk v paralelním vesmíru cizorodým tělesem a vesmír se ho pokoušel zbavit, vypudit ho, tak jako se živé tělo snaží zbavit cizorodých látek. Paralelní Spock byl z větší části Vulkanec a přitom byl temperamentnější než normální Spock. Bradku měl paralelní McCoy - což Kirkovi způsobilo při prvním setkání s ním značné leknutí. Paralelní Kirk byl navíc ženatý.
Během závěrečné bitvy s Tharny byl paralelní McCoy zraněn a normální McCoy v téže době také utrpěl zranění. Když se Kirk vrátil do svého vesmíru, zjistil, že sestra pečující o zraněného McCoye je v paralelním vesmíru jeho manželkou.
Jestliže Federace je v zrcadlovém vesmíru dobyvačnou Říší, která v sobě spojuje to nejhorší z Romulanů, Klingonů a středověkých lupičů, mohlo by být pro změnu velmi zajímavé setkat se s paralelními Klingony či Romulany. Jsou v zrcadlovém vesmíru kladným protikladem zlé Říše a vedou s ní válku? Nebo jsou jenom, stejně jako Říše, protikladem sebe sama - tedy poražení a porobení otroci? Nebo se snad vůbec nezměnili, podobně jako Halkanci?
Představitelem halkanského vůdce Tharna je Vic Perrin, jehož hlas je fanouškům Star Treku dobře známý například z dílů The corbomite maneuver nebo Arena, kde daboval mimozemšťany (Metrona v Aréně a Baloka v Korbomitu). Má na svědomí též hlas Nomáda z předminulé epizody The changeling. Toto je však jediný případ, kdy jsme ve Star Treku mohli spatřit jeho tvář.
Kromě celé řady očividných rozdílů mezi normální a zrcadlovou Enterprise jsou tu i některé zajímavé drobnosti - například zvýšené opěradlo kapitánského křesla. To bylo znovu použito v epizodě The ultimate computer jako křeslo komodora Wesleyho.
Epizoda Zrcadlo, zrcadlo byla nominována na cenu Hugo za rok 1968 (cenu získala jiná epizoda, City on the edge of Forever). Mnozí fanoušci se shodují, že je to jedna z nejlépe napsaných, režírovaných a zahraných epizod Star Treku - možná vůbec ta nejlepší a rozhodně nejpůsobivější.
Když před lety Museum moderního umění v New Yorku pořádalo přehlídku fantastické kinematografie, vybrali si jako zástupce Star Treku právě epizodu Zrcadlo, zrcadlo.
Záběr, kde je Enterprise na orbitě Halkanu vidět střídavě z levé a pravé strany, bylo relativně složité natočit. Model Enterprise totiž nebyl z levé strany tolik propracován - levá strana nikdy nebyla v seriálu pořádné vidět. Filmaři vše vyřešili jednoduše: zrcadlově převrátili registrační číslo na gondole a natočili "zrcadlový" záběr levoboku s použitím pravoboku.
Bob Clark, představitel jednoho z Čechovových poskoků, si ve Star Treku střihl roli jedné z nejpopulárnějších postav - ale paradoxně z ní on sám moc slávy nezískal. Byla to totiž role gornského kapitána v epizodě Arena, a v ní jaksi nebyl Bob Clark dost dobře vidět.
Shrnutí děje
*** BUDE DOPLNĚNO ***
Památné citáty
*** BUDE DOPLNĚNO ***
|