STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
23.5.2024, 16:35
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)29. - "Operation: Annihilate!"
("Operace Vyhlazení")

premiéra 13.4.1967, česká premiéra 27.09.2002
Scénář Stephen W. Carabatsos
Režie Herschel Daugherty
Hudba Alexander Courage

Hvězdné datum 3287.2: Při návštěvě planety Deneva přicházejí lidé z Enterprise na stopu podivného masového šílenství, které se jako nákaza šíří Galaxií a nechává za sebou vylidněné, mrtvé planety. Je to opravdu jen infekce, nebo něco daleko horšího? Jaká síla vlastně zabíjí osadníky na okraji známého vesmíru?
Zajímavosti a postřehy

--- Denevan, který vletěl se svou lodí do slunce, se v původní verzi příběhu jmenoval Kartan. Příběh nesl název "Operation: Destroy" (Operace Zničení). Kartan byl v té verzi přítelem a snoubencem Aurelan - o Kirkově bratru v původním příběhu nepadlo ani slovo. Aurelan a její otec byli jediní neinfikovaní lidé na Denevě, byli přepraveni na Enterprise a pomáhali s nalezením léčby proti parazitům.

--- Kirkův bratr, George Samuel Kirk, byl zmiňován v díle What are little girls made of?, kde padlo, že má tři děti a touží být přidělen na výzkumnou stanici na Pozemské kolonii 2. Zdá se, že se mu přání splnilo - Pozemská kolonie 2 je zřejmě oficiální název osídlení, které bylo založeno na Denevě, a Sam zde skutečně pracoval v laboratoři.
Jedna otázka však zůstává nezodpovězena: McCoy označuje Kirkova synovce Petera za posledního žijícího člena Samovy rodiny. Je jen neobeznámen s Kirkovým příbuzenstvem, nebo skutečně zbylé dvě Samovy děti zahynuly?

--- Pokud to někdo nepoznal, Kirkův mrtvý bratr byl opravdu "hrán" přímo Williamem Shatnerem. Rodinná podoba je proto nezanedbatelná, třebaže Sam vypadá o pořádný kousek starší. Je to jediný případ, kdy William Shatner ve Star Treku hrál někoho jiného než kapitána Kirka či jeho dvojníka.

--- Neurální parazity vytvořil Wah Chang a byli zavěšeni na drátcích - což je nepochybně důvod jejich létání v širokých kruzích. Zachoval se prý dokonce vystřižený záběr, kde byl parazit špatně "navigován" a místo na Spockových zádech přistál na Spockově pozadí.

--- Jsou ještě nějaké další planety, kam se parazité také rozšířili a které teprve zbývá odhalit? Podle lidského způsobu uvažování se zdá nelogické, aby se šířili pouze lineárně, když se mohou šířit všemi směry.

--- Exteriéry hlavního města Denevy byly natáčeny v areálu ústředí firmy T.R.W.Corporation v Redondo Beach v Kalifornii, jehož futuristické budovy perfektně navodily atmosféru kolonie vzdálené budoucnosti. Díky natáčení v reálných exteriérech patří Operation: Annihilate! k vizuálně nejpůsobivějším epizodám Star Treku. Využívání skutečných futuristických budov se stalo ve sci-fi běžnou praxí až později, v době, kdy sci-fi přestala díky Star Treku být okrajovým žánrem.

--- Co zabilo Sama Kirka? Parazit mu možná přikázal ublížit vlastní ženě a Sam se dokázal vzepřít, takže zemřel na šok z bolesti jako ostatní. Taková je nevýhoda ovládání pomocí bolesti: lidé se ji dříve či později naučí ignorovat, podobně jako Spock. Znovu se tak dokazuje, že bolest je primitivní a málo účinný způsob, jak někoho k něčemu donutit.

--- Pro nefyzikálně zaměřené čtenáře ještě nutno dodat, že 1 kandela (cd) odpovídá zhruba světlu jedné parafínové svíčky. To znamená, že 1 000 000 kandela je opravdu zatraceně hodně.

--- Diváci, které příběh zaujal, by si možná rádi sehnali knihu Vládci loutek (The Puppet Masters) od klasika americké sci-fi 50. let, Roberta A. Heinleina. Tvorové, kteří v ní zaútočí na Zemi v první polovině 21. století, jsou svou podstatou značně podobní denevským neurálním parazitům - a pokud by to jako doporučení nestačilo, jedná se také o jednu z nejlepších knih o mimozemské invazi, jaké kdy byly napsány. Stejnojmenný film, třebaže sám poměrně dobrý, má s knihou společný jen název, jména hlavních postav a motiv mimozemské invaze.


Shrnutí děje (přeskočit)

Hvězdné datum 3287.2: Enterprise je na stopě nevysvětlitelné epidemie masového šílenství, která se šíří z jedné soustavy na druhou už po dvě staletí. Příčina jevu je neznámá - ví se jen, že za sebou nechává vylidněné, pusté planety. Posledním známým místem výskytu byla planeta Ingraham B, kde se epidemie vyskytla před dvěma lety. Nyní jí stojí v cestě další obydlená planeta, pozemská kolonie Deneva. Od ostatních již zasažených planet ji odlišuje jedna věc: žije zde Kirkův bratr George Samuel se svou ženou Aurelan a synem Peterem. To je pro kapitána Kirka dobrý důvod ke spěchu.
Enterprise však přesto přiletí pozdě. Hned po příletu do systému Denevy je svědkem sebeobětování - mladý pilot vletí se svou lodí přímo do denevského slunce a těsně předtím, než uhoří, stačí ještě zvolat něco o vítězství a svobodě. Na povrchu planety není situace o nic lepší; lidé se většinou skrývají ve svých domech a jsou daleko méně aktivní než obvykle. Najdou se samozřejmě i vyjímky: například skupina mužů, kteří na výsadek zoufale volají aby utekl, ale přitom se chystají umlátit ho k smrti. Šílenství zjevně už stačilo propuknout. Jestli je na tom celý milion obyvatel Denevy podobně, bude o zábavu postaráno.

Kirk s výsadkem samozřejmě zamíří rovnou k výzkumnému komplexu, kde pracuje jeho bratr. Bohužel přišel pozdě: jeho bratr Sam je mrtev, synovec Peter v bezvědomí a švagrová Aurelan se s hysterickým řevem pokouší ucpat klimatizační mřížku. Vyoadá to, jako by se pokoušela něčemu zabránit ve vniknutí dovnitř. Kirk přenese Aurelan a Petera na Enterprise, kde se McCoy pustí do jejich ošetřování. Odhalí, že jsou pod stejným vlivem jako muži, kteří předtím na Denevě napadli výsadek: cosi stimuluje jejich nervovou soustavu dokonce i když jsou v bezvědomí nebo spí. Když se Aurelan probere, stačí ještě Kirkovi říct o strašlivých věcech, které přišly z Ingrahamu B. Nutí Denevany stavět pro ně lodě, stejně jako donutili lidi z Ingrahamu, aby je dopravili na Denevu. Je třeba je zastavit, říká. A pak zemře v neuvěřitelných bolestech.
Kirk se opět připojí k výsadku. V jedné z budov, odkud se ozývá podivný bzučivý zvuk, naleznou roj jakýchsi stvoření, připomínajících létající améby zhruba o velikosti palačinky. Ukáže se, že phasery proti nim nemají žádný účinek ani nastavené na zabíjení. Protože je to zatím ta nejpodivnější věc, kterou na Denevě lidé z Enterprise potkali, zdá se být celkem pravděpodobné, že právě tito tvorové stojí v pozadí masového šílenství Denevanů. Kirk rozhodne raději vyklidit pole; výsadek se začne stahovat, když vtom jeden z tvorů prosviští vzduchem, přisaje se na záda Spockovi a skz uniformu se vsákne do těla. Vulkancova tvář se zkroutí strašlivou bolestí.

Po návratu na Enterprise se McCoy pokouší Spockovi tvora vyoperovat. Ukáže se však, že se ta podivná bytost stala prakticky neoddělitelnou součástí Spockova organismu - prorostla celým tělem jako houba v trouchnivém dřevu. McCoyovi se podaří vyoperovat jen několik vláken, pak to vzdá. Kirkův synovec je na tom podobně, ale naštěstí je stále v bezvědomí. Když se Spock probere, uprchne z ošetřovny, aby se vzápětí pokusil převzít řízení lodi s úmyslem přistát s ní na povrchu Denevy. Je zřejmé, že Spock to nedělá z vlastní vůle, protože on sám přece dobře ví, že Enterprise není zkonstruována na přistání na povrchu - a i kdyby přistála, už nikdy neodstartuje. Naštěstí se ho podaří zastavit a vstříknout mu sedativa.
Když se Spock probere spoutaný na ošetřovně, za vše se omluví. Tvorovi, který vnikl do jeho těla, se podařilo zastihnout ho nepřipraveného; teď už je ale opět pod kontrolou. Bolest, kterou tvor používá jako donucovací prostředek, se podařilo úspěšně potlačit. Pouta už nebudou nutná. Kirk a McCoy ovšem odmítnou s tím, že je třeba vyčkat, až jak se Spock dokáže ovládat.
Když oba odejdou, Spock se krátce koncentruje a pak zpřetrhá pouta. Pokusí se dostat na povrch transportérem, ale u přístroje má zrovna službu Scotty - a Skot se jen tak něčeho nelekne. Pokud to bude nutné, je připraven Spocka i zabít, aby ho zastavil.
Scott zavolá na pomoc kapitána Kirka. Spock však Kirkovi vysvětlí své záměry: protože je už infikovaný, dole mu nehrozí žádné nebezpečí. A protože je jediný, kdo dokáže nadvládě parazita vzdorovat bez velkého rizika, je tedy jediný, kdo se může bez problémů vypravit na povrch planety a přinést odtamtud jeden exemplář parazita pro výzkum. Kirk, třebaže se mu to moc nezamlouvá, musí souhlasit se Spockovou logikou.

Spock bez větších problémů odchytí jednoho z parazitů v oné hale, kde byl předtím sám infikován. Vrátí se s ním na loď a McCoy se ihned pustí do výzkumu. Ukáže se, že tvor má biologicky mnoho společného s mozkovou buňkou; sám o sobě není nic, ale je v neustálém kontaktu se všemi ostatními parazity a tím vytváří jakýsi kolektivní mozek. Tito tvorové jsou natolik odlišní, že možná přišli z míst, kde vůbec neplatí naše fyzikální zákony. Kdo ví, jak dlouho putovali vesmírem - ať už jako zárodky unášené slunečním větrem a gravitačními vlnami, nebo jako parazité na lodích svých hostitelů. Mohli přijít z opačné strany vesmíru, možná dokonce z úplně jiného vesmíru, a za sebou zanechávali jen pásmo opuštěných, vylidněných planet. Třebaže sami živí, jsou ve své podstatě popřením života, antiživotem. Musí být zastaveni tady a teď, dokonce i za cenu zničení Denevy a zabití všech nakažených.
Všichni samozřejmě doufají, že tak daleko to nedojde. Zatím ale vše naznačuje, že jiná možnost není: tvor úspěšně snáší teploty do devíti tisíc stupňů, smrtící dávky radiace, prostě vše, s čím jen McCoy dokáže přijít. Pak přijde poznání jako blesk z čistého nebe: Denevan, který se svou lodí vletěl do slunce, vykřikl v poslední chvíli, že je konečně svobodný. To znamená, že parazit byl zahuben - dříve, než zemřel hostitel. Nějaká vlastnost slunce, proti níž je hostitel odolný, zabila parazita.
Vylučovací metodou se podaří přijít na to, že by oním klíčovým vlivem mohlo být sluneční světlo. Konec konců, ti tvorové se přece před sluncem skrývají a snaží se nevystavovat mu dlouho ani své hostitele. Bylo by tedy možné rozmístit na orbitě satelitní zářiče, počkat na noc, až parazité vylezou ze skrýší, a pak změnit noc ne v den, ale přímo ve žhnoucí peklo. Je to možnost - až na to, že světlo tak ostré, jako bylo v okamžiku, kdy Denevan ohlásil zničení parazita, téměř jistě člověka zároveň oslepí. Spock se rozhodne nechat na sobě celý proces vyzkoušet, aby to ověřil - argumentuje tím, že lidé na povrchu také nemají žádné ochranné prostředky. A podaří se: parazit zahyne a bolest je pryč. Spock je však slepý...

Experiment se Spockem byl možná až příliš uspěchaný. Měli ještě chvíli přemýšlet a zkoušet různé složky světla. Z výsledků testů totiž vzápětí vyjde najevo, že parazity zabíjí jen jedna konkrétní část spektra: ultrafialová. Spock tedy vůbec nemusel oslepnout...

Dvě stě deset ultrafialových orbitálních zářičů vyčistí Denevu od mimozemské zhouby během několika minut. Zdá se tedy, že Denevané z toho nevyjdou s ničím horším než pořádným opálením, možná s lehčími formami rakoviny kůže. Je to malá cena za navrácenou svobodu ducha i těla a za záchranu galaxie od hrozby neurálních parazitů.
A ani Spock z toho nakonec nevyšel tak zle: protože Vulkan je pouštní planeta se žhavým a oslňujícím sluncem, vyvinulo se u zdejších živočichů vnitřní oční víčko, které se reflexivně zatáhne dřív, než může ostré světlo poškodit zrakové nervy. Vulkanci ovšem mají sklon na něj zapomínat - tak trochu jako lidé na slepé střevo. Spock neoslepl, byl jen dočasně oslněn. Inu, občas se člověku vyplatí mít po otci pár mimozemských genů.


Památné citáty

Kartan: "Je konečně pryč. Jsem volný... jsem..."

Aurelan: "Jsou tady! Jsou tady! Prosím zažeňte je! Už jsou tady!"

Aurelan: "Přišli... před osmi měsíci."
Kirk: "Kdo?"
Aurelan: "Věci! Strašlivé věci!"

Aurelan: "Nutí nás, abychom pro ně stavěli lodě. Nenechte je... nedovolte jim jít dál!"

Spock: "Není to život jak ho chápeme a známe. Je to zjevně živé, existuje to..."
Kirk: "A vydrží to plný zásah z phaseru."

Spock: "Jsem Vulkanec. Bolest je věcí mysli a mysl může být ovládnuta."

Scott: "Ani se nehněte, pane Spocku, nebo vás uspim napořád."

McCoy: "Jime, on je nemocný. A nevykládej mi, že je jediný, kdo to logicky může udělat."
Kirk: "To nemusím. Oba víme že je."

Spock: "Jednobuněčný tvor, který se více než čemu jinému podobá samostatné mozkové buňce."
Kirk: "To by vysvětlovalo mnohé."

Spock: "Tvor ve mě už není. Bolest také ne. A jsem také zcela slepý. Poctivý obchod, doktore. Děkuji."

Spock: "Je to pudové. Máme sklon ho ignorovat, jako vy ignorujete apendix."

McCoy: "Neobvyklé oční ústrojí! Měl jsem tušit, že přijde s něčím takovým."
Kirk: "Cos říkal?"
McCoy: "Říkal jsem - neříkej mu prosím, že jsem ho označil za nejlepšího prvního důstojníka Flotily."
Spock: "Děkuji vám, doktore."
Kirk: "Měl jsi takovou starost o jeho vulkanský zrak, doktore, že jsi zapomněl na jeho vulkanský sluch."

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Scott:
James Doohan
Sulu:
George Takei
Uhura:
Nichelle Nichols
Chapel:
Majel Barrett
George Samuel Kirk:
William Shatner
Peter Kirk:
Craig Hundley
Aurelan Kirk:
Joan Swift
Kartan:
Dave Armstrong
poboč. Zahra Jamal:
Maurishka


 Důležitá data 

První verze scénáře
19.1.1967
Konečná verze scénáře
24.1.1967
Revidovaná konečná verze
3.2.1967
Druhá upravená konečná verze
13.2.1967
Natáčení probíhalo v půli února 1967


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002