Scénář David Gerrold
Režie Joseph Pevney
Hudba Jerry Fielding
Hvězdné datum 4523.3: Tribblové jsou malí, chlupatí, roztomilí, přítulní - a absolutně, definitivně, totálně neškodní. Když se k tomu ale přidají byrokrati z Federace, zásilka hybridního obilí, pohraniční vesmírná stanice, sporná planeta a vzteklí Klingoni za humny, vychází nám, že kapitán Kirk bude mít o zábavu postaráno. A tribblové ostatně taky.
Zajímavosti a postřehy
Kvadrožitovec (kvadrotritikale) není pšenice, ale hybrid pšenice a žita, jehož původní odrůda pochází z Kanady dvacátého století - jak tvrdí Spock. Obilí známé pod názvem žitovec (nebo též tritikale) skutečně existuje, ale jeho historie je trochu složitější. První známý hybrid pšenice a žita se vyskytl ve Skotsku roku 1875. Slovo tritikale zase bylo poprvé použito v Německu roku 1935. První tritikale v dnešním slova smyslu byl kanadský kultivar Rosner, vyšlechtěný na manitobské universitě ve Winnipegu roku 1954; následné systematické výzkumy tamtéž vedly k vyšlechtění zimní a letní odrůdy tohoto obilí.
Představitel poťouchlého kapitána Kolotha, William Campbell, si získal srdce diváků coby neméně poťouchlý zeman Trelane z planety Gothos v epizodě The squire of Gothos.
Koloth a jeho posádka byli plánováni jako pravidelná skupina protivníků pro Kirka a spol. - což ostatně naznačuje už jejich setkání na stanici K-7, které jasně ukazuje, že se Kirk a Koloth znají od minula. Když však tvůrci příště potřebovali Klingona, Campbell zrovna natáčel něco jiného a nebyl k dispozici.
Jak se takoví tribblové pohybují? Snadné: uvnitř je motorek z mechanické hračky pejska. Fanouškovské vtipy typu "ten tvůj pes vypadá jak tribbl" tím nabývají poněkud morbidního rozměru.
David Gerrold napsal tuto epizodu, když mu bylo pouhých devatenáct let.
Trable s tribbly jsou (ve svém původním znění, kterému česká verze svým herectvím bohužel nesahá ani po plazmové výměníky na palubě 21) nejvtipnější epizodou Star Treku. Zasloužil se o to David Gerrold svým úspěšným pokusem vnést do života posádky Enterprise špetku každodenního situačního i konverzačního humoru. Zásluha samozřejmě náleží i režiséru Josephu Pevneymu, který je jedním z nejlepších režisérů, kteří pro Star Trek pracovali.
Star Trek má pověst seriálu, který umí předvídat budoucnost. Právě této epizodě se to však povedlo dokonale. Předpověděla příchod chlupatých, rychle se množících tvorů jménem tribblové - a vzápětí se řečení tvorové objevili na setkáních fanoušků sci-fi po celém světě. Přes noc se z nich stala senzace a jejich domácím množením se zabývala spousta lidí... včetně samotného autora Davida Gerrolda. Tribblové zmutovali do podoby klíčenek, bambulí a sponek do vlasů; jedna hračkářská firma je dokonce nějaký čas chovala průmyslově. Dodnes se na srazech fanoušků Star Treku občas naskytne možnost tribbla si koupit - nebo aspoň pohladit.
Stanley Adams (Cyrano Jones) později přiložil u Star Treku ruku k dílu i při psaní - podílel se na scénáři k dílu The mark of Gideon. Perlička: Adams byl hojně obsazovaným televizním hercem šedesátých let; a v jedné z epizod seriálu The John Forsythe Show si zahrál spolu s postavou, která se jmenovala "slečna Tribblová"...
Na vnějších záběrech je vidět, jak Enterprise kolem K-7 obíhá. Za oknem v kanceláři pana Lurrryho však stojí na místě. Že by to nakonec nebylo okno, ale obrazovka?
Enterprise za Lurryho oknem ostatně také není Enterprise, ale její plastikový model.
Tribblové nebyli pro Star Trek zapomenuti; dostali ještě jednu epizodu v animované sérii, která se jmenovala příznačně "Další trable s tribbly". Cyrano Jones zde chová geneticky upravené tribbly, kteří jsou jednobarevní a nemnoží se. Je v tom ale háček: nemnoží se, protože tloustnou.
Problém rychlého množení i tloustnutí byl zřejmě následně vyřešen, protože ve filmu Star Trek III: Pátrání po Spockovi se několik tribblů objeví jako mazlíčči ve scéně v baru.
Tribblové se objevují i v další Gerroldově tvorbě; v knižní sci-fi sérii Válka s Chtorrem se objevují malí, rychle se množící a naprosto neškodní chlupatí tvorové coby jeden potravní článek vysoce agresivní mimozemské biologie planety Chtorr.
Chtorranská biologie nám přináší o tribblech jeden důležitý poznatek, který ve Star Treku nezazněl. Chlupy totiž u tvorů z Chtorru obvykle nejsou chlupy, ale smyslové orgány. A soudě z tribblího vrnění se zdá, že lidé tribblům opravdu chutnají...
Tribblové se stali dokonce námětem počítačové hry - stařičké sharewarové plošinovky Crystal Caves od firmy Apogee, jejíž jeden díl se jmenoval "The trouble with twibbles" a hlavní hrdina se v ní snaží nashromáždit dost bohatství pro založení tribblí... eh, totiž twibblí... farmy.
Snad je to bezvýznamné, snad je to symbolické, ale každopádně je to tak: právě tato epizoda, která je považována svým způsobem za symbol Star Treku, tu byla uvedena na dva dny po pětatřiceti letech od své premiéry. Původní premiéra byla 29.12.1967, česká premiéra 27.12.2002.
Copak asi zbyde z tribbla, když ho oholíme? :)
Shrnutí děje
*** BUDE DOPLNĚNO ***
Památné citáty
*** BUDE DOPLNĚNO ***
|