STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
23.5.2024, 18:09
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)40. - "Smrtící roky"
("The deadly years")

premiéra 8.12.1967, česká premiéra 13.12.02
Scénář David P. Harmon
Režie Joseph Pevney
Hudba Fred Steiner, Sol Kaplan

Hvězdné datum 3478.2: Při návštěvě planety Gama Hydra IV se lidem z Enterprise přihodí nemilá nehoda - neznámé záření u nich vyvolá nemoc, způsobující extrémně rychlé stárnutí. Je třeba pokusit se najít lék - pokud ovšem existuje - a přežít tak dlouho, aby bylo možné ho aplikovat. Když ale Enterprise velí osmdesátník, je vesmír náhle mnohem méně bezpečný.
Zajímavosti a postřehy

--- Sarah Marshall (Dr. Janet Wallace) už dříve s Williamem Shatnerem hrála; bylo to v epizodě seriálu The Nurses, která se jakousi zvláštní shodou náhod jmenovala "Věkový rozdíl".
Tato herečka se mimochodem v jedné z epizod seriálu Daniel Boone objevila coby epizodní postava spolu s Charlesem Drakem, představitelem komodora Stockera.

--- Když Kirk v závěru epizody zmíní "autodestrukci za použití korbomitu" (viz díl The corbomite maneuver), Čechov se začne usmívat. Znamená to, že o Kirkově "tahu s korbomitem" ví. Buď je obeznámen s dobrodružstvími Enterprise z jiných zdrojů (Sulu?), nebo už v té době na její palubě sloužil. Druhá možnost je velmi pravděpodobná vzhledem k tomu, že Khan ve filmu Star Trek II Čechova poznává. To ovšem dává jejich slavnému setkání ve zmíněném filmu úplně jiný rozměr.

--- Už v dnešní době jsme si zvykli dívat se na vysoký věk jako na nemoc, místo jako na přirozený proces. Je zřejmé, že jednou vědci přijdou na to, jak tuto nemoc vyléčit. Jaký je asi průměrný důchodový věk v době Star Treku? Můžeme směle předpokládat, že díky pokročilým metodám lékařské péče a stále příznivějším životním podmínkám se blíží spíše stovce než šedesátce. To se však samozřejmě stěží může týkat situace, kdy někdo skokem zestárne o desítky let během pár hodin.

--- Mezi obrázky v závěrečných titulcích se objeví fotografie podivného tvora před jakousi červenou zástěnou. Není to záběr ze seriálu, ale z kamerové zkoušky při tvorbě masky nové mimozemské rasy - Tellaritů, kteří se poprvé objeví v jednom z následujících dílů (Journey to Babel). Prostě a jednoduše první Tellarit ve Star Treku. Pro ty z vás, kdo nestačili Tellarita zaregistrovat, je tu i obrázek.

--- Šátek kolem krku stárnoucí por. Arlene Galway má jeden důležitý účel: zakrýt velký výstřih klasické uniformy, aby maskéři ušetřili drahá líčidla.

--- Aby byl dojem celkového tělesného stárnutí podtržen, dostali herci v pozdějších fázích o něco větší uniformy, které na nich plandají a vyvolávají tak iluzi úbytku svalové hmoty.

--- Stárnutí má zajímavý efekt na doktora McCoye: jeho klasické vystupování "venkovského doktora" s věkem výrazně sílí, stejně jako jeho jižanský akcent (který bohužel v češtině tak dokonale nevyzní).

--- Kirkův návrat do obvyklého věku byl původně natočen úplně jinak, než jak byl nakonec vysílán. V původně natočené verzi Kirk obdrží injekci léku a v doprovodu stále ještě stárnoucího Spocka vyrazí z ošetřovny na můstek, aby si vzal zpět svou loď. Proces mládnutí u něj probíhá postupně, během cesty na můstek. Tato verze však byla (snad z dramatických důvodů) vystřižena a nahrazena tou, kterou už všichni známe z vysílání: Kirk omládne na ošetřovně mimo kameru a znovu ho vidíme až na můstku, když opět mladý přichází vyřešit beznadějnou situaci.

--- Romulanské lodě jsou ve skutečnosti šikovně vybrané a nastříhané záběry, které byly natočeny pro romulanský díl Balance of terror. Jsou použity tak, že to vypadá, jako když na Enterprise útočí více než jedna loď.

--- Je docela příjemné vidět, jak rychle si vědci Federace poradili s vývojem ochrany proti romulanským plasmovým torpédům; zatímco v Balance of terror ohrožuje Enterprise jediný zásah, zde jich dostane několik a celkem snadno je přečká. To je ukázkový případ "zákulisní kontinuity" - svět se vyvíjí a události přinášejí své důsledky, aniž by nás s tím autoři obtěžovali a nutili hlavní hrdiny být hybnou silou veškerého pokroku v Galaxii.
Zároveň však jsme svědky jedné znepokojivé věci: Romulané po událostech v Balance of terror očividně už nerespektují Neutrální zónu a pohybují se v ní dle libosti - skoro jako kdyby sami nad tímto územím převzali kontrolu. Schyluje se snad k prolomení jejich izolace?

--- Vynalezl McCoy elixír mládí? Stěží. To, čím trpěli členové výsadku, nebylo přirozené stárnutí, ale degenerativní proces způsobený ozářením; McCoy přišel na způsob, jak nepřirozenou degeneraci zastavit a zároveň posílit a urychlit proces tělesné obnovy, který se postaral o návrat do normálního "věku". Přirozené stárnutí je ale způsobeno jinými tělesnými procesy a McCoyův lék proti němu nemůže účinkovat.

--- Laura Wood (představitelka Elaine Johnsonové) se objevila už v epizodě Charlie X, kde hrála zestárlou členku posádky.


Shrnutí děje

*** BUDE DOPLNĚNO ***


Památné citáty

*** BUDE DOPLNĚNO ***

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Scott:
James Doohan
Sulu:
George Takei
Uhura:
Nichelle Nichols
Čechov:
Walter Koenig
Chapel:
Majel Barrett
komodor Stocker:
Charles Drake
dr. Wallace:
Sarah Marshall
por. Galway:
Beverly Washburn
Robert Johnson:
Felix Locher
Elaine Johnson:
Laura Wood
poboč. Atkins:
Carolyn Nelson


 Důležitá data 

Natáčení probíhalo počátkem srpna 1967


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002