STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
23.5.2024, 16:38
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)36. - "Wolf in the fold"
("Vlk v ovčíně")

premiéra 22.12.1967, česká premiéra 15.11.02
Scénář Robert Bloch
Režie Joseph Pevney
Hudba Gerald Fried

Hvězdné datum 3614.9: Pan Scott si užívá zaslouženou dovolenou na rajské planetě Argelius, aby se zotavil z vážného zranění hlavy, které mu nechtěně způsobila členka posádky Enterprise. Věci se však brzy zvrhnou: v místě, kde je ubytován, začne někdo brutálně vraždit mladé ženy, a Scotty je hlavním podezřelým.
Zajímavosti a postřehy

--- Robert Bloch, scénárista této epizody, se nejvíc proslavil autorstvím předlohy k filmu Psycho. V roce 1961 napsal pro seriál Thriller epizodu, v níž současné americké městečko terorizuje tajemný masový vrah, pracující podle vzoru Jacka Rozparovače. Ukáže se, že vrahem je neznámý dlouhověký tvor - jakýsi "démon", který bloudí po světě a hledá své oběti. V závěru je odhaleno, že jeho současným lidským hostitelem je inspektor Scotland Yardu, který případ vyšetřuje.
Převedením do sci-fi reálií tento příběh rozhodně získal. Zjištění, že tajemným vrahem není žádný krvelačný mimozemšťan, ale tvor pocházející ze Země, vyvolává nevysvětlitelné mrazení v zádech. Největší zlo je vždycky to, které si neseme s sebou.

--- Epizoda je šikovně rozplánována tak, že je divák dlouho na pochybách, jestli Scotty opravdu není vrahem v důsledku svého nešťastného zranění. Toto napětí ještě umocňovala scéna, která byla z konečné epizody vyškrtnuta: když spatřil poručici, která přinesla psychotrikordér, otřásl se Scott neklidem a vykřikl: "Ženská!" Jaris se dotazoval, proč Scotty nemá rád ženy, a od kapitána Kirka se mu dostalo vysvětlení, že nešťastný inženýr se necítí dobře, protože utrpěl zranění hlavy.

--- V této epizodě je vidět jeden z nejoriginálnějších kamerových úhlů, který kdy byl ve Star Treku použit: když společnost zasedne k seanci okolo stolu v Jarisově domě, kamera vše snímá zhora od stropu. Spolu s hudbou (vypůjčenou z The cage) a osvětlením se tak podařilo vytvořit velmi efektní scénu.

--- Snad jediným zápornějším momentem celé epizody je okamžik, kdy se Hengist pokouší uprchnout ze zasedačky Enterprise. Prchající už na první pohled není představitel Hengista John Fiedler, ale jeho špatně zamaskovaný dubl.

--- Charles Macaulay, představitel Jarise, se už ve Star Treku jednou objevil - jako Landru v epizodě Return of the Archons.

--- Zřejmě poprvé jsme byli v této epizodě svědky toho, jak se kapitán Kirk (byť váhavě) podrobuje místní jurisdikci a souhlasí s trestem podle místních krutých zákonů. Je to velká změna proti Kirkovi, který v A taste of armageddon vyhrožuje zničit povrch planety, jestliže mu Eminiané zkřiví vlas na hlavě. Co mu zabránilo jednat i s Argeliany z pozice síly? Nebudeme daleko od pravdy, když budeme předpokládat, že za to Argelius vděčí svému strategickému umístění a celkové důležitosti pro Federaci. Ale i tak - Kirk by dobrovolně nenechal umučit jednoho ze svých nejlepších důstojníků a přátel. Je snad na vině nějaká nová směrnice, která po několika nanejvýš nepříjemných diplomatických incidentech přikazuje kapitánům předat delikventy místní jurisdikci?

--- Představitel Hengista John Fiedler proslul coby dabingový herec. Jeho nejslavnější rolí je animované prasátko z Disneyova Medvídka Pú, kterému propůjčuje hlas už od roku 1968.

--- Jakkoliv může Argelius díky své kultuře působit pozdně středověkým dojmem, je technicky minimálně na naší úrovni; v primitivně vypadajících pouličních svítidlech jsou totiž klasické žárovky.


Shrnutí děje

*** BUDE DOPLNĚNO ***


Památné citáty

*** BUDE DOPLNĚNO ***

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Scott:
James Doohan
Sulu:
George Takei
Hengist:
John Fiedler
Jaris:
Charles Macaulay
Sybo:
Pilar Seurat
Tark:
Joseph Bernard
Morla:
Charles Dierkop
poboč. Tankris:
Judy McConnell
por. Tracy:
Virginia Aldridge
Kara:
Tania Lemani
por. Kyle:
John Winston
Servírky:
Suzanne Lodge,
Marlys Burdette
hlas počítače:
Majel Barrett


 Důležitá data 

Revidovaná konečná verze
21.6.1967
Natáčení probíhalo koncem června a počátkem července 1967


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002