STAR TREK
 Star Trek > seriál >  informace o epizodách   

Seriál
Postavy
> Epizody
Svět
Tvůrci
23.5.2024, 18:31
<<< domů

seriál Andromeda
Podpořte vysílání slavné sci-fi ságy!
(Klikni pro vstup na stránku kampaně)8. - "Charlie X"
("Tajemný Charlie")

premiéra 15.9.1966, česká premiéra 12.4.2002
Námět Gene Roddenberry
Scénář D.C.Fontana
Režie Lawrence Dobkin
Hudba Fred Steiner

Hvězdné datum 1533.6: Když byl Charlie Evans ještě malé dítě, spolu s rodiči ztroskotal na neznámé planetě. Jeho rodiče zahynuli a on zůstal sám - alespoň podle pozemských měřítek. Teď, po letech, se jako dospívající mladík vrací zpět mezi lidi. Bude ale ještě schopen s nimi žít?
Zajímavosti a postřehy

--- Původní verze scénáře je téměř identická s finální, jen s několika zajímavými rozdíly. Charlie je tu zlomyslnější, zlovolnější - když je představen mladé pobočnici, chová se k ní ještě neuctivěji a srazí ji na kolena. Uhura není zpěvačka, ale talentovaná imitátorka, která bavila ostatní v rekreačním sále napodobováním známých členů posádky.

--- Spockova veršovánka v původní verzi scénáře zněla:

"Saturn's rings upon my finger
Vulcan's helmet on my head
Jupiter's chariot 'neath my feet
Down the road that's Martian red"


(Volný překlad:
"Prstence Saturnovy se mi na prstě skví
Vulkánova helma hlavu mou kryje
spřežení Jupiterovo pode mnou hřmí
tou cestou na niž Mars šarlat svůj lije"
)

--- Obrázky Janice, které Charlie vyčaroval na kartách, jsou ve skutečnosti zmenšené propagační fotografie.

--- Jak moc z toho, co říkala posádka lodi Antares, byla pravda, a kolik jim toho vnutil Charlie? Je možné, že ho na Enterprise předali (nebo dokonce z Thasu zachránili) proti své vůli?

--- Spock si zlomí obě nohy a ani nepípne - ale v rekreačním sále zjevně při Uhuřině zpěvu projevuje emoce. Znamená to, že emoce projevoval dobrovolně, nebo to, že má prostě jiný práh bolesti než lidé?

--- Hlas kuchaře, hlásícího Kirkovi permutaci sekané v krocany, není nikdo jiný než Gene Roddenberry (v originále samozřejmě).

--- Podařilo se zachránit ženu, které Charlie nechal zmizet obličej? Tracheotomie, možná?

--- Pro angličtináře původní znění Spockových veršovánek:

"Tiger, tiger, burning bright
in the forest of the night."

(William Blake: The Tiger - přečtěte si originál a vžitý překlad)

"Saturn rings around my head,
down a road that's Martian red."

(zřejmě původní - plná verze viz výše)

"Once upon a midnight dreary
while I pondered, weak and weary..."

(Edgar Allan Poe: The Raven - přečtěte si originál a vžitý překlad)

--- Charlie přinutí Spocka recitovat úvodní verše Poeova Havrana. Zajímavou shodou okolností je to, že brzy po natáčení této epizody ztvárníl Charlieho představitel, Robert Walker mladší, právě roli Edgara Alana Poea v jednom nízkorozpočtovém filmu.

--- Jiná shoda okolností: Laura Wood, představitelka zestárlé členky posádky, se do Star Treku vrátila ještě v epizodě The deadly years, která se zabývá tématem... urychleného stárnutí!

--- a na závěr původní verze Uhuřina zpěvu (pro ty, kdo mají zájem, i můj veršovaný překlad):

"Oh - on the Starship Enterprise
  There's someone who's in Satan's guise
His devil ears and devil eyes
  Will rip your heart from you.

At first his look will hypnotize
  And then his touch will barbarize
His alien love would victimize
  And rip your heart from you.

And that's why female astronauts
  Oh very female astronauts
Wait terrified and over-wrought
  To find what he will do.

Oh girls in space be wary
  Be wary, be wary
Oh girls in space be wary
  You know not what he'll do.

Now from a planet out in space
  There comes a lad not commonplace
A-seeking out his first embrace
  He's saving it for you.

Oh, Charlie's our new darling,
  Our darling, our darling
Charlie's our new darling
  He knows not what to do."Shrnutí děje (přeskočit)

Hvězdné datum 1533.6: Enterprise se setká s nákladní a průzkumnou lodí Antares a vezme na palubu mladého trosečníka Charlieho Evanse, kterého Antares nedávno zachránil po čtrnácti letech ztroskotání na dávno mrtvé planetě Thasus. Enterprise míří ke kolonii Alfa V, kde žijí Charlieho nejbližší příbuzní, takže se Kirk uvolil Charlieho dopravit domů. Kapitán Ramart a jeho zástupce Nellis, kteří Charlieho Evanse na Enterprise doprovodili, však spěchají zpět na svou loď až nezvykle rychle - pohrdnou dokonce i nabídkou zásilky saurijské brandy, a to už je co říct.
Charlie žil na Thasu, kde ztroskotala loď jeho rodičů, od tří let sám a neviděl za celou tu dobu živého člověka - jen záznamy v lodní databance. Proto je pro něj návštěva Enterprise opravdu fascinujícím zážitkem a první setkání s první dívkou (kterou je Janice Rand) ho naplní dosud nepoznaným pocitem. Brzy začne být jasné, že se do ní opravdu zamiloval - třebaže sám to nechápe a ani neví, co to slovo vlastně znamená.

Charlie je ke všem okolo velmi přátelský, skoro až vlezlý. Předvádí fantastické karetní triky a dokonce přinese Janice jako dárek lahvičku jejího oblíbeného parfému. V lodních skladech ho ovšem nemají, tak kde ho vzal? Záhada.
Bohužel, Charlieho snaha vycházet se všemi dobře je neustále bořena jeho absolutní neznalostí společenských zvyklostí: je bezohledný, často i hrubý, neumí se chovat. Kde by se to také naučil, když třináct let neviděl živého člověka. Když ale jednou plácne Janice po pozadí, je jasné, že se někdo opravdu bude muset konečně chopit otcovské role a vést Charlieho na správnou cestu. A kdo jiný by to měl být, než kapitán?

Když je Charlie s Kirkem právě na můstku, ohlásí se Antares - kapitán Ramart by prý chtěl Kirka varovat před... A vtom ticho, vysílání se náhle odmlčí. Charlie vysloví přesvědčení, že loď se rozpadla, protože byla špatně postavená. Mohlo by se to brát jako nemístný pubertální humor - kdyby ovšem průzkum oblasti na dálkových senzorech neukázal, že Antares skutečně byla zničena. Díky tomu jde všechna legrace stranou: věděl to Charlie, nebo jen odhadl? Nebo snad dokonce na zničení lodi měl sám nějakou vinu?
Tyto úvahy přeruší volání z lodní kuchyně: nešťastný kuchař hlásí, že se mu všechno pracně uchystané maso na večeři ke dni díkuvzdání jen tak z ničeho nic při pečení změnilo v pravé nefalšované pozemské krocany. Charlie stěží potlačí rošťácké zahihňání a vystřelí z můstku.
Na téhle lodi začíná něco smrdět - a Scottyho ponožky to nebudou. Charlie nějak způsobil zničení Antares a nějak změnil maso na krocany a nějak přežil bez potravy čtrnáct let na pusté planetě, kde všechen život vymizel už před dávnými časy. Vzpírá se to zdravému rozumu. Mohl by Charlie být nadán mimořádnými schopnostmi? Nemohl by snad dokonce být přeživším původním obyvatelem Thasu, o nichž se v legendách říká, že měli mimosmyslové schopnosti?
Brzy se ukáže, že Charlie dokáže být pěkně vzteklý, není-li po jeho. Roztavené šachové figurky po prohře se Spockem jsou jen začátek. Když Kirk vezme Charlieho do tělocvičny, aby ho naučil svou agresivitu tvořivě a neškodně vybíjet, Charlie nechá zmizet člena posádky, který se směje jeho pádu na zem. A pak to už jde všechno z kopce. Charlie si konečně uvědomí, že je obklopen lidmi, kteří se mu nevyrovnají a nad nimiž má nepochopitelnou moc - a pochopí, že může mít cokoliv. Nebo si to alespoň myslí. Do chvíle, než mu dá Janice košem.

Když Charlie zjistí, že ho Janice nemiluje a nikdy milovat nebude, je po legraci. Rozzuří se a nechá ji zmizet. Členové posádky, kteří mají tu smůlu, že Charliemu přišli do cesty, náhle dělají podivné věci: mizí, stárnou, mění se v leguány a vůbec se chovají skrz naskrz zvláštně. Když se Kirk pokusí změnit kurs, aby zabránil nepředvídatelnému a nebezpečnému Charliemu dostat se mezi lidi na Alfu V, zjistí, že to nejde, protože mladík ovládl řízení lodi. Enterprise je - řečeno slovy pana Spocka - "v moci adolescenta". Veškeré pokusy o obranu selhávají - když Charlieho zavřou do vězení za silové pole, nechá jednoduše zmizet sousední stěnu.

Kirk si ovšem brzy všimne, že Charlieho schopnosti už nejsou tak silné. Rozptýlil je ve snaze ovládat celou loď - soustředí se teď na každý kousek trupu, na každý přístroj, ale na každý objekt tak může působit jen zlomkem své síly. Přijde s nápadem: aktivací dalších dosud nečinných systémů by mohli Charlieho jednoduše přetížit. Začne svůj plán realizovat - když se ale chystá k rozhodujícímu úderu, spojí se s Enterprise náhle jakási cizí loď. Jsou to Thasiané a přišli si pro Charlieho.

Charlie je zděšený. Uvědomuje si, že s lidmi na Enterprise má společného daleko víc než s nehmotnými, necítícími Thasiany, kteří mu dali svou moc, aby dokázal přežít na jejich zdánlivě pusté planetě. Jistě, jsou podobni bohům - ale necítí, nemilují, nelze se jich dotknout. Charlie byl celou tu dobu sám, třebaže byli okolo něj. A teď se má vrátit zpět a strávit mezi nimi zbytek života?
Kirk si to uvědomuje také. Argumentuje, že chlapec se může přece naučit svou moc nepoužívat. Thasiané jsou však neoblomní: Charlie nemůže přestat používat svou moc o nic víc, než může tygr přestat používat zuby. Dříve nebo později by lidi kolem sebe zahubil - a nebo by oni museli v sebeobraně zahubit jeho. To je nezvratná pravda, jakkoliv je bolestivá. Lidem z Enterprise nezbývá než bezmocně sledovat, jak se zoufalý Charlie rozplývá v thasianském teleportačním paprsku, odsouzen už nikdy nespatřit člověka. Jeho osud by mu stěží někdo mohl závidět.


Památné citáty

Charlie: "Stovky? Lidí jako jsem já? To je vzrušující! Je to správné slovo?"

Charlie: "Vy jste dívka? Je to dívka?"
Kirk: "Je to dívka."

Charlie: "Máte mě rád?"
McCoy: "Proč ne?"
Charlie: "Někteří z té druhé lodi mě rádi neměli. Snažil jsem se... snažím se, aby mě lidi měli rádi. Chci, aby mě měli rádi."
McCoy: "Jako většina sedmnáctiletých."

Janice: "Charlie! Nemůžeš chodit po lodi a plácat dívky po..."

Kirk: "Chtěl bych, abys mu poskytl nutné lékařské znalosti o problémech... puberty."
McCoy: "Neměl by to udělat nějaký otcovský typ, jako třeba ty?"

Kirk: "Na Zemi je dnes den díkuvzdání. Jestli máme jíst sekanou, tak chci, aby vypadala jako krocan."

Spock: "A opět šach."
Kirk: "Šach mat."
Spock: "Váš nelogický přístup k této hře má občas své výhody, kapitáne."
Kirk: "Já tomu říkám inspirace."
Spock: "Jak si přejete. Tak jako tak jste vyhrál."

Kirk: "V tomhle vesmíru je milion věcí které mít můžeš, a milion věcí které mít nemůžeš. Není jednoduché tomu čelit, ale tak to prostě je."

Charlie: "Jaké to je s někým být? Chtít s ním být? Daroval bych vám celý vesmír..kdybych mohl."

Spock: "Jsme v rukou adolescenta."

Spock: "Je tu... tygr, tygr v nočním lese, žádné štěstí nepřinese!"

Spock: "Za chmurné půlnoci není mi pomoci!"
Charlie: "Velmi pěkné, ušoune. Můžu ho přinutit udělat všechno, tančit, smát se, cokoliv."

Charlie: "Ach prosím, nenechte je mě odvést. Nemohu se jich ani dotknout. Janice... nemají city. Nejsou jako ty. Nemilují. Prosím. Chci tu zůstat... z ů s t a t... z  ů  s  t  a  t..."

 <<< předchozí   následující >>> 

 Sekce: epizody 


 <<< předchozí   následující >>> 


 Osoby a obsazení 

James Kirk:
William Shatner
Spock:
Leonard Nimoy
McCoy:
DeForest Kelley
Uhura:
Nichelle Nichols
Janice Rand:
Grace Lee Whitney
Charlie Evans:
Robert Walker ml.
Tina Lawton:
Patricia McNulty
Kapitán Ramart:
Charles J.Stewart
Tom Nellis:
Dallas Michell
Sam:
Beau van den Ecker
dr. Harrison:
John Bellah
Navigátor:
Don Eitner (?)
Zestárlá žena:
Laura Wood (?)
Thasian:
Abraham Sofaer


 Důležitá data 

Konečná verze scénáře
30.6.1966
Doplněná konečná verze
5.7.1966
Natáčení
probíhalo v půli července 1966


[nahoru][domů][kontaktní mail]
Star Trek - by Desilu studios
 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002