STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
23.5.2024, 17:31
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)12. - "Miri"
("Miri")

premiéra 27.10.1966, česká premiéra 10.05.2002
Scénář Adrian Spies
Režie Vincent McEveety
Hudba Alexander Courage

Hvězdné datum 2713.5: Na počátku byl nepodařený experiment a na konci pustá, zdevastovaná planeta. Mezi začátkem a koncem bylo jen šílenství, smutek a smrt - pro všechny kromě dětí. Ale ani je nakonec nic jiného nečeká. Tak to dříve či později dopadne všude, kde se lidé snaží hrát si na bohy.
Zajímavosti a postřehy

--- Původní scénář přináší hlubší pohledy do fungování dětské společnosti; předvádí obřady a zvyky, které jsou při pohledu zvenčí takřka děsivou a zvláštním způsobem překroucenou karikaturou dávno mrtvého světa dospělých. Z konečné verze příběhu byla vynechána značná část vztahu mezi Miri a Jahnem; stejnětak byla vypuštěna i scéna, kdy ostatní děti Miriino dětství vyhlásí za oficiálně skončené a řeknou jí, že už si nimi nemůže hrát.

--- Do konečné verze se i navzdory cenzorům nějak dostala scéna, která je obecně považována za jednu z nejhrozivějších ve Star Treku: děti bijí Kirka hlava nehlava a nad tím vším stojí drobná, stěží osmiletá holčička, která na celou scénu shlíží s krutým úsměvem.

--- V této epizodě už je naprosto jasné, že vztah mezi Kirkem a Janice Rand překročil hranice profesionality. Nešťastná dívka poprvé dává otevřeně najevo, že usiluje o kapitánův zájem - a z Kirkova chování je zřejmé, že už delší dobu je na tom podobně. Zdá se, že po vyřešení krizové situace si oba uvědomili, že Janice už na lodi zůstat nemůže - objevuje se už jen v následujícím díle Conscience of the king, aby následně zmizela na celý zbytek seriálu. Znovu se ve Star Treku objeví až ve filmové řadě.
Otázkou zůstává, zda odešla z lodi na vlastní žádost, nebo byla převelena na žádost Kirka. Vzhledem k její profesionalitě se zdá pravděpodobnější první možnost.

--- Ano, město v Miri je opravdu totéž jako to, které se vyskytuje v několika dalších dílech první řady. Několikanásobní diváci možná přímo poznali uličku, kde Kirk v The city on the edge of Forever kradl oblečení z požárního schodiště.

--- Spock musel vědět, že McCoy na sobě vakcínu vyzkouší, jakmile bude ponechán bez dozoru. Přesto odešel a nechal doktora o samotě s naplněnou stříkačkou - kterou předtím sám naplnil! Chtěl mu snad dát příležitost, aby se zachoval podle svého přesvědčení? Kdyby se McCoy o něco takového pokusil v jeho přítomnosti, Spock by ho musel zastavit - ale když odešel, nechal tím McCoyovi volnou ruku.

--- Už v šedesátých letech se u televize hrálo na protekci: děti byli většinou ratolestmi herců a štábu, mezi jinými jsme v jejich řadách mohli vidět dva syny Grace Lee Whitney (Janice Rand) a dcery Williama Shatnera (jedna z nich je ta holčička, kterou Kirk drží v náručí ke konci epizody).

--- Druhá Země, která je prakticky přesným duplikátem naší, stovky světelných let od Sluneční soustavy? Bylo by to možné za předpokladu, že by obě planety (přesněji řečeno zřejmě jejich celé hvězdné soustavy) někdo vytvořil uměle a řídil by jejich vývoj, pravděpodobně se záměrem využít je jako laboratorní kultury pro vědecký výzkum. Sklíčka do mikroskopu vypadají také všechna stejně.
Taková myšlenka ovšem přináší další otázky: Kolik takových Zemí ještě je? Kde je ten, kdo je vybudoval? A existuje někde nějaký originál, podle nějž byly duplikáty vytvořeny?


Shrnutí děje (přeskočit)

Hvězdné datum 2713.5: Enterprise zachytí stovky světelných let od Země starý pozemský nouzový signál SOS. Ten je zavede k planetě, která je Zemi podobná jako vejce vejci. Až na to, že na této Zemi život zmizel už v druhé polovině dvacátého století. Výsadek z Enterprise se zhmotní v opuštěném, zpustlém městě. Vše je tu staré nejméně tři sta let.
Setkání s místními obyvateli však na sebe nedá dlouho čekat: Když výsadek se zájmem zkoumá vrak dětské tříkolky, vyřítí se odkudsi vřeštící bytost tvaru a velikosti dospělého člověka, která vrak prohlašuje za svůj majetek a členy výsadku napadne. Krátce poté upadne do jakýchsi křečí a zemře - podle McCoyova vyšetření jsou příčinou smrti neuvěřitelně rychlé metabolické procesy.
V jedné z okolních budov potom výsadek najde asi dvanáctileté děvče. Zdá se, že má s dospělými moc špatné zkušenosti - snaží se skrýt a má strach. Nakonec se uklidní, dokonce se i představí jako Miri. Z jejího vyprávění se zdá, že se zdejší dospělí zbláznili a vybili navzájem, nebo onemocněli a zemřeli. Zdá se, že celou tu zkázu přežily jen děti - co ale potom byl onen tvor, který předtím napadl výsadek? Kirk přemluví Miri, aby zavedla výsadek do nemocnice, kde doufá najít nějaké vysvětlení. Miri si pak všimne fialové vyrážky na kapitánově ruce a označí ji za jeden z prvních projevů oné nemoci, která zahubila dospělé. Je to tedy infekční - a je to stále zde!

Miri zavede výsadek do nemocnice, která je ve skutečnosti také jakýmsi výzkumným biologickým institutem. Je to také místo, odkud vycházel ten signál, který přilákal Enterprise k planetě. Nebude to zřejmě jen tak obyčejná nemocnice - což vzápětí potvrdí nález podivných složek, nadepsaných tituly jako "Průběžná zpráva, sekce genetiky, projekt prodloužení života" a podobně. Podle materiálů v nich mělo být stárnutí zablokováno komplexním virem. V tomhle to tedy vězí: projekt prodloužení života se tak úplně nevydařil a všechny lidi tu zahubil. To je příčina oné nemoci, která teď už vyrobila odpornou fialovou vyrážku na tělech všech členů výsadku - vyjma pana Spocka. McCoy k tomu všemu ještě zjistí, že projekt prodloužení života sice fungoval, ale jinak, než tvůrci zamýšleli. Člověk měl zestárnout o jeden měsíc každých sto let, ale místo toho všichni dospělí zemřeli skoro okamžitě a stárnutí se zpomalilo pouze u dětí před pubertou. Zdejší děti tedy vlastně ani dětmi nejsou: jsou staré stovky let a umírají, jakmile dosáhnou puberty. Příznaky jsou rychlé stárnutí, vyrážka na pokožce, agresivita a nakonec šílenství. A stejná smrt - jen daleko dřív - čeká i výsadek z Enterprise. Zbývá jen pár dní, než nemoc propukne naplno. McCoy by se chtěl pokusit najít protilék, ale potřeboval by k tomu prohlédnout zdejší děti. Ty se však skrývají.
Miri se do Kirka zjevně zamilovala, třebaže je to jen taková dětská láska, a udělala by, co mu na očích vidí. Kirk se v doprovodu Miri vydá na procházku, ale netuší, že je sledován - zdejší děti, vedené chlapcem jménem Jahn, mají z dospělých opravdový strach a rády by se jich zbavily, jenže neví jak. Kirk se dostane do budovy, kde se děti ukrývaly, ale nikdo už tam není. Napadne ho tam jen nějaký ječící tvor, podobný tomu, který se předtím s výsadkem rval o koloběžku. Kirk ho omráčí phaserem a tvor padne mrtev. Podle Miri je to děvče, ne o moc starší než ona sama, a jmenuje se Louise. Tak tedy jednou skončí všechny zdejší děti, stejně jako výsadek z Enterprise.

Spock a McCoy zatím za pomoci přístrojů z Enterprise a lodního počítače pokračují v práci v laboratoři. Najdou záznamy o průběhu nemoci, které zanechal jeden z posledních dospělých. Podle všeho nemoc u dětí propuká spolu s pubertou a trvá jí zhruba měsíc, než se plně rozvine. Miri má tedy nejspíš ještě tak pět až šest týdnů života. Výsadek je na tom ovšem hůř - čím starší oběť, tím rychlejší průběh. Lidem z Enterprise zbývá sedm dní. Vyjma Spocka - ten sám onemocnět nemůže, ale je přenašečem a nebude se moci nikdy vrátit na loď.

Po dvou dnech se McCoyovi zdá, že se už blíží k nějakým výsledkům. Je potřeba izolovat virus a potom vyvinout proti němu vakcínu. Rozmluvu Kirka, Spocka a McCoye však přeruší zpěv dětí - všichni tři tedy vyběhnou ven a začnou po dětech pátrat. Netuší však, že to je jenom plán na jejich odlákání: v laboratoři se odklopí mřížka na ventilační šachtě a Jahn vyleze, aby provedl svůj plán: sebrat dospělým komunikátory. Správně odhadl, že ti dospělí se pořád domlouvají těmi podivnými krabičkami a bez nich budou sami, takže nebudou nebezpeční.
A tak výsadek zůstal sám, bez jakéhokoliv spojení s lodí a tedy bez možnosti používat lodní počítač. Nyní už asi opravdu není naděje. Ne, pokud se nepodaří získat zpět komunikátory.

Zbývají tři dny, nálada klesá k bodu mrazu a lidé jsou stále nervóznější a nervóznější - snad jsou to první projevy nemoci, snad jen strach z blížícího se konce. Janice Rand dostane hysterický záchvat a přizná kapitánovi, že vždy toužila po jeho pozornosti, ale teď, když je obsypaná fialovou vyrážkou, je sama sobě odporná. Kirk ji konejší. Miri celý rozhovor sleduje - a rozhodne se odstranit konkurenci. Spojí se s Jahnovou partou a domluví s nimi, že unesou Janice. Tím odlákají kapitána, dospělých bude o dva méně a nedokáží najít lék, takže od nich bude pokoj. Jahn souhlasí, nepochybně i proto, že on sám má pro Miri jistou slabost a považuje pro změnu za konkurenta Kirka. Miri tedy odláká Janice s tím, že jedno z dětí je nemocné, a ostatní z party ji zajmou.

McCoyovi se konečně podaří identifikovat virus a brzy dá dohromady něco, co by mohla být vakcína, ale stejně dobře i jed. Bez komunikátorů nemůže vzorec ověřit v lodním počítači... a zbývá už jen pár hodin.
Když se Miri vrátí bez Janice, Kirk na ni naléhá, aby mu řekla, kde jeho pobočnice je. Správně předpokládá, že Janice i komunikátory skončily na stejném místě. Snaží se Miri vysvětlit, že všichni zemřou a že potřebují veškerou pomoc, ale Miri se tváří, že je jí to jedno. Teprve když jí Kirk vysvětlí, že i ona sama zemře, stejně jako všechny ostatní děti, dívka začne spolupracovat. Dovede Kirka na místo, kde se shromáždily děti. Ty ale Kirkovi odmítnou naslouchat, dokonce ho napadnou a zbijí. Kirkovi se to hodí do krámu, protože tak dětem může prakticky ukázat, že ony samy nejsou o nic lepší než dospělí, z nichž mají takovou hrůzu. Tím si teprve získá jejich pozornost a může jim vysvětlit, co je tu v sázce.

Mezitím se Kirk a Spock hádají o to, zda vakcínu vyzkoušet nebo ne. Spock chce počkat na návrat Kirka s komunikátory, ale McCoy má strach, že tolik času už nezbývá. Vakcína je sice možná smrtící, ale nemoc je smrtící určitě. Spock však nevěří na beznadějné situace a proto se vypraví kapitána hledat. McCoy ovšem využije Spockova odchodu a vstříkne si vakcínu, aby ji vyzkoušel na sobě. Zachvátí ho bolestivé křeče a zhroutí se k zemi. Spock slyší McCoyův výkřik, vrátí se zpět, ale doktor už je v bezvědomí, možná i mrtev.
Kirkovi se podaří děti přesvědčit ke spolupráci. Dostane zpět komunikátory, vyrazí v doprovodu dětí zpátky k laboratoři a cestou se spojí s lodí. Enterprise hlásí, že zbývají tři hodiny a jedenáct minut. Když Kirk ale dorazí k laboratoři, vidí, že už nezbývá ani minuta. Přišel pozdě, McCoy si píchl vakcínu.

Ukáže se však, že McCoy se podceňoval neprávem: vakcína se podařila dokonce i bez spolupráce s počítačem. McCoy žije a jeho stav se stále zlepšuje. Netrvá dlouho a na doktorově těle už nejsou dokonce ani žádné fialové skvrny. Zdá se, že tři sta let trvající zlý sen je přecejen u konce a pro ztracené děti Země 2 svítá zářivá budoucnost. Miri, Jahn a ostatní konečně budou moci přestat být dětmi. Budou růst, dospějí a znovu ovládnou svůj svět, aby ho mohli jednou předat vlastním dětem. A kdo ví - snad budou po těch třech staletích tak moudří, že si nebudou chtít hrát na bohy.


Památné citáty

Mutant: "Moje! Moje... moje... moje!"

Kirk: "Chceme ti pomoct!"
Mutant: "Lháři! Lháři! Lháři, lháři, lháři, lháři, lháři!"

McCoy: "Neuvěřitelné. Rychlost jeho metabolismu... neskutečně vysoká, jako by spaloval sám sebe... Skoro jako kdyby zestárl o sto let během pár minut."

Miri: "Ale já pamatuju, co velký dělali. Pálili, řvali, bili lidi."
Kirk: "To my nikdy nedělali."
Miri: "Nebudeš mě bít?"
Kirk: "Jistěže ne. Přišli jsme na pomoc."
Miri: "Velký nepomáhají."

Kirk: "Miri, znáš nějakou budovu, kde pracovali doktoři?"
Miri: "Jo, vím kde je. Měli tam ty svý prášky a tak."
Kirk: "Vezmeš mě tam?"
Miri: "Je to špatný místo."

McCoy: "Když už mám dělat s virama, tak potřebuju lepší vybavení, než je tady."

Kirk čte: "Úvodní zpráva o lidském životě a jeho... prodloužení."
Spock čte: "Průběžná zpráva, sekce genetiky, projekt prodloužení života."
Janice: "Tak tohle to bylo!"
McCoy: "Prodloužení života... Moc se jim to nevydařilo, že?"

McCoy: "Puberta na téhle planetě znamená rozsudek smrti."

Jahn: "Mluví mezi sebou těmi svými krabičkami. Když nebudou mít ty svý krabičky, tak budou... sami!"

Kirk: "Tohle je ta vakcína?"
McCoy: "To by nám řekly počítače."
Spock: "Bez nich to může stejně dobře být kádinka plná smrti."

Děti: "Blá, blá, blá."
Kirk: "Už žádné blá, blá, blá!"

Spock: "Mysl lékaře asi nepochopím."

Janice: "Miri vás skutečně milovala."
Kirk: "Ano. Nikdy si nezačínám se staršími ženami."

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Janice Rand:
Grace Lee Whitney
Miri:
Kim Darby
Jahn:
Michael Pollard
por. John Farrell:
Jim Goodwin


 Důležitá data 

První verze scénáře
11.8.1966
Natáčení probíhalo koncem srpna 1966


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002