STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
26.4.2024, 07:35
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)



14. - "The Galileo seven"
("Sedm z Galilea")

premiéra 05.01.1967, česká premiéra 24.05.2002




Námět Oliver Crawford
Scénář Oliver Crawford a Shimon Wincelberg (S. Bar-David)
Režie Robert Gist
Hudba Alexander Courage

Hvězdné datum 2821.5: Enterprise přepravuje lékařské zásoby pro planetu postiženou pandemií. Cestou míjí neprozkoumaný kvasar a Kirk v souladu s příkazy Flotily vyšle ke kvasaru raketoplán s vědeckou výpravou. Jenže raketoplán ztroskotá a na Kirkovi je, aby určil priority. Postaví se byrokratům, nebo ponechá posádku ztraceného raketoplánu jejímu osudu?




Zajímavosti a postřehy

--- Raketoplán Galileo měl být původně vytvořen podle návrhu Matta Jefferiese. Ten se však ukázal nerealizovatelný s tehdejším rozpočtem a technologiemi, proto nový, podstatně usedlejší návrh vytvořil automobilový návrhář Gene Winfield - který se mimochodem později proslavil svými 'hypermoderními' automobily z filmu Blade Runner. O tom, jak Galileo vznikal, si můžete více přečíst na samostatné stránce.

--- Proč se všichni zastaví na místě, když střílí z phaserů? V této epizodě je to vidět opravdu dobře - a důvodem bylo usnadnění práce animátorů, kteří v souladu s tehdejšími trikovými technologiemi paprsek phaseru dokreslovali přímo do filmu. To je daň, kterou Star Trek platí za použití paprskových zbraní.

--- Z toho, jak doktor McCoy neustále ryje do Spocka ohledně velení, by jeden skoro usoudil, že mu závidí. Kdo ví, možná ano. Ale je jisté, že po zážitcích této epizody ho to určitě už ani nenapadne.

--- Pobočnice Mears je blesková náhrada za pobočnici Janice Rand, která byla z formátu Star Treku vyřazena po předchozí epizodě. V prvních verzích scénáře sice ještě je, ale v konečné už se neobjeví. Škoda, v tomto díle se klidně ještě Janice mohla objevit, protože interakce s Kirkem tu téměř úplně chybí. A konec konců, mohla tu i zahynout - jenomže to bychom o ni pak přišli ve filmové řadě. Ironické je, že postava Janice byla ze seriálu vlastně vyřazena dřív, než tvůrci mohli vůbec posoudit její vliv na diváky - v té době byla uvedena teprve první epizoda (The man trap).

--- Kirk mluví o "ztraceném sedmimetrovém raketoplánu", přičemž v originále zmiňuje délku 24 stop (7,3 m). Skutečná délka kulisy raketoplánu však byla jen 22 stop (6,7 m). Ne že by záleželo na těch pár centimetrech.


Shrnutí děje (přeskočit)

Hvězdné datum 2821.5: V kolonii Nová Paříž vypukla epidemie. Enterprise veze zásilku léků na překladiště v kolonii Makus III, kde ji má za pět dní převzít loď, mířící k Nové Paříži. Zásilku doprovází galaktický vysoký komisař Ferris - jeden z těch mužů, co berou svou práci snad až příliš vážně. Jeho úkolem je dohlédnout na to, aby tolik potřebné léky dorazily na místo v pořádku, včas a nikde se nezatoulaly.
Enterprise cestou míjí oblast Murasaki 312 - dosud jen nedokonale zmapovaný, kvasaru podobný útvar. V souladu s předpisy se Kirk rozhodne kvasar prozkoumat - obvyklé lodní trasy vedou daleko odtud a kdo ví, kdy se zase nějaká loď Flotily dostane tak blízko. Enterprise proto vypustí raketoplán s vědci na palubě, aby jev prozkoumali. Vinou okolního záření je však ovládání raketoplánu vyřazeno z provozu. Neovladatelný člun je gravitačními vlivy vtažen do nitra jevu.
Enterprise se i navzdory Ferrisovým námitkám pustí do pátrání; jenže záření, které vyřadilo ovládání raketoplánu, zároveň zneschopnilo i lodní senzory a jiné systémy. Nezbývá než propátrat celou oblast skrz naskrz. Poblíž středu jevu, kam byl raketoplán zřejmě zavlečen, je naštěstí jen jedna planeta: Taurus 2. Shodou okolností je schopna udržet život. Pátrání by mělo tedy začít právě tam, protože je to nejpravděpodobnější místo nouzového přistání. Bez fungujících senzorů to však bude velmi těžké pátrání! Možná to bude trvat mnohem déle než ony dva dny, které Kirkovi dopřál Ferris.

Galileo skutečně nouzově přistál právě na Tauru 2. Je to sice pustá planeta, ale v nejhorším by se na ní dalo přežít. Velitel výsadku, pan Spock, se s takovým místem pro život však spokojit nehodlá; vyšle dva muže na průzkum okolí a s ostatními začne pracovat na opravách škod. Situace se zdá beznadějná: vypadá to, že raketoplán se současnou zátěží jednoduše neodstartuje, že nebude mít dost energie ani na odlepení se od země. Spock jeví odhodlání zanechat tři členy posádky na planetě, aby se zbytek zachránil. Tím vytočí k nepříčetnosti mladého a idealistického poručíka Bomu. Zdá se, že Spock má prostě talent nalézat mezi Pozemšťany stále nějaké nepřátele.
Spockův a Bomův problém se však začne brzy řešit sám od sebe - k silnému znepokojení obou. Na planetě se totiž vyskytují obrovští, chlupatí a špatně naladění domorodci, poněkud připomínající Neandrtálce na steroidech. Ti postupně zabijí dva členy posádky, Latimera a Gaetana - dříve, než si pan Spock vůbec stačí uvědomit, že jejich činy řídí pouze zvířecí emoce a ani špetka logiky či rozumu. Nešťastný Vulkanec se poprvé v životě dostal do situace, na níž jeho logika prostě nestačí.
Scotty má v plánu částečně nahradit chybějící palivo tím, že do energetického zdroje dobije energii z rezervních zásobníků phaserů. To by však zanechalo posádku Galilea bezbrannou proti případným dalším útokům domorodců. Za pokus to ale stojí - když nic jiného, na orbitě je alespoň nějaká šance, že Enterprise raketoplán zahlédne.
Galileo je však brzy opět přepaden domorodci, kteří se pokoušejí dostat dovnitř. Scotty je nucen vyplýtvat velkou část znovuzískané energie, když pustí do trupu elektrický proud, aby tvory zahnal.

Ferrisův časový limit se pomalu blíží a Enterprise marně pokračuje v pátrání. Pátrací skupina se na Tauru střetne s domorodci a je zahnána na útěk. Kirkovo odhodlání pomalu klesá; pokud se s takovými netvory setkala i posádka Galilea, možná už je dávno mrtvá!
Ne, kupodivu mrtvá není. Ale mnoho nechybí k tomu, aby se Boma pokusil Spocka zakousnout, když Vulkanec málem odmítne povolit pohřeb zabitého člena posádky Gaetana. Do startu zbývá pár minut. Během pohřbu znovu zaútočí domorodci a Spock je zraněn; Boma s McCoyem mu však zachrání život. Spock jim za to samozřejmě vynadá: tak riskovat pro záchranu jednoho muže je nepřijatelné! Když už se raketoplán chystá odlepit od země, domorodci zaútočí naposledy: začnou se na raketoplán věšet, aby ho udrželi na zemi a pokusili se do něj znovu proniknout. Spock se rozhodne odpálit přídavné trysky; raketoplán tak skutečně odstartuje, ale přijde o jedinou šanci na případné další přistání. Až dojde palivo a raketoplán začne klesat, shoří v atmosféře.

Čas vypršel. Ferris s okamžitou platností Kirkovi přikáže opustit orbitu Tauru 2 a zamířit ke kolonii Makus III. Kirkovi nezbývá než poslechnout; přikáže tedy vyvést loď z orbity, nastavit kurs a zařadit standardní kosmickou rychlost. Byrokrat Ferris samozřejmě netuší, že to neznamená zrovna ten nejvyšší rychlostní stupeň - a Kirk mu to samozřejmě neřekne. Nehodlá promarnit ani tu nejmenší šanci na nalezení Galilea; Enterprise pokračuje v pročesávání oblasti dokonce i během odletu.

Raketoplán je na orbitě, ale vše už je ztraceno: veškeré pokusy o komunikaci jsou marné, Enterprise určitě už dávno zamířila k Makus III. Posádku Galilea nečeká nic jiného než upálení zaživa, až se člun bez pohonu začne řítit do atmosféry, aby nakonec zazářil jako meteor na věčně zataženém nebi planety. S trochou štěstí ten jev probudí v místních obyvatelích zájem o vesmír a dá jim tak naději, že se z nich jednou vyvine něco pořádného. A když ne, taky se nic nestane - opičáků už se po vesmíru potuluje tak jako tak dost.
Spocka by nenapadlo, že jeho první velení skončí právě takhle. Vždycky jsou tu přece možnosti - on sám to říkal. Mohl se snad mýlit? A nebo je tu něco, co přehlédl? Logika na této výpravě selhala už dvakrát, proč se tedy na ni znovu spoléhat potřetí? A pan Spock udělá něco, co by ho před dvěma dny ani nenapadlo: natáhne ruku a stiskne spínač vypouštění paliva. Vše, co dosud v nádržích zbývalo, tryská nyní ven, okamžitě se vznítí a zanechává za Galileem ohnivou stopu. Nouzový signál. Zcela nelogický, ale zároveň jediný možný pokus.

Enterprise už svým šnečím letem opouští soustavu a Kirk ztrácí veškerou naději, když Sulu ohlásí pozoruhodný jev: ohnivou čáru podél rovníku planety. Co by to mohlo být jiného než Galileo? Dostali se na orbitu - teď ještě přijít včas na jejich záchranu! Kirk přikáže otočit loď o 180 stupňů, plnou rychlostí zamířit zpět a uvést transportní systémy do pohotovosti.
Galileo už začíná klesat do atmosféry a jeho posádka začíná být málem zralá na podlití. Spockův nelogický čin, zdá se, nepřinesl žádný výsledek... jen přiblížil okamžik smrti. Všichni už se oddávají myšlence na smrt, když vtom je na poslední chvíli zachytí chladivé mihotání transportního paprsku a vyprostí je z ohnivého pekla, ve které se právě změnil vnitřek raketoplánu. Tak se nakonec zdá, že zoufalý čin byl v dané situaci jediným možným logickým řešením.


Památné citáty

Kirk: "Ta věc ionizovala celý sektor. Naše přístroje nefungují. V bezprostřední blízkosti jsou nejméně čtyři sluneční soustavy. A někde v tom zmatku je ztracený a neovladatelný sedmimetrový raketoplán. Najít jehlu v kupce sena je proti tomu hračka."

Scotty: "To je svinčík!"
Spock: "Barvité výrazy nám nespraví zkratované obvody, pane Scotte."

McCoy: "Ne že bych byl nadšen okolnostmi, ale aspoň máte konečně šanci."
Spock: "Šanci? Šanci k čemu?"
McCoy: "Šanci velet."

Spock: "Až na vyjímky využijeme všechno vybavení, abychom dosáhli orbity. Není tu žádná přebytečná váha. Kromě pasažérů."

McCoy: "Život a smrt jen zřídka bývají logické."
Spock: "Ale dosažení kýženého cíle logické je. Navrhuji přesunout se ven a zkontrolovat, zda jsme nepřehlédli nějaké menší poškození."
Boma: "Zdá se, že menší poškození přehlédli, když mu dávali dohromady hlavu."
McCoy: "Ne hlavu, pane Bomo. Jeho srdce."

Spock: "Má lítost nad jeho smrtí mu život nevrátí."

Spock: "Z logiky věci je rozumnější obětovat jeden život než šest, doktore."
McCoy: "Já nemluvím o logice věci."
Spock: "Možná byste měl začít."

Spock: "Pánové, mou záchranou jste mohli ohrozit svou nepatrnou šanci na přežití. Bylo by logické, kdybyste mne ponechali na místě."
McCoy: "Pane Spocku, připomeňte mi, abych vám řekl, že mám té vaší logiky až po krk."
Spock: "To je velmi nelogický přístup."

Boma: "To jako shoříme?!"
Spock: "Zcela obvyklý závěr sestupné orbity."

Kirk: "Takže nepřiznáte, že jste poprvé v životě spáchal zcela lidský, čistě emocionální čin?"
Spock: "Ne, pane."
Kirk: "Pane Spocku, jste velmi tvrdohlavý muž."
Spock: "Ano, pane."

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Scott:
James Doohan
Sulu:
George Takei
Uhura:
Nichelle Nichols
por. Boma:
Don Marshall
Gaetano:
Peter Marko
Latimer:
Reese Vaughn
nadpor. Kelowitz:
Grant Woods
poboč. Mears:
Phyllis Douglas
vysoký komisař Ferris:
John Crawford


 Důležitá data 

První verze scénáře
1.9.1966
Konečná verze scénáře
15.9.1966
Natáčení probíhalo koncem září a počátkem října 1966


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002