STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
9.10.2024, 12:29
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)



35. - "The doomsday machine"
("Stroj zkázy")

premiéra 20.10.1967, česká premiéra 08.11.02




Scénář Norman Spinrad
Režie Marc Daniels
Hudba Sol Kaplan

Hvězdné datum 4202.9: Enterprise vyšetřuje příčiny zničení několika planet a objeví těžce poškozenou loď USS Constellation. Její posádka je mrtvá a její velitel napůl šílený - alespoň podle historek, které vypráví. Prostorem Federace se prý řítí absolutní zbraň: gigantický stroj, který na své cestě pohlcuje planety a energii z nich získanou užívá k pohonu...




Zajímavosti a postřehy

--- Čeští diváci si budou Williama Windoma (Decker) pamatovat nejspíše jako excentrického venkovského lékaře Setha Hazletta ze seriálu To je vražda, napsala.

--- Vrak Constellation je znetvořený a poškozený plastikový model Enterprise - přesně ten, na jehož produkci firma AMT získala licenci výměnou za stavbu makety raketoplánu Galileo v životní velikosti (jak se můžete dočíst v příslušném článku). Nebyl natřený (protože by to nebylo stejně vidět). Registrační číslo Constellation vzniklo pouhým přehozením číslic po rozstříhání obtisku; později se AMT poučila a některé z nových stavebnic Enterprise obohatila obtisky s registračními čísly ostatních lodí Flotily.

--- Studium míst, kde je Constellation poškozena, nám prozradí zajímavý technický detail lodí této třídy. Obvod talířové sekce je očividně poškozen na třech ze čtyř vrcholů hypotetického čtverce do něj vepsaného. Přesné a symetrické rozmístění těchto bodů může znamenat jen dvě věci: buď jsou v těch místech zbraně (emitory phaserů), nebo manévrovací jednotky. Vzhledem k tomu, že rozmístění poškozených bodů se překrývá s umístěním manévrovacích jednotek na talíři novější Enterprise z filmové série, můžeme předpokládat druhou možnost.
A proč nejsou vidět? Protože (v souladu se zbytkem designu) jsou během nečinnosti ukryty pod zásuvnými panely, hladce splývajícími s povrchem vnějšího pláště.

--- Poručík Palmerová (Elizabeth Rogers), která u komunikačního panelu zastupuje Uhuru, se objeví ještě ve třetí sezóně, konkrétně v dílu The way to Eden. Pokud by to někoho zajímalo (předpokládám že ano), Elizabeth Rogers propůjčila svůj melodický hlas též Kompaňonovi v epizodě Metamorphosis.

--- Richard Compton, představitel Washburna, nemá pro skalní sci-fi fanoušky úplně neznámé jméno. Je to přesně tentýž Richard Compton, který se v následujících letech stal úspěšným televizním režisérem. Na svém režisérském kontě má například několik dílů Babylonu 5 a dokonce i populárního Star Trekem inspirovaného seriálu Star Trek: The next generation (Star Trek: Nová generace).

--- Když komodor Decker letí do chřtánu Požírače planet, je znát, že bojuje s nutkáním vrátit se zpět; tragičnost jeho osudu je ještě stupňována Kirkovými marnými pokusy o jeho záchranu. Kdyby Decker nevypnul rádio a slyšel Kirkovo přesvědčování: "Jsme silnějsí s tebou než bez tebe!", možná by přece jen změnil názor.

--- V původním scénáři Normana Spinrada vypadal Požírač planet jako veliká vesmírná loď s mnoha zbraněmi a dělovými hlavněmi trčícími z členitého povrchu - tedy něco na způsob Hvězdy smrti při bližším pohledu. Konečný design je však daleko působivější; jeho podoba, která nechává dlouho na pochybách, jestli se jedná o stroj nebo o bytost, je jedním z nejoriginálnějších modelů ve Star Treku.

--- Syn komodora Matta Deckera, nadějný mladík jménem Willard Decker, se po návratu Enterprise domů stal na Kirkovu přímluvu jejím novým kapitánem. Někdo tomu říká protekce, někdo tomu říká poslední služba starému příteli - faktem je, že (jak lze vidět v celovečerním filmu Star Trek I) Will Decker se ve velení Enterprise stejně nijak dlouho neohřál.

--- Co se stalo se skořepinou zničeného Požírače? Je pravděpodobné, že ji zkoumali vědci Federace. Museli si ale zaletět až na místo, protože takovou obrovskou masou neutronia by pravděpodobně žádná loď Hvězdné flotily nedokázala ani pohnout - nemluvě o tom, že ta obludná věc má vzhledem ke své hmotě nejspíš i vlastní gravitační pole, takže neuvážené pokusy o její stěhování by mohly být vcelku "zábavné".

--- Z celkového vystupování vůči Spockovi - zejména pak z momentu, kdy Decker dovolí Spockovi mluvit s kapitánem jen skrz komunikační rozhraní svého křesla, což je pro hrdého Vulkance nepochybně ponižující - vzniká celkem nepříjemný dojem, že komodor Decker je tak trochu rasista. Jedná se Spockem s jakousi přezíravou blahosklonností, jako kdyby byl Vulkanec jen hloupoučké dítě - jako by Decker byl niterně přesvědčen o své vlastní nadřazenosti. Kolik takových asi ve Flotile ještě je - hrdých mužů, kteří bez přemýšlení a čistě pudově staví svůj vlastní živočišný druh nepatrně výš než všechny ostatní?

--- Ve scéně, kde Decker letí raketoplánem do nitra Požírače planet, si tvůrci dovolili drobnou uměleckou licenci: raketoplán je při pohledu na celou scénu z profilu skoro stejně velký jako Enterprise. Je to proto, že kdyby měl poměr velikostí obou plavidel odpovídat skutečnosti, raketoplán by na obrazovce vůbec nebyl vidět.
Když se ve stejné pozici před chřtánem Požírače nachází Enterprise, nevidíme na obrazovce velký natáčecí model; je použit drobný, hrubý modýlek, velikostí odpovídající Požírači. Kdyby měl být v té scéně použit velký natáčecí model, musel by mít chřtán modelu Požírače zhruba metr a půl v průměru.

--- Jerry Catron, představitel Montgomeryho, hrál v epizodě Operation: Annihilate! jednoho z bezejmenných obyvatel Denevy. S trochou fantasie můžeme dokonce předpokládat, že se jedná o téhož člověka, který se poté, co byli zničeni zákeřní neurální parazité, dobrovolně zapsal do služby na Enterprise! :)

--- "Záložní řídící místnost" na Constellation je upravená zasedačka Enterprise. Četné triky vyčerpaly rozpočet epizody, takže nebylo možné stavět nové kulisy.

--- Odkud přichází děsivě mimozemský Požírač planet? Kdo postavil tento stroj a za jakým účelem? Byla Kirkova úvaha, že se jedná o zbraň, správná, nebo byl jeho směr uvažování naprosto zcestný? Stejně dobře se přece mohlo jednat o porouchaný robotický bagr na likvidaci zbloudilých asteroidů. Vše ve vesmíru je relativní; nebyl by snad pro středověké válečníky dnešní buldozer stejně fantastickou a hrůznou zbraní, jakou je pro kapitána Kirka Požírač planet?


Shrnutí děje

*** BUDE DOPLNĚNO ***


Památné citáty

*** BUDE DOPLNĚNO ***

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Scott:
James Doohan
Sulu:
George Takei
Decker:
William Windom
por. Palmer:
Elizabeth Rogers
por. Kyle:
John Winston
Washburn:
Richard Compton
Russ:
Tim Burns
strážný Montgomery:
Jerry Catron
Elliot:
John Copage


 Důležitá data 

První verze scénáře
10.5.1967
Natáčení probíhalo koncem června 1967


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002