STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
23.5.2024, 17:05
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)16. - "The Menagerie, I./II."
("Zvěřinec, I./II.")

premiéra 17. a 24.11.1966, česká premiéra 7. a 14.6.2002
Scénář Gene Roddenberry
Režie Marc Daniels
Hudba Alexander Courage

Hvězdné datum 3012.4: Kapitán Pike, bývalý velitel Enterprise a Spockův první nadřízený, utrpí těžkou nehodu, po níž zůstane strašlivě znetvořen a zcela ochrnutý. Spock dopraví Pika na palubu Enterprise a unese ho i s lodí. Cíl cesty je Talos IV. - zakázaná planeta, kde byl Pike před lety zajat tajemnými mimozemšťany. Jaký je ale Spockův cíl, proč riskuje trest smrti?
Zajímavosti a postřehy

--- Mnozí dnešní fanoušci, kteří znají první epizodu Star Treku, epizodu The Cage, nad The Menagerie ohrnují nos. Jak prý si mohli tvůrci dovolit vzít jednu už odvysílanou epizodu, přitočit k ní pár minut nového materiálu a vydávat to za novou epizodu, ještě ke všemu dvoudílnou. Zajímavé přitom je, že v zahraničí, zvláště při prvním uvedení Star Treku, byl díl The menagerie označován jako jeden z nejlepších a dostal řadu ocenění. Jak to?
Pravda je taková: The cage nebyla v rámci Star Treku nikdy uvedena. Svého prvního uvedení v televizi se dočkala až v osmdesátých letech a do té doby byla prakticky neznámá. Jeden čas se dokonce tvrdilo, že se kompletní epizoda ztratila a zachovala se jen osekaná černobílá verze (která později vyšla i na videokazetách). Čili, The cage nebyla odvysílanou součástí Star Treku a proto byla The menagerie v rámci tehdejšího vysílání zcela unikátním a velice originálně pojatým dílem. Spousta fanoušků tehdy ani netušila, že pasáže s posádkou kapitána Pika nebyly natáčeny přímo pro The menagerie, ale jako zcela samostatný příběh. S uvedením The cage v rámci Star Treku se nikdy nepočítalo a čeští diváci, kteří se dnes rozhořčují nad nápadnou podobností obou dílů, by se měli rozhořčovat spíše nad svou neznalostí souvislostí a dějin Star Treku - a být rádi za to, že dostali možnost vidět The cage nesestříhanou.

--- Roli komodora Mendeze si zahrál Malachi Throne, který daboval Představeného Talosiana v původní The cage. V českém dabingu to, pravda, tak nevyzní :). Fanoušci populárního seriálu Babylon 5, někdy označovaného jako "Star Trek pro nové tisíciletí", jistě v komodoru Mendezovi poznají též centaurského premiéra, zavražděného v jedné z klíčových epizod druhé řady.

--- Příběh v pozadí The menagerie je velice jednoduchý: trikově bohaté epizody první poloviny první řady se až bolestně zakously do rozpočtu a Gene Roddenberry potřeboval někde ušetřit. Zvažoval zařazení The cage do vysílání, ale kvůli odlišnosti obou formátů by to nebyl šťastný tah. Napsal proto rámcový příběh, do nějž The cage začlenil coby retrospektivní vyprávění.

--- Proč ochrnutého Pika nehraje Jeffrey Hunter? Jednak v té době natáčel film, a za druhé by bylo příliš nákladné angažovat tak slavného herce do malé epizodní role (Pike toho ve Zvěřinci moc nenamluví ani nenahraje :)). Bylo by jistě zajímavé umožnit Kirkovi stanout tváří v tvář vyléčenému Pikovi, ale byla by to trochu drahá legrace. Sean Kenney dokázal ochrnutého Pika ztělesnit celkem slušně, protože má vcelku podobné rysy obličeje - ale bez masky by to možné nebylo.

--- Nestává se často, abychom v prostředí Federace viděli na dveřích kliku. Když konečně jednu vidíme, není nikde jinde než na dveřích pokoje kapitána Pika - jediného člověka široko daleko, který kliku použít nemůže. Jak krutá ironie.

--- Velení Flotily muselo mít z Talosianů opravdový strach - předpis 7, podle kterého byla návštěva planety Talos IV zakázána, byl posledním v té době platným předpisem, jehož porušení se trestalo smrtí.

--- Jestliže Pika nebylo z důvodů poškození míchy možno napojit na hlasový syntezátor, proč nekomunikuje alespoň nějakou formou Morseova kódu? Je prostě možné, že samo vydání signálu "ne" nebo "ano" pomocí pouhých mozkových vln je pro něj zatím velmi namáhavé a nedokáže signalizovat víc. Je ověřeno, že technologie biofeedbacku, která umožňuje pomocí vědomého ovlivňování vlastních mozkových impulsů ovládat připojená zařízení, vyžaduje relativně dlouhý trénink i od zcela zdravého člověka.

--- Pike přišel ke svému zranění při tréninku kadetů na staré lodi třídy J. Je to stejný typ lodi, v jakém letěl Harry Mudd a jeho tři ženy?

--- Co bylo v přísně tajné složce, kterou Mendez ukázal Kirkovi?

TOP SECRET: For eyes of STARFLEET command only.
Subject: TALOS IV in third quadrant of vernal galaxy.
Known facts: Detailed information cross-referenced with 3XY phargin level mass computer.
The only Earth ship that ever visited planet Talos IV was the U.S.S. Enterprise commanded by Captain Christopher Pike, with half-Vulcan science officer Spock.
Recomendations: Be it hereby noted that said following instructions be incorporated into STARFLEET:
NO ONE WILL EVER VISIT TALOS IV.
The following officers have visited Talos IV and recomended that no human should ever visit it again:
Captain Christopher Pike
Vulcan science officer Spock

STARFLEET Command
By Order of
Robert L. Comack
Commanding officer

--- Více o epizodě The cage, včetně synopse, najdete na její stránce. Zde naopak z pochopitelných důvodů nebudou rozebírány ty části epizody The menagerie, které spadají pod The cage.


Shrnutí děje (přeskočit)

Hvězdné datum 3012.4: Pan Spock obdrží subprostorovou zprávu od svého bývalého nadřízeného a dobrého přítele, předchozího kapitána Enterprise, Christophera Pika. Zpráva prosí Enterprise, aby se dostavila na Hvězdnou základnu 11. Když však Enterprise dorazí, zdá se, že nikdo na základně o nějaké zprávě nemá ani ponětí a přílet Enterprise nebyl očekáván. Komodor Mendez se podiví, když se Kirk odvolává na pozvání kapitána Pika. Pike totiž nemohl nikoho pozvat. Je na základně hospitalizován po těžké nehodě, kterou utrpěl při tréninkovém letu s kadety Akademie. Na lodi se prolomila jedna z přepážek a dovnitř obytného prostoru vniklo delta záření. Pike vynesl ven všechny přeživší kadety, ale sám byl vystaven smrtící dávce ozáření. Jeho tělo se prakticky rozpadlo, je zcela ochrnutý a nemá žádné fungující vnitřní orgány. Uvnitř jeho lebky je stále dokonale fungující mysl, ale už není skoro na nic napojena - nebohý kapitán může jen signalizovat: jedno pípnutí ano, dvě pípnutí ne. Jeho životní funkce zajišťují umělé orgány, vestavěné do vozíku, ze kterého vyčuhuje ven jen hlava.
Kirk s Pikem soucítí, třebaže ho viděl jen několikrát v životě. Trápí ho ale jiná věc: jestliže Enterprise nezavolal Pike, kdo tedy? Kdo mohl mít zájem přilákat sem hvězdnou loď? Brzy se má dočkat odpovědi.
Spock, když zůstane s Pikem o samotě, učiní svému bývalému kapitánovi návrh. Jaký, to zřejmě oba vědí, není o tom nutné mluvit - a Pike zuřivě nesouhlasí. Spock je však už rozhodnut a považuje to za svou povinnost.

Zatímco se všichni snaží zjistit, proč Pike signalizuje "ne", Spock se pustí do provádění svého malého zákeřného plánu. Připraví si pásky s Kirkovým hlasem, odstraní obsluhu výpočetního střediska na základně a odvysílá Enterprise Kirkovým hlasem zprávu, potvrzující falešné rozkazy, které sám do počítače lodi nahrál. Pak unese na palubu kapitána Pika a opustí s Enterprise orbitu - s nic netušícím kapitánem Kirkem zanechaným dole na povrchu.
Komodor Mendez mezitím ukáže Kirkovi tajnou složku o planetě Talos IV, kam se podívala jen jedna jediná loď Flotily - Enterprise pod velením kapitána Pika se Spockem coby výkonným důstojníkem. Po návštěvě Enterprise byla Talos IV vyhlášena za zakázanou planetu a její návštěva nebo jakýkoliv kontakt s ní byl zapovězen pod trestem smrti. Nikdo netuší proč - kromě hlavounů kteří to vyhlásili, a snad ještě těch lidí, kteří tenkrát Talos navštívili. Komodor Mendez přednese Kirkovi svou teorii: Talos IV je od Základny 11 vzdálen jen pár dní letu a Enterprise vyrazila právě tím směrem. Spock má zřejmě nějaké opravdu zvláštní tajemství, kvůli kterému je ochoten riskovat dokonce i trest smrti.

Kirk a Mendez pronásledují Enterprise v malém raketoplánu třídy F. Pokud loď nedostihnou brzy, dojde jim palivo - ale Kirk je ochoten to riskovat a zdá se, že Mendez též. Enterprise skutečně míří na Talos IV a jestliže se ji nepodaří zastavit, Spock bude zřejmě odsouzen k smrti.
Spock dobře ví, kdo je na palubě raketoplánu, který pronásleduje Enterprise. Nastaví počítače a uzamkne je kódem, aby nikdo nemohl změnit jeho rozkazy, a pak nechá raketoplán vzít na palubu. Hned poté se nechá zatknout - ke všeobecnému údivu všech okolo, nejvíc McCoye, kterého o své zatčení požádal. Kirk se pokusí převzít řízení lodi, ale bezúspěšně. Počítače jsou beznadějně zablokovány a Enterprise pokračuje v cestě k Talosu IV.
Kirk je nucen uspořádat předběžné vyšetřovací slyšení se Spockem, ale Spock se dožaduje rovnou vojenského soudu. To podle Kirka samozřejmě není možné, protože jsou k tomu zapotřebí tři velící důstojníci. Spock však oponuje, že tři důstojníci na palubě jsou: Kirk, Mendez a - Pike, kterému ze soucitu po jeho nehodě nezrušili hodnost. Spock s tím, zdá se, od začátku počítal. A tak začíná proces, na jehož konci možná bude Spock odsouzen k trestu smrti.

Soud začíná a Mendez chce znát Spockovy důvody, proč zamířil k Talosu IV. Spock si vyžádá svolení předložit neobvyklý důkazní materiál a když dostane svolení, na obrazovce zasedací místnosti se začne odvíjet podivný příběh - přesný záznam třináct let starých událostí, které se přihodily posádce Enterprise na planetě Talos IV. Nikdo nechápe, kde se Spockovi podařilo pořídit tak přesný záznam - bezpečnostní záznamy zdaleka nejsou tak přesné a nemají takový rozsah. Mendez je přesvědčen, že to Spock vytvořil na počítači, ale Pike potvrdí, že předložený záznam je zcela autentický. Očím Mendeze a Kirka se tak nabízí pohled na něco, co bylo dosud přísně tajné: na důvod, proč je Talos IV zakázanou planetou.

Záznam líčí střetnutí Pika s podivnými obyvateli planety Talos IV, jeho zajetí a uvěznění v podzemních chodbách, kde se setkal s druhou vězeňkyní, dívkou jménem Vina. Talosiané se pokoušeli je spářit, aby vytvořili rasu otroků.
Během záznamu vyjde najevo, že je to ve skutečnosti přenos přímo z planety Talos IV. Mendez se rozhořčí, odvolá Kirka z velení Enterprise a přikáže záznam přerušit. Spock však žádá, aby mohl být příběh dokončen - je to důležitý důkazní materiál, který objasní důvody toho, co se teď na Enterprise děje. Mendez nesouhlasí, ale záznam přesto běží dál.
Talosiané se snažili Pikovi vnutit Vinu coby partnerku pomocí dokonalých hmatatelných iluzí, v nichž mu ji představovali ve stále smyslnějších podobách. Pike však stále odmítal.
V tom momentě je záznam znovu přerušen - Talosiané prý cítí, že Pike je unavený. Vše bude pokračovat, jakmile si kapitán odpočine. Pro Kirka je to překvapením, taková starost - znamená to, že Talosianům na Pikovi záleží? Ano, Spock potvrdí, že ho chtějí zpět živého.

Hvězdné datum 3013.1: K planetě Talos IV zbývá už jen hodina cesty. Soudní tribunál se znovu sešel, aby vynesl verdikt. Ten zní "vinen ve smyslu obvinění" - všemi třemi hlasy. Záznam však musí být shlédnut do konce, aby byl objasněn Spockův motiv. A tak jsme svědky toho, jak se Talosiané pokoušeli bezúspěšně přimět Pika k poslušnosti a jak Pike s pomocí dvou členek své posádky uprchl z podzemí. Pike dostane svobodu, protože jeho druh projevuje nadprůměrný odpor vůči jakémukoliv zajetí. Vina však odmítne odejít - vyjde najevo, že překrásná mladá dívka byla ve skutečnosti děsivě znetvořená starší žena, kterou Talosiané zachránili po jejím ztroskotání na své planetě a slátali ji dohromady, aniž k tomu měli nějaký vzor... Normální život mohla žít jen a jen díky iluzím, které pro ni vytvořili Talosiané.

A tak vyplývá konečně najevo Spockův motiv: spikl se s Talosiany, aby umožnil Pikovi prožít zbytek života relativně normálně, byť za pomoci iluzí. To je svým způsobem polehčující okolnost - Talosiané neprojevují nepřátelství, jen chtěli Pikovi pomoci. Kirk se obrátí k Mendezovi, ale ten... zčistajasna zmizí. Talosiané vysvětlí Kirkovi, že Mendez byl jen iluzí, kterou mu postavili do cesty, aby mu zabránili v předčasném převzetí lodi! Teď, když shlédl celý příběh, nemá už důvod bránit Spockovi, aby dopravil Pika na Talos. Pike sám s tím souhlasí, zřejmě též potěšený vyhlídkou na setkání s okouzlující Vinou. A aby bylo vše úplně v pořádku, dostane Enterprise zprávu od komodora Mendeze z Hvězdné základny 11, kterému zřejmě také bylo nějak umožněno celou věc sledovat. Oznamuje, že všechna obvinění proti panu Spockovi jsou vzhledem k zájmům kapitána Pika stažena.
A tak je vše nakonec tak, jak Talosiané naplánovali: Pike má iluzi, Kirk skutečnost. Snad budou oba stejně šťastní.


Památné citáty

Kirk: "Převzal jsem po něm Enterprise. Spock s ním několik let sloužil."
Spock: "Jedenáct let, čtyři měsíce, pět dní."

Spock: "Nikdy jsem se neprotivil vašim rozkazům, ale v tomto případě musím."
Pike: "Píp píp."
Spock: "Vím že je to zrada a vzpoura, ale já to musím udělat."
Pike: "Píp píp."
Spock: "Nemám na výběr."

Piper: "Máme společnou přítelkyni, pane. Poručíka Helen Johansonovou."
Kirk: "Helen vám vyprávěla..?"
Piper: "Řekla jen že vás zná, pane."

Mendez: "Jeho mysl je stejně činná jako tvoje nebo moje. Ale je uvězněna uvnitř nepoužitelného těla. Závisí na přístrojích. Umělé srdce..."

Kirk: "Pořád jen bliká ne."
McCoy: "Ne. Ne na co? Můžou ho vyslýchat celé týdny, než kápnou na to co myslí."

Spock: "Doktore, jako přítomného vyššího důstojníka vás žádám, abyste mě ihned zatkl."

McCoy: "Pan Spock je zatčen. Bude uvěznění v kajutě stačit?"
Spock: "Dostatečně. Nebudu dělat potíže."
McCoy: "Tak ho odveďte."

Mendez: "Kapitáne Piku, je to na vás. Máme pokračovat, za těchto podmínek?"
Pike: "Píp."
Kirk: "Tak."

Mendez: "Pozemšťanka. Chtěli z vás mít chovné zvíře?"
Pike: "Píp."

Mendez: "Jsou jako zvířata, neřestná a svůdná. Prý jim žádný muž neodolá."

Mendez: "Vinen nebo ne, kapitáne?"
Pike: "Píííííííííííííp!"

Kirk: "Pane Spocki, až skončíte, stavte se u mě. Ten politováníhodný sklon k nápadné citovosti, co se u vás teď projevuje..."
Spock: "Není důvod abyste mě urážel. Myslím, že jsem se v tomto případě choval zcela logicky."

Představený: "Kapitán Pike prožívá iluzi a vy realitu. Nechť je vaše cesta stejně šťastná."

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Scott:
James Doohan
Uhura:
Nichelle Nichols
Sulu:
George Takei
slečna Piper:
Julie Parrish
por. Hansen:
Hagan Beggs
náč. Humbolt:
George Sawaya
komodor José Mendez:
Malachi Throne
ochrnutý Chris Pike:
Sean Kenney

zdravý Chris Pike:
Jeffrey Hunter
Vina:
Susan Oliver
"Jednička":
Majel Leigh Hudec
Dr. Philip Boyce:
John Hoyt
José Tyler:
Peter Duryea
pobočník J.M.Colt:
Laurel Goodwin
Představený Talosian:
Meg Wyllie
hlas Představeného:
Malachi Throne
první Talosian:
Georgia Schmidt
hlas prvního Talosiana:
Robert C. Johnson
druhý Talosian:
Sande Serena
Dr. Theodore Haskins:
Jon Lormer
druhý trosečník:
Leonard Mudie
třetí trosečník:
Anthony Jochim
geolog:
Ed Madden
technik Pitcairn:
Clegg Hoyt
Garrison:
Adam Roarke
orionský důstojník:
Robert Phillips
pozemský obchodník:
Joseph Mell
Kaylar:
Mike Dugan


 Důležitá data 

První verze scénáře
3.10.1966
Konečná verze scénáře
7.10.1966
Natáčení
probíhalo v půli října 1966


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002