STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
23.5.2024, 17:29
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)39. - "Mirror, mirror"
("Zrcadlo, zrcadlo")

premiéra 6.10.1967, česká premiéra 06.12.02
Scénář Jerome Bixby
Režie Marc Daniels
Hudba Fred Steiner

Hvězdné datum neznámé: Kirk, McCoy, Scott a Uhura se vracejí na Enterprise poté, co navázali diplomatický kontakt s mírumilovnou civilizací Halkanů. Vinou poruchy transportéru v důsledku iontové bouře se ale zhmotní v jiném světě, v jakési pokřivené realitě jejich vlastního světa. To, že se tu nosí trošičku jiné uniformy, se ukáže jako nejméně významný rozdíl.
Zajímavosti a postřehy

--- Natočená epizoda je velmi odlišná od toho, jak byla napsána. V původním námětu Jerome Bixbyho se Kirk do paralelního vesmíru přenesl sám a nalezl tam paralelní Federaci - která nebyla zlá, jenom trochu technicky zaostalá, a prohrávala válku s nepřátelským Tharnským impériem (jméno Tharn v konečné epizodě dostal halkanský vůdce). Kirk použil místní součástky a sestrojil phaser, aby umožnil paralelní Federaci vítězství nad Tharny. Posádka z paralelního vesmíru s ním úzce spolupracovala.
Podle původního námětu byl Kirk v paralelním vesmíru cizorodým tělesem a vesmír se ho pokoušel zbavit, vypudit ho, tak jako se živé tělo snaží zbavit cizorodých látek. Paralelní Spock byl z větší části Vulkanec a přitom byl temperamentnější než normální Spock. Bradku měl paralelní McCoy - což Kirkovi způsobilo při prvním setkání s ním značné leknutí. Paralelní Kirk byl navíc ženatý. Během závěrečné bitvy s Tharny byl paralelní McCoy zraněn a normální McCoy v téže době také utrpěl zranění. Když se Kirk vrátil do svého vesmíru, zjistil, že sestra pečující o zraněného McCoye je v paralelním vesmíru jeho manželkou.

--- Jestliže Federace je v zrcadlovém vesmíru dobyvačnou Říší, která v sobě spojuje to nejhorší z Romulanů, Klingonů a středověkých lupičů, mohlo by být pro změnu velmi zajímavé setkat se s paralelními Klingony či Romulany. Jsou v zrcadlovém vesmíru kladným protikladem zlé Říše a vedou s ní válku? Nebo jsou jenom, stejně jako Říše, protikladem sebe sama - tedy poražení a porobení otroci? Nebo se snad vůbec nezměnili, podobně jako Halkanci?

--- Představitelem halkanského vůdce Tharna je Vic Perrin, jehož hlas je fanouškům Star Treku dobře známý například z dílů The corbomite maneuver nebo Arena, kde daboval mimozemšťany (Metrona v Aréně a Baloka v Korbomitu). Má na svědomí též hlas Nomáda z předminulé epizody The changeling. Toto je však jediný případ, kdy jsme ve Star Treku mohli spatřit jeho tvář.

--- Kromě celé řady očividných rozdílů mezi normální a zrcadlovou Enterprise jsou tu i některé zajímavé drobnosti - například zvýšené opěradlo kapitánského křesla. To bylo znovu použito v epizodě The ultimate computer jako křeslo komodora Wesleyho.

--- Epizoda Zrcadlo, zrcadlo byla nominována na cenu Hugo za rok 1968 (cenu získala jiná epizoda, City on the edge of Forever). Mnozí fanoušci se shodují, že je to jedna z nejlépe napsaných, režírovaných a zahraných epizod Star Treku - možná vůbec ta nejlepší a rozhodně nejpůsobivější.
Když před lety Museum moderního umění v New Yorku pořádalo přehlídku fantastické kinematografie, vybrali si jako zástupce Star Treku právě epizodu Zrcadlo, zrcadlo.

--- Záběr, kde je Enterprise na orbitě Halkanu vidět střídavě z levé a pravé strany, bylo relativně složité natočit. Model Enterprise totiž nebyl z levé strany tolik propracován - levá strana nikdy nebyla v seriálu pořádné vidět. Filmaři vše vyřešili jednoduše: zrcadlově převrátili registrační číslo na gondole a natočili "zrcadlový" záběr levoboku s použitím pravoboku.

--- Bob Clark, představitel jednoho z Čechovových poskoků, si ve Star Treku střihl roli jedné z nejpopulárnějších postav - ale paradoxně z ní on sám moc slávy nezískal. Byla to totiž role gornského kapitána v epizodě Arena, a v ní jaksi nebyl Bob Clark dost dobře vidět.


Shrnutí děje

*** BUDE DOPLNĚNO ***


Památné citáty

*** BUDE DOPLNĚNO ***

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Scott:
James Doohan
Sulu:
George Takei
Uhura:
Nichelle Nichols
Čechov:
Walter Koenig
por. Kyle:
John Winston
por. Moreau:
Barbara Luna
Tharn:
Vic Perrin
Farrell:
Pete Kellett
Wilson:
Garth Pillsbury
strážný:
Paul Prokop
Čechovův poskok 1:
Bob Bass
Čechovův poskok 2:
Bob Clark
zrcadlový počítač (hlas):
John Winston


 Důležitá data 

Natáčení probíhalo koncem července a začátkem srpna 1967


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002