STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
23.5.2024, 18:16
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)15. - "Court-martial"
("Vojenský soud")

premiéra 02.02.1967, česká premiéra 31.05.2002
Námět Don M. Mankiewicz
Scénář Don M. Mankiewicz a Stephen W. Carabatsos
Režie Marc Daniels
Hudba Alexander Courage

Hvězdné datum 2947.3: Mladý poručík Jim Kirk kdysi nezatajil vážné přestoupení technických předpisů, kterého se dopustil jeho kamarád Ben Finney. Tím prakticky zastavil jeho služební postup. Nyní, po dlouhých letech, je kapitán Kirk obviněn ze zavinění smrti svého podřízeného. Není jím nikdo jiný než - zase Finney. A důkazy jsou nezvratné.
Zajímavosti a postřehy

--- Tato epizoda obsahuje jednu z nejúchylnějších rekvizit, které se kdy ve Star Treku objevily: přístroj, který McCoy používá k odfiltrování srdečního tepu lidí na můstku, je zcela zjevně a okatě klasický mikrofon z dvacátého století. Pravda, mohla by to být jen pouhopouhá shoda okolností :)

--- Bar na základně využívá několik stěn převzatých z lodi Fesarius (The corbomite maneuver) a obrazovka, na níž je promítán záznam, je pro změnu vypůjčená z The cage.


Shrnutí děje (přeskočit)

Hvězdné datum 2947.3: Když se Enterprise přiblížila k iontové bouři, Kirk podle rozkazů poslal jednoho muže do záznamového modulu na vnějšku trupu lodi, aby provedl měření zmíněného jevu. Tím mužem byl Benjamin Finney, Kirkův dávný přítel z Akademie. Enterprise však byla bouří zachycena, Kirk proto musel vyhlásit poplach a záznamový modul nechat odhodit, aby neohrozil bezpečnost lodi. Finney se však už z modulu nestačil dostat.
Enterprise je nyní na Hvězdné základně 11 kvůli opravám a Kirk podává hlášení svému nadřízenému, komodoru Stoneovi. Kirk se ospravedlňuje, že jednal v zájmu lodi a čekal na Finneyho ještě déle, než podle předpisů správně měl. Pak dorazí Spock se záznamem z automatického deníku, který má kapitánova slova potvrdit. Spock se ale tváří nějak zkroušeně, pokud to je u Vulkance vůbec možné. Příčinou je onen záznam z deníku: ukáže se, že kapitán Kirk odhodil Finneyho i s modulem ještě dřív, než vůbec vyhlásil poplach! Pokud se záznam nemýlí - a počítače přece nelžou! - znamená to, že kapitán Kirk je vrah.

Stone přemlouvá Kirka, aby přiznal chybu, dobrovolně rezignoval na velení lodi a přijal místo u pozemních služeb. Zachrání tak svou dobrou pověst i dobrou pověst vesmírné služby. Ještě žádný z hvězdných kapitánů nestál před soudem - jak by to vypadalo, kdyby prvním byl právě slavný James Kirk? Kirk se však nedá zviklat: je přesvědčen o své nevině a proto vojenský soud přímo požaduje.
Všichni jsou teď proti němu; všichni si myslí, že to opravdu udělal. Dokonce i Finneyho dcera Jame, kterou Finney pojmenoval právě po svém příteli Kirkovi.
Ano, Kirk a Finney byli přátelé. Poznali se za časů na Akademii a poté spolu v rámci výcviku sloužili na lodi Republic. Kirk jednou po Finneym převzal službu a odhalil vážné porušení technických předpisů, které by bývalo způsobilo zkázu celé lodi, kdyby na něj nepřišel včas. Kirk Finneyho chybu napravil a celou věc zapsal do služebního deníku. Finney se tak díky tomu dostal až na samý konec pořadníku povýšení. Jeho vztahy s Kirkem díky tomu značně ochladly a nepomohlo jim ani to, když Kirk dostal velení Enterprise - lodi, na kterou měl zálusk právě Finney.
Kirkova dávná přítelkyně, právnička Areel Shaw, doporučí Kirkovi slavného obhájce Samuela T. Cogleyho. Když ji Kirk požádá, aby ho hájila sama, omluví se: ona už je totiž žalobce. Situace začíná vypadat velice nepříjemně.

Cogley je opravdu kuriózní figurka - v době mezihvězdných cest a ultrakompaktních datových záznamníků s sebou vláčí desítky, ne-li přímo stovky tlustých knih a je přesvědčen, že v nich je skryta všechna pravda. Svým způsobem má pravdu: zatímco texty, uložené v počítači, lze překroutit podle potřeby, papírová kniha v pevných, bytelných deskách překoná staletí, aniž by mohl být její obsah sebeméně změněn. Jen škoda, že si to tak málo lidí uvědomuje. Stále více se spoléhají na počítače jako na absolutní autoritu, aniž by brali na vědomí, že počítač podléhá člověku, zatímco jednou vytištěná kniha je podřízena a odpovědná jen sama sobě.
Soud začíná. První dva předvolaní svědkové, první důstojník Spock i hlavní lékař McCoy, popírají možnost, že by se kapitán takového činu vůbec mohl dopustit. Kirk prohlašuje, že se cítí nevinen ve všech bodech obžaloby a že jednal v zájmu lodi - a dodává, že by se v takové situaci zachoval znovu naprosto stejně. Žalobkyně však předloží klíčový důkaz, totiž záznam z bezpečnostních kamer Enterprise, který je automaticky pořizován počítačem a přikládán k lodnímu deníku. A záznam naprosto jasně ukazuje, jak kapitán James T. Kirk úmyslně a záměrně tiskne tlačítko odhození záznamového modulu. Žalobkyně je přesvědčena, že Kirk využil příležitosti zbavit se Finneyho, protože věděl o Finneyho nenávisti vůči své osobě v souvislosti s incidentem na lodi Republic.
Kirk, zdá se, prakticky prohrál. Marně tvrdí, že tak se to přece nestalo. Dokonce i Cogley má teď jisté pochybnosti o klientově nevině - ale je odhodlán pokračovat až do konce. Jediný, kdo teď Kirkovi věří, je Finneyho dcera - přečetla si znovu dopisy, které psal jejímu otci, a uvědomila si, že ti dva byli přátelé na život a na smrt. Kirk by jejího otce nikdy úmyslně nezabil!
Bohužel, ostatní si to nemyslí.

Spockovi se celá věc ani za mák nezdá. Provede proto podrobné testy lodního počítače - a nenajde vůbec nic. Až teprve rozhovor s Kirkem ho přivede na neobvyklý nápad: zahrát si s počítačem šachy. A vida, tu je háček. Čtyřikrát po sobě se mu podaří nad počítačem zvítězit! Šachový program přitom on sám před pár měsíci programoval a to nejlepší, v co mohl při hře doufat, je pat. Je tedy jasné, že po technické stránce je sice počítač v pořádku, ale po programové stránce jsou jeho funkce pozměněny. A co víc: jsou pozměněny natolik profesionálně, že ani podrobné testy nic neodhalily. Někdo chtěl kapitána zřejmě úmyslně potopit.
Spock přispěchá se svým důkazem na poslední chvíli: dosavadní důkazy se zdají nezvratné a soud už se chystá vynést rozsudek. Jenže Spockovo zjištění celým procesem řádně zamíchá. Cogley přednese plamenný projev ve stylu "smrt technokratům!", osočí soud z nadřazování stroje nad člověka a vynutí si přesunutí soudního stání na palubu Enterprise, aby mohl být Kirk konfrontován s korunním svědkem svého procesu, palubním počítačem své vlastní lodi.

Soud si vyslechne Spockovy šachistické důkazy. Je zřejmé, že někdo, ať už záměrně či náhodou, provedl zásah do počítačového systému. Spock prohlásí, že jen tři lidé znají počítač Enterprise natolik, aby mohli provést takový zásah: on sám, kapitán Kirk a záznamový důstojník. Post záznamového důstojníka nezastával před svou smrtí nikdo jiný, než nadporučík Benjamin Finney. Cogley přijde s teorií, že Finney možná nebyl nalezen proto, že nalezen být nechtěl - je dost dobře možné, že se ukrývá někde na lodi.
Obhajoba žádá o svolení předložit kličový důkaz. Na Cogleyho přání je celá posádka lodi přesunuta na základnu a na lodi zůstanou jen účastníci procesu. Pomocí zvukových senzorů je potom zaznamenán tlukot srdcí všech osob na palubě lodi. McCoy z nich následně jedním ze svých lékařských přístrojů odfiltruje všechny přítomné osoby jednu po druhé. Zůstává však stále ještě jeden tep - člověk, který nemohl opustit loď a ani není přítomen u soudu. Finney!

Kirk se vydá Finneyho hledat - jen on sám dobře zná všechna místa na lodi, kde by se člověk mohl ukrýt. Nalezne ho ve strojovně. Jeho starý přítel však už na něj čeká: drží ho v šachu phaserem a obviňuje ho ze svého neštěstí. Potrestali ho, ponížili, nedali mu velení - a na vině není nikdo jiný než Kirk, zrádce Kirk, který nahlásil jednu nepatrnou chybičku a tím zničil svému příteli celý život. Ale teď se konečně pomstí: poškodil Kirkovu loď, zkratoval hlavní vodiče. Enterprise se bezmocná zřítí do atmosféry a bude zničena! Je úplně jedno, kdo všechno při tom zahyne: stejně si to zavinili sami tím, že Finneymu odepřeli velení. Finney ovšem netuší, že všechna jeho slova jsou více než skvěle slyšet až na můstku, kde právě zasedá soud. To, co právě řekl, rozhodně nebude polehčující okolností.
Teď je čas, aby Kirk vytáhl svůj hlavní trumf. Sdělí Finneymu, že na palubě je i jeho dcera. Tím svého bývalého přítele vyvede tak z rovnováhy, že získá šanci vzít mu phaser. Teď už Finneymu nezbývá nic jiného, než postavit se svému protivníkovi jako muž a vyrovnat si své účty klasickým způsobem.
Kirkovi se podaří zvítězit a následně Finneyho donutit, aby mu řekl, kde poškodil vodiče. Oprava poškození je záležitostí několika minut a Enterprise je zachráněna. Komodor Stone s velkou radostí prohlásí Kirka za nevinného a soud za skončený. Dokonce ani žalobkyně Areel neskrývá svou radost nad porážkou.

Tak tedy skončil příběh domnělé zrady a chladnokrevné pomsty. Nebo spíš skoro skončil: na řadě je proces s Benem Finneym. Obhajoby se opět ujal Samuel T. Cogley - a je skálopevně přesvědčen, že vyhraje.


Památné citáty

Areel: "Je to i můj přítel. Dávný."
McCoy: "Ti mí dávní vypadají jako doktoři. Ti jeho jako vy."

Stone: "Žádný kapitán nikdy předtím před soudem nestál. Nechci abys byl první."

Kirk: "Areel, stále jsi mi neřekla, jaktože toho tolik víš o plánech mé obžaloby."
Areel: "Protože, Jime Kirku, ty má stará lásko... já jsem tím žalobcem."

Kirk: "Buď jste fanatický blázen, který právě utekl z nějakého ústavu, nebo Samuel T. Cogley - advokát."
Cogley: "Tak trochu obojí."

Areel: "Proč popíráte zjištění z deníku?"
Spock: "Já jsem je nepopřel. Pouze jsem uvedl, že jsou chybná."

Spock: "Vycházím čistě z logiky. Když upustím kladivo na planetě s kladnou gravitací, nemusím ho sledovat, abych věděl, že dopadlo."

Cogley: "Nechtěl bych zpomalovat kola procesu... Ale na druhou stranu bych nechtěl, aby uspěchaná kola mého klienta neprávem převálcovala."

McCoy: "Musel jsem to vidět, abych uvěřil. Právě chtějí useknout kapitánovu profesní hlavu a vy hrajete šachy s počítačem!"
Spock: "To je pravda."
McCoy: "Pane Spocku, jste ten nejchladnokrevnější muž co znám."
Spock: "Děkuji vám, doktore. Právě jsem vyhrál čtvrtou hru."
McCoy: "To je nemožné!"

Cogley: "Práva, pane. Lidská práva. Bible. Zákoník Chammurabiho, a Justiniána. Magna Charta. Ústava Spojených států. Základní deklarace kolonií na Marsu. Zákony Alfa III. Pánové, tyto dokumenty mluví všechny o právu. O právu obžalovaného na řádné soudní jednání. Právu křížového výslechu. Právu na právního zástupce. Ale co je nejdůležitější - právu být konfrontován se všemi svědky. Právu, které bylo mému klientovi odepřeno."

Cogley: "Mluvím o právech. Stroj je nemá. Člověk musí. Můj klient má právo čelit svému obvinění, a pokud mu teď to právo odepřete, ponížíte nás všechny na úroveň stroje. Vlastně...tím nadřadíte ten stroj nad nás! Žádám vás, abyste můj návrh přijali, pánové. A víc než to - ve jménu celého lidstva, které upadá ve stínu strojů, to vyžaduji. Vyžaduji!"

Finney: "Já tě nezabiju, kapitáne. Tvůj vlastní život pro tebe nic neznamená. Ale tvoje loď..."
Kirk: "Co moje loď?"
Finney: "Je po ní. Já ji zabil. Vymlátil jsem primární energetický okruh."

Areel: "Myslíš že by zásadním způsobem narušilo kázeň, kdyby podřízený poručík políbíl kapitána na můstku jeho vlastní lodi?"
Kirk: "Nevím, zkus to."
[...]
Kirk: "Vidíš, beze změn. Kázeň jde dál."

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Sulu:
George Takei
Uhura:
Nichelle Nichols
kap. Chandra:
Reginald Lalsing
komodor Stone:
Percy Rodriguez
Samuel T. Cogley:
Elisha Cook, ml.
Jame Finney:
Alice Rawlings
Timothy:
Winston DeLugo
por. Areel Shaw:
Joan Marsh
nadpor. Benjamin Finney:
Richard Webb
por. Hansen:
Hagan Beggs
kap. Krasnowsky:
Bart Conrad
Lindstrom:
William Meader


 Důležitá data 

První verze scénáře
21.9.1966
Konečná verze scénáře
26.9.1966
Revidovaná konečná verze
29.9.1966
Natáčení probíhalo začátkem října 1966


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002