STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
23.5.2024, 17:47
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)44. - "Journey to Babel"
("Cesta k Babylonu")

premiéra 17.11.1967, česká premiéra 10.01.03
Scénář D.C. Fontana
Režie Joseph Pevney
Hudba Gerald Fried

Hvězdné datum 3842.3: Diplomaté jsou nákladem výbušnějším než plný sklad antihmoty - a právě na Enterprise padl ten nemilý úkol přepravit vyjednávače několika znepřátelených členů Federace na konferenci na asteroidu s kódovým názvem Babylon. Na palubě je i delegace z Vulkanu, což naplňuje pana Spocka zajisté velkým nadšením.
Zajímavosti a postřehy

--- Cesta k Babylonu je oblíbenou epizodou především mezi fanynkami Star Treku. Ne náhodou - její autorkou je totiž historicky první fanynka (a spoluautorka) Star Treku Dorothy C. Fontana, mezi diváky proslulá svou vášní pro rozvíjení postav a jejich životů. Za jedinou epizodu se tak o Spockovi a jeho minulosti dozvíme tolik co předtím za celý seriál.
Náměty, načaté v Cestě k Babylonu, Dorothy dále rozvinula v animované epizodě Yesteryear, která je jejím volným "předkračováním". Setkáme se v ní Spockovým "medvídkem" sehlatem i s jeho rodiči za mlada, nahlédneme do života malého Spocka mezi Vulkanci a staneme se svědky incidentu, který formoval Spockovu povahu.

--- Jeden z rozhovorů během recepce byl z natočené epizody vystřižen. Dozvěděli bychom se z něj bývali mnoho zajímavých informací: Sarek a Amanda jsou svoji už 38 let; předtím, než se dal na diplomatickou dráhu, býval Sarek astrofyzikem; a Sarekovým otcem byl významný vulkanský velvyslanec Shariel. Poslední informace bohužel koliduje s filmem Star Trek III: Pátrání po Spockovi, kde je Sarek označován jako "syn Skona, syna Solkarova".

--- Mark Lenard (Sarek) se ve Star Treku objevil jako romulanský komandér v epizodě Balance of terror.

--- Spock je evidentně vulkanštější než Vulkanci - protože jeho otec, plnokrevný Vulkanec, si čas od času dovolí i úsměv, zatímco Spock se něčemu takovému brání zuby nehty. Snad na to má vliv i přítomnost jeho matky, která s sebou nevyhnutelně přináší vzpomínky na emocionální dětství a uvádí nešťastného Spocka do rozpaků.

--- Recyklace rekvizit pokračuje. Na zdi McCoyovy pracovny visí dekorativní panel Tantalova pole z epizody Mirror, mirror a hned pod ním je i samotný přístroj s obrazovkou a tlačítkem. Je to snad v našem vesmíru nějaký lékařský přístroj?

--- D.C.Fontana tvrdí, že Amanda jmenovala za svobodna Graysonová a byla učitelkou. Není nejmenší důvod jí to nevěřit.

--- Vepřonosí Tellarité se objeví ve Star Treku ještě několikrát. Jejich makeup je však proti této epizodě výrazně zjednodušený - nadočnicové oblouky jsou redukovány a hluboko zapadlé oči jsou zapadlé méně, aby herci v maskách mohli lépe výrazově hrát.

--- Jane Wyatt (Amanda) je zřejmě jednou z nejznámnějších hereček, které se ve Star Treku vyskytly. Herectvím se zabývala už od třicátých let.

--- Návštěva velvyslanců ze všech koutů Galaxie umožnila tvůrcům recyklovat i kostýmy. Mezi velvyslanci jsme tak mohli zahlédnout mimozemšťana v obleku Lazara (The alternative factor) nebo Organijce (Errand of mercy).

--- Jaké následky měl orionský pokus o atentát? Můžeme předpokládat, že odhalení orionského spiknutí vedlo k úspěšnému přijetí Coridanu do Federace - ale podnikla Federace následně nějaké kroky proti zákeřnému Orionu? Podle všeho ne, protože ještě během animované série se objevují orionští piráti, využívající neutralitu Orionu pro svůj prospěch.


Shrnutí děje

*** BUDE DOPLNĚNO ***


Památné citáty

*** BUDE DOPLNĚNO ***

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Sulu:
George Takei
Uhura:
Nichelle Nichols
Čechov:
Walter Koenig
Chapel:
Majel Barrett
Sarek:
Mark Lenard
Amanda:
Jane Wyatt
Thelev:
William O`Connell
Shras:
Reggie Nalder
Gav:
John Wheeler
por. Josephs:
James X. Mitchell


 Důležitá data 

První verze scénáře
22.8.1967
Druhá revize konečné verze
19.9.1967
Natáčení probíhalo koncem září 1967


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002