STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
1.5.2024, 08:00
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)



43. - "Bread and circuses"
("Chléb a hry")

premiéra 15.3.1968, česká premiéra 3.01.03




Námět John Kneubuhl
Scénář Gene L. Coon
Režie Ralph Senensky
Hudba různí (výběr Jim Henrickson)

Hvězdné datum 4040.7: Enterprise nalezne trosky pohřešované lodi Flotily, S.S.Beagle, na orbitě neznámého světa. Při průzkumu povrchu je výsadek zajat bandou otrhanců, kteří se zdají být místní verzí uprchlých otroků. Jak se totiž záhy ukazuje, na planetě vládne společnost, silně připomínající starověký Řím přenesený do současnosti. Co se stalo s posádkou Beagla?




Zajímavosti a postřehy

--- Podruhé se ve Star Treku setkáváme s paralelní Zemí; tentokrát nejde o přesný duplikát jako v epizodě Miri, ale souhlasí všechny fyzikální charakteristiky kromě tvaru kontinentů. Tohle už nemůže být náhoda - někdo očividně vytváří planety jako pokusné vzorky, zřejmě s úmyslem zjistit, jak budou Pozemšťané reagovat na konkrétní vnější podněty. Existence planety 892 IV je pro nás obzvláště znepokojivá - pokud se zde mluví hovorovou angličtinou dvacátého století a planeta přitom není přesným duplikátem Země, může to znamenat, že tvůrci této planety byli se Zemí v kontaktu ještě během dvacátého století.

--- Vedlejší zápletka epizody je postavena na podobné výslovnosti slov sun (slunce) a son (syn). Podivná sekta "Děti Slunce", na kterou výsadek z Enterprise narazí, jsou ve skutečnosti "Děti Syna" - ve smyslu Syna Božího, křesťanského Spasitele. Taková slovní hříčka se však v českém znění logicky použít nedala; zřejmě jediná možnost, jak zachovat smysl, bylo nahradit slovo "slunce" v obou případech slovem "světlo". To ale přináší do překladu jeden poněkud nežádoucí prvek. Uctívání světla a slunce je podle pozemské křesťanské věrouky uctíváním Ďábla, jak ostatně naznačuje český význam jména Lucifer: Světlonoš.

--- Epizoda je mimo jiného satirou na komerční televizní mašinérii; nejlépe je to znát ve chvíli, kdy jeden ze strážných pobízí bojovníka během televizního přenosu Her k většímu výkonu slovy: "Jestli kvůli tobě klesne sledovanost, uděláme z tebe speciální díl!" Evidentně se tím myslí poprava v přímém přenosu.

--- Jak dlouho vlastně existuje římská populace na planetě 892 IV? Z výskytu místní formy křesťanství můžeme usuzovat, že Římané se na novou planetu dostali zásahem mimozemské civilizace krátce po vzniku prvních křesťanů. Přesídlená římská skupina však byla zřejmě příliš malá a to značně zpomalilo technologický vývoj. V jedné věci má však 892 IV před Zemí výhodu: Římská říše zde nikdy nepadla a proto byla místní kultura ušetřena pochybných dobrodiní středověku: násilná expanze křesťanství, inkvizice, pronásledování vědců a potlačování poznání. To do značné míry vyrovnalo útlum rozvoje, způsobený přesídlením.

--- V jedné scéně Spock prohlašuje, že se nebojí smrti - a McCoy mu opáčí, že to je tím, že se vždycky víc bál života. Tato scéna byla v několika vysíláních z epizody dodatečně vystřižena; zřejmě byla považována za ideologicky závadnou.

--- Příběh epizody prošel před natáčením bouřlivým vývojem. Vzniklo několik verzí scénáře, které se liší od konečné epizody v mnoha zajímavých podrobnostech. V jedné z verzí onemocněl Spock vulkanskou podobou zánětu slepého střeva a naléhavě potřeboval léčbu. V jiné verzi Kirk vyzradil Septimovi své poslání a tím porušil Základní směrnici - načež se Spock a McCoy nemohli shodnout, jestli tím opravdu došlo k porušení Základní směrnice, vzhledem k tomu, že kultura planety byla už tak jako tak kontaminována posádkou Beagla. V další z verzí příběhu byla zajímavá scéna, kde říšský lékař provádí pitvy na padlých gladiátorech v aréně a je obzvlášť zvědavý na to, jak fungují vnitřnosti pana Spocka.

--- Ian Wolfe (Septimus) se ve Star Treku znovu objeví jako sarpeidonský knihovník Atoz v předposlední epizodě seriálu, dílu All our yesterdays.

--- Komentátor Her není nikdo jiný než Bartell LaRue, jehož hlas jsme ve Star Treku už několikrát slyšeli. Nejznámnější je jako hlas Strážce věčnosti v epizodě The city on the edge of Forever.

--- William Smithers (kapitán Merrick) bude jistě českým televizním všežravcům známý též jako Jeremy Wendell z Dallasu.

--- Co asi mají v Kirkově století místo televize?

--- Voják spolehlivě identifikuje Spocka coby barbara poté, co spatří jeho špičaté uši. Znamená to, že se s mimozemšťany už setkal? Byl snad v posádce Beagla Vulkanec nebo Rigelian? Spock sice byl první a dlouho jediný Vulkanec ve Hvězdné flotile - ale Obchodní loďstvo, kam Beagle spadal, není součástí hlavní větve Hvězdné flotily.

--- S.S.Beagle možná dostala svůj název na počest proslulé Darvinovy expediční plachetnice; zcela jistě to ale bylo též na počest stejnojmenné lodi z knihy The Voyage of the Space Beagle známého sci-fi spisovatele A.E. van Vogta. Tato kniha byla poprvé vydána jako seriál v magazínu Astounding Science Fiction mezi lety 1939 až 1943. Je to populární sci-fi o vesmírné výpravě, která má se Star Trekem mnoho společných znaků a někteří znalci ji považují za prapůvodní předlohu dobrodružství lodi Enterprise.


Shrnutí děje

*** BUDE DOPLNĚNO ***


Památné citáty

*** BUDE DOPLNĚNO ***

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Scott:
James Doohan
Uhura:
Nichelle Nichols
Čechov:
Walter Koenig
kap R.M.Merik:
William Smithers
Claudius Marcus:
Logan Ramsey
Septimus:
Ian Wolfe
Flavius:
Rhodes Reason
Maximus:
Max Kleven
Drusilla:
Lois Jewell
policista:
William Bramley
komentátor:
Bartell LaRue
pán Her:
Jack Perkins


 Důležitá data 

První verze scénáře
2.5.1967
Třetí revize konečné verze
12.9.1967
Natáčení probíhalo v půli září 1967


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002