STAR TREK
 fantastická dobrodružství lodi Enterprise   

3.6.2023, 23:07

seriál Andromeda


(Sponzorem tohoto projektu je Kraxnet, firma působící v oblasti informatiky a výpočetní techniky)

 <<< aktuální novinky ... 

 Zprávy


  New Voyages - recenze 
  Valeris, 18.01.2004 
První díl fanouškovského seriálu Star Trek: New Voyages, který má ambice být "čtvrtou sezónou klasického Star Treku" je konečně ke stažení na http://www.5yearmission.com (jmenovitě zde - v sekci Episodes). A už vyšla i první česká recenze.

Mám z toho zvláštní pocit. Napíšu to teď a tady, aby to bylo zdokumentované: New Voyages je věc, která bude mít dalekosáhlý dopad na budoucnost Star Treku. Pokud Paramount správně pochopí tohle poselství, možná se ještě během tohohle desetiletí dočkáme oficiálního seriálu na motivy klasické série Star Treku. A pokud budeme mít štěstí, bude ten seriál aspoň z půlky tak dobrý jako New Voyages.
Na to, že jde o první pokus, posadili tvůrci laťku proklatě vysoko.
 Zprávy


  Pozor na změnu času! 
  Valeris, 02.01.2004 
Příští týden (10.-11.1.2004) bude vysílací čas premiéry i reprízy Star Treku posunut. Premiéru uvidíme už v 01:30, ale repríza se posouvá na 05:00. Noční premiéra se tak stane dostupnější dospělým divákům, ale ranní repríza zase zmizí z dosahu těch, kdo si radši přivstanou než ponocují. Star Trek tak přijde především o diváky z řad předškoláků a školáků, kteří o víkendu nemohou dospat a často okupují televizi už v šest ráno. V dlouhodobém měřítku je to trochu škoda.
 Zprávy


  Známé tváře ve Star Trek: New Voyages 
  Valeris, 19.12.2003 
Ve fanouškovském seriálu Star Trek: New Voyages, který bude mít premiéru už za pár dní, se objeví v epizodních rolích hned dva veteráni Star Treku: Eddie Paskey (pan Leslie, objevující se v různých dílech už od Where no man has gone before) a John Winston (pan Kyle, transportní technik v různých epizodách - například Tomorrow is yesterday - a později důstojník s hodností komandéra na můstku Reliantu ve filmu Star Trek II: The wrath of Khan).
Takže máme všichni další důvod, proč se na New Voyages těšit. Jestli tohle není skvělá zpráva, pak co jí je?

Více se můžete dočíst v článku na Základně Antares, kde najdete i fotky toho, jak oba pánové vypadají dnes.
 Zprávy


  Výročí Gene Roddenberryho 
  Valeris, 26.10.2003 
Je tomu už dvanáct let, co zemřel tvůrce Star Treku - Gene Roddenberry.

Při té příležitosti vyšel na Základně Antares jeho životopis, napsaný původně pro jednu ze starších verzí StarTrek.CZ.
 Star Trek


  Dobrodružství pokračují 
  Valeris, 08.10.2003 
Zatímco u nás Star Trek končí, v USA se po třiceti letech probouzí k novému životu. Ojedinělý projekt Star Trek: New Voyages, jehož pilotní film bude zveřejněn letos v prosinci, se pokouší navázat na klasický Star Trek dalšími dvěma sezónami hraných příběhů. Postavy byly obsazeny novými herci a byly použity nové triky, ale výtvarný styl šedesátých let zůstává zachován. A nám nezbývá, než se začít těšit na prosinec.

Na Základně Antares si můžete přečíst článek o celém projektu a prohlédnout si obrázky z traileru. Můžete také navštívit přímo domovskou stránku projektu.
 Zprávy


  Po Star Treku? Star Trek! 
  Valeris, 24.08.2003 
12. září končí vysílání klasického seriálu Star Trek, který nám dělal milou společnost už od 22.2.2002. Ale skutečně končí? Kdeže.
Již od 7.9. se totiž na obrazovky znovu vrací první řada Star Treku, počínaje pilotní epizodou Klec. Vysílací čas je bohužel přesně tak absurdní, jak je u České televize zvykem - 3:20 v noci. Pokud si tedy někdo dělal naděje, že by mohl Star Trek být reprízován ve svém dosavadním čase, případně že by dokonce mohl v repríze dostat nějaký "dospělý" čas (například 22:00 na ČT2), byly to naděje plané. My, kdo dáváme přednost sledování naživo, se tedy opět můžeme těšit na zničené víkendy a ostré bolesti hlavy, důvěrně známé z dob, kdy se v takto nesmyslných časech vysílal Star Trek: Nová generace. Ale cožpak existuje nějaká oběť, které bychom nebyli schopni ve jménu Star Treku? :)
Repríza je skutečně krajně neočekávaná, protože ještě před prázdninami jsme se mohli na infowebu www.warp.cz dočíst, že: Česká televize počítá s nočním reprízováním Původní série (tím je myšlen seriál Star Trek, pozn. Valeris), ale rozhodně nikoliv záhy po ukončení jejího premiérového vysílání. Nu což, nedá se nic dělat, Česká televize se zřejmě přepočítala.

Pokud vám tedy chybí některé dříve odvysílané díly, máte poslední možnost doplnit si kolekci. Pokud patříte k těm, kdo zpočátku nad Star Trekem ohrnovali nos a teprve později prohlédli, máte poslední možnost podívat se na první díly z nového úhlu pohledu. A pokud rádi ponocujete, máte k tomu alespoň o důvod víc.

 Zprávy


  Zemřel Matt Jefferies 
  Valeris, 22.07.2003 
Včera (21.7.) v ranních hodinách zemřel Walter `Matt` Jefferies - pilot, letecký konstruktér a výtvarník, jehož práce položila základ vzhledu Star Treku i všech navazujících sérií. Bylo mu 82 let. Příčina smrti nebyla zveřejněna, ale spekuluje se o rakovině, která Jefferiese v posledních letech trápila.
Jefferies byl tvůrcem vzhledu a funkcí hvězdné lodi Enterprise. Vytvořil typický design lodí Hvězdné flotily, navrhl uspořádání můstku a celou řadu dalších technických vychytávek, které přežívají i v nových pokračováních Star Treku. Jeho práce dodnes inspiruje nové generace výtvarníků a stala se i předmětem studia tvůrců skutečných vesmírných lodí.

O práci Matta Jefferiese si můžete více přečíst v článcích Matt Jefferies: Postavil jsem Enterprise! a Matt Jefferies podruhé: Zrození Galilea.
 Zprávy


  Zemřel William Marshall 
  Valeris, 17.06.2003 
Pomalu ale jistě nás opouštějí lidí, kteří nenapodobitelně přispěli k jedinečnosti Star Treku. Ve věku 78 let tento víkend na Alzheimerovu chorobu zemřel William Marshall, představitel nezapomenutelného doktora Daystroma z epizody The ultimate computer.Marshall, narozený 19. srpna 1924 v Indianě, patřil zejména v 60. letech k uznávaným divadelním, televizním a filmovým hercům. Hrál po boku Sidney Poitiera a mnoha dalších hereckých hvězd. Byl dlouholetým obhájcem a propagátorem afroamerického kulturního odkazu. Dlouhodobě učil herectví na různých amerických universitách.
 Televize


  Marťané přicházejí! 
  Valeris, 28.04.2003 
Nestává se to věru často, ale přecejen někdy: jednou za čas dostane v České televizi někdo záchvat a omylem zařadí do programového schématu kvalitní sci-fi podívanou. Po Invazi zlodějů těl, Zakázané planetě, Star Treku a Barbarelle tak přichází na řadu další poklad, pravá legenda 50. let, klasická Válka světů (The war of the worlds) na motivy stejnojmenné novely H.G.Wellse. Film z roku 1953, který za své velkolepé technické zpracování získal Oskara, vypráví dnes již dobře známý příběh marťanské invaze na Zemi.Bitvu za záchranu Země můžete sledovat v sobotu 3.5. v 17:20 na ČT2.

(Pro rýpaly, kteří trvají na tom, aby zde prezentované zprávy měly nějakou souvislost se Star Trekem: zvukové efekty z tohoto filmu byly během následujících let použity v mnoha dalších filmech a seriálech studií Paramount, včetně Star Treku. Ve ST je to například zvuk Kirkova granátometu v epizodě Arena. :))
 Zprávy


  Zemřel Fred Freiberger 
  Valeris, 5.03.2003 
Tuto neděli zemřel ve věku 88 let Fred Freiberger, vedoucí výroby třetí série Star Treku (která se u nás začne vysílat za pár týdnů). Freiberger se během své kariéry podílel na celé řadě filmů a seriálů, které vstoupily do dějin; fanoušci Star Treku však jeho práci na svém oblíbeném seriálu příliš neocenili a mnozí dokonce jdou tak daleko, že mu přezdívají "Braga šedesátých let".
Je to samozřejmě nespravedlivý soud. Freiberger nebyl neschopné budižkničemu. Provinil se jedině tím, že se pokusil převzít (a udržet nad vodou) seriál, který se studio snažilo ukončit a z jehož tvůrčího týmu odešla většina schopných lidí. Možná tak úplně nechápal podstatu Star Treku, ale rozhodně udělal všechno, co se v té situaci udělat dalo. Pod jeho vedením vznikly některé z nejslabších, ale také některé z nejúžasnějších epizod Star Treku. Za tuhle práci v krizových podmínkách mu patří velký dík. Až se budeme dívat na třetí sérii Star Treku, jistě si na něj všichni vzpomeneme.
 Zprávy


  Zkáza raketoplánu Columbia 
  Valeris, 01.02.2003 
Dnes brzy dopoledne (východního amerického času) nad Texasem během přistávacího manévru explodoval americký raketoplán Columbia se sedmi astronauty na palubě. Nehodu nikdo nepřežil. Je to první nehoda podobného druhu od katastrofy Challengeru v roce 1986. Více informací na serveru CNN.

Columbia byla nejstarším raketoplánem NASA. Poprvé byla vypuštěna v roce 1981 a prodělala 28 misí - včetně této, která skončila katastrofou.

Posádku raketoplánu tvořili:
Rick D. Husband,
William C. McCool,
Michael P. Anderson,
David M. Brown,
Kalpana Chawla,
Laurel Clark,
Ilan Ramon

Čest těm, kdo položili své životy na dlouhé cestě lidstva ke hvězdám.

 Aktualizace


  Uplynulé epizody 
  Valeris, 12.01.2003 
Právě přibyly tradiční postřehy a zajímavosti k posledním třem epizodám, včetně nejnovější Cesty k Babylonu. Laskavý čtenář promine, ale epizoda I, Mudd je zatím rozpracována (stejně jako popisy dějů ostatních epizod).

Dále menší upozornění; adresa http://startrek.cz je momentálně mimo provoz a server je dostupný jen přes adresu http://www.startrek.cz. Kdyby si někdo z vašich známých stěžoval, že se nemůže dostat na server, upozorněte ho laskavě na tuto drobnost; kroky k odstranění závady budou podniknuty hned, jakmile zjistím, KDE je závada :)
 Andromeda


  Menší mutace 
  Valeris, 8.01.2003 
Jakousi záhadnou shodou okolností se během včerejška z článku o Andromedě stala nová samostatná sekce s vlastním designem! :) Užijte si ji - a pokud k něčemu potřebujete původní článek, ten je teď kousek vedle.
 Představujeme


  Andromeda - Star Trek tak trochu naruby 
  Valeris, 3.01.2003 
Od úterka 7.1.2003 bude TV N@VA každý všední den kolem třetí hodiny odpoledne vysílat nový (neokoukaný, originální, nezprofanovaný - mlask!) kanadsko-americký sci-fi seriál Andromeda. Hvězdolet Andromeda je se svým kapitánem Dylanem Huntem ve službách Společenství světů - rozlehlé mezihvězdné říše, která po tisíciletích prosperity stojí na pokraji zkázy...
Pro fanoušky Star Treku je seriál zajímavý hlavně skutečností, že vznikl podle podkladů z pozůstalosti Gene Roddenberryho, tvůrce Star Treku. Shodou okolností jde navíc o jeden z nejoriginálnějších "vesmírných" sci-fi seriálů od doby Babylonu 5. A to už jsou dva dobré důvody k tomu, aby vám dnes StarTrek.CZ umožnil bližší seznámení s tímto "mladším bráškou Star Treku". Uvidíme, jestli bude stát za to.
 Aktualizace


  Soubory ke stažení 
  Valeris, 2.01.2003 
Do sekce Soubory ke stažení byly přidány dvě tematické tapety na plochu (k 36. výročí a u příležitosti epizody Město na pokraji Věčnosti), které bylo dosud nutno hledat v archivu novinek, pokud si je chtěl někdo stáhnout. Dále přibyly ke stažení soubory s hudbou - znělky všech tří řad včetně prvních dvou pilotů a výběr doprovodné hudby z epizod. Většina uvedené hudby byla v minulosti ke stažení na (nyní pozastavené) stránce puvodni.startrek.cz, ale přibylo i několik nových skladeb. Teď, když se mi konečně povedlo překonat věčný nedostatek času (čti "lenost" :)) a předělat provizorní stránku sekce, nic nebrání jejímu dalšímu rozšiřování; do budoucna se můžete těšit například na několik nových tapet nebo na ikonky pro diskusní servery.
 Představujeme


  Exeter: první nový Star Trek za třicet let 
  Valeris, 20.12.2002 
Včera měl slavnostní premiéru film Starship Exeter: The savage empire, který vypráví příběh lodi USS Exeter (NCC-1706) při návštěvě domovské planety Andoriánů. Exeter má za úkol vyzvednout na Andoru životně důležitou vakcínu proti canopskému moru. Vše se však nebývale zkomplikuje a posádka Exeteru, která je z velké části složená z čerstvých absolventů Akademie, zažije nejednu horkou chvilku.

Dnes vám StarTrek.CZ jako první v ČR přináší podrobnější informace o tomto vyjímečném projektu, který je mnohými zahraničními fanoušky (zvlášť ve světle neúspěchu posledního oficiálního novotrekového filmu Nemesis) prohlašován za "první opravdový Star Trek bez posádky kapitána Kirka".

Aktuálně 21.12.: na StarNETu vzniklo fórum pro komentáře o Exeteru.
 Aktualizace


  Uplynulé epizody 
  Valeris, 19.12.2002 
Po nevyhnutelné měsíční pauze vám StarTrek.CZ přináší další aktualizaci. Jsou to postřehy a zajímavosti k epizodám, odvysílaným za onen uplynulý měsíc. Výběry památných citátů a převyprávění dějů budou přidány postupně. Pro přístup k jednotlivým epizodám použijte laskavě boční menu.
 Česká televize


  Star Trek 2003: ještě horší než špatné 
  Valeris, 19.12.2002 
Premiéra Star Treku zůstává i po novém roce v pátek v 16:30. Repríza však byla navzdory přáním diváků Star Treku posunuta nikoliv blíže k půlnoci, ale dál od ní - až na půl druhé v noci! Mezi tradiční páteční detektivku a reprízu Star Treku zařadila totiž Česká televize hodinu a tři čtvrtě dlouhý celovečerní film!
Pěkný dárek nám ČT připravila k novému roku, jen co je pravda. Necháme si to líbit, a nebo už je nám všechno fuk?
 Česká televize


  Zrcadlo, zrcadlo - pohřbeno zaživa? 
  Valeris, 23.11.2002 
6.12.2002 nás čeká zřejmě nejlepší ze všech epizod Star Treku - Zrcadlo, zrcadlo. Česká televize se však k této události staví vskutku chladně. Vůbec se nenamáhá na tuto jedinečnou epizodu upozornit anotací v programovém plánu (z nějž novináři čerpají informace pro upoutávky v programových magazínech) - přičemž například takový stokrát vysílaný Asterix nebo extrémě exkrementózní italská telenovela Okouzlení tam svou anotaci mají. Ať se Česká televize nediví, že sledovanost Star Treku nestojí za nic, když se nenamáhá upozornit diváky ani na ty nejlepší epizody.
A aby to bylo ještě lepší, noční repríza Zrcadla bude až v jednu v noci. Proč? Inu, protože poslední dvoudíl seriálu Jsem do tebe blázen se bude vysílat najednou.
 Smutná zpráva


  Jerry Sohl překročil hranice nekonečna 
  Valeris, 15.11.2002 
4.11.2002 zemřel ve věku 88 let Jerry Sohl, sci-fi spisovatel a televizní scénárista. Pro Star Trek vytvořil scénář populární epizody The corbomite maneuver a námět pro dvě další - neméně oblíbenou This side of Paradise a u nás dosud neuvedenou Whom gods destroy.
Více ve zprávě CNN.
 Aktualizace


  Apollón má amok 
  Valeris, 7.11.2002 
V sekci epizod přibyl předminulý díl Who mourns for Adonais? a minulý Amok time, jako už tradičně se všemi náležitostmi.

Špatnou zprávou naopak je, že dočasně přerušuji pravidelný cyklus Star Trek na webu; nové díly budou odteď jen tehdy, když narazím na internetu na něco opravdu zajímavého. Nějak mi totiž začínají docházet zajímavé stránky a navíc s lítostí zjišťuji, že dobrá polovina těch báječných zahraničních stránek o Star Treku, jejichž adresy se mi povedlo nasbírat za posledních pět let, už dávno nefunguje. Inu, časy se mění. Star Trek naštěstí zůstává.
 Druhá řada:


  Klasika nejklasičtější 
  Valeris, 28.10.2002 
Druhá řada Star Treku obsahuje snad největší procento nejlepších - a zároveň typicky "trekových" - epizod. Seriál má už za sebou dětské nemoci první řady a nalezl vlastní styl (často charakterizovaný jako "bizarní směs humoru a napětí"), ale krizi třetí řady má teprve před sebou. Dalo by se tedy říct, že v následujícím půlroce nás čeká to nejlepší, co bylo ve Star Treku natočeno.
Abyste měli povědomí o těch dílech, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, je tu dnes pro vás jejich stručný přehled s hodnocením - subjektivní, ale zasvěcený průvodce po nejlepších epizodách druhé řady.
 Aktualizace


  Star Trek na webu - nyní i samostatně 
  Valeris, 25.10.2002 
Pro ty z vás, kdo jste si oblíbili týdenní cyklus Star Trek na webu aneb zajímavé stránky, konečně přichází dávno slíbené vylepšení: vznikla nová sekce Odkazy, jejíž obsah budou tvořit právě jednotlivé díly zmíněného cyklu. Noví návštěvníci tak už nebudou muset lovit starší odkazy v archivu zpráv.
 Aktualizace


  Tvůrci se množí 
  Valeris, 24.10.2002 
Dnešní aktualizaci ocení snad alespoň studenti filmařských škol, když už nikdo jiný :). V sekci Tvůrci byl dodnes k nalezení zatím jen seznam skladatelů, kteří ohudebnili náš oblíbený seriál; počínaje dneškem přibyl konečně nově i seznam režisérů a seznam scénáristů. Pokud je mi známo, je to zřejmě zatím jediný relativně kompletní jmenný rejstřík tvůrců ST na internetu. Do budoucna pravděpodobně přibudou i další profese.
Zároveň bylo upraveno třídění všech tří seznamů - nyní je abecední.
Špatná zpráva mým odpůrcům - ruce mi z toho všeho opisování naštěstí neupadly :).
 Star Trek na webu - zajímavé stránky (VII.)


  Hvězdná flotila 
  Valeris, 20.10.2002 
Pod adresou www.hvezdnaflotila.cz se skrývá přesně to, co říká název: česká oblastní pobočka Hvězdné flotily. Pokud vás hned na úvod nevyděsí blikající signál červeného poplachu (ale to by neměl, internet je riziková oblast a nebezpečí tu číhá na každém rohu), otevře se před vámi svět, do kterého nemá přístup každý: svět Hvězdné flotily. Dozvíte se, jak se dostat na Akademii a stát se praporčíkem (soudě z testů to není snadné, ale rozhodně je to zábava). V sekci Astrometriky se dočtete spoustu informací o vesmíru a jeho uspořádání, v databázi si můžete přečíst o mimozemšťanech a vesmírných lodích - a to je teprve začátek, protože česká sekce Hvězdné flotily se díky snahám svého velitele komodora Leian neustále rozrůstá. Je škoda, že se trochu málo zabývá výzkumem historie (čti "původním Star Trekem" :)) - ale přehršel všeobecných informací to bohatě vynahrazuje.

Tato rubrika vám každý týden v krátkosti představí jednu zajímavou českou nebo zahraniční internetovou stránku o Star Treku. Můžete posílat i své vlastní návrhy.
 Aktualizace


  Epizody 
  Valeris, 20.10.2002 
Jako dnešní aktualizace k vám společně přicházejí dvě poslední epizody, tedy xenofobně-milostná Metamorphosis a dobrodružně-porodnická Friday`s child.
Dobrá zpráva je, že po opětovném zhoršení počátkem týdne už je mi přecejenom trochu líp a už se mi tolik nepletou písmenka na klávesnici :)), takže v příštích dnech a týdnech se snad aktualizační režim zase trochu zlepší.
 Star Trek na webu - zajímavé stránky (VI.)


  Guide to animated Star Trek 
  Valeris, 13.10.2002 
Pár let po skončení hraného Star Treku bylo rozhodnuto natočit animované pokračování. Z tohoto podniku vzešlo dvacet dva půlhodinových animovaných epizod, s nimiž se můžete seznámit i v naší sekci Epizody. Pokud však toužíte po hlubším pohledu do fascinujícího světa animovaného Star Treku, je tu pro vás dnes již klasická stránka Guide to animated Star Trek. Jak název napovídá, stránka je zasvěcena výhradně animovanému Star Treku. Jde opravdu do hloubky a zabývá se všemi aspekty animované série, od epizod přes mimozemské rasy a vesmírná plavidla až k hlavním postavám a ještě spouště dalších věcí.

Tato rubrika vám každý týden v krátkosti představí jednu zajímavou českou nebo zahraniční internetovou stránku o Star Treku. Můžete posílat i své vlastní návrhy.
 Co se děje


  Přijďte na Pentacon 
  Valeris, 10.10.2002 
Tento pátek večer začíná první ročník nového conu - tedy srazu milovníků fantastiky - Pentacon 2002. Až dosud se trekkies vždycky svezli na jiných všobecně zaměřených conech nebo si pořádali vlastní, čistě startrekové; Pentacon je vyjímečný tím, že je to první všeobecně zaměřený con, který organizují sami fanoušci Star Treku. Na výše uvedeném odkazu najdete program akce a všechny potřebné podrobnosti.
A dokonce tam bude i moje přednáška! :)
 Aktualizace


  Mňaúúú! 
  Valeris, 10.10.2002 
Ježibaby, černá kočka a něco na způsob hradu - aneb právě zpracovaná halloweenová epizoda Catspaw z předchozího týdne.
Ač sama o sobě opožděná, bude to možná poslední aktualizace tohoto týdne, protože v současné době marodím. Mám sice rozpracované dva nové příspěvky, ale nevydržím sedět u počítače déle jak čtvrt hodiny v kuse, takže se práce na nich poněkud táhne (jak ostatně vidno už z data této aktualizace). Ale nepropadejte panice - co nebude teď, bude po víkendu :)
 Star Trek na webu - zajímavé stránky (V.)


  Al Batani 
  Valeris, 6.10.2002 
Server Al Batani patří k nejstarším dosud fungujícím českým internetovým stránkám o ST a je to vůbec první stránka na českém internetu, která byla opatřena přehledným a funkčním designem ve stylu LCARS (tedy ve stylu grafického uživatelského rozhraní počítačů v moderních pokračováních Star Treku). Na tom samozřejmě ani tak nezáleží - daleko důležitější je pro čtenáře skutečnost, že Al Batani nabízí obsáhlé informace prakticky ze všech odvětví Star Treku: v hlavním menu, které je pojato stylem palubního počítače lodi Al Batani (odtud název), tu vedle sebe najdete například detailní nákresy uniforem Flotily i celé řady mimozemšťanů, pozemské i mimozemské vesmírné lodě, počítačové hry ze světa Star Treku a hromady a hromady dalších informací, zajímavostí a údajů. Projekt je svébytně pojatý, stojí tak trochu mimo hlavní proud a nemá za cíl někomu konkurovat - není to žádný nástroj mocenského boje mezi fanoušky, ale kvalitní server, dělaný s radostí a především pro radost.

Tato rubrika vám každý týden v krátkosti představí jednu zajímavou českou nebo zahraniční internetovou stránku o Star Treku. Můžete posílat i své vlastní návrhy.
 Druhá řada je tu!


  Vítáme Páju Čechova 
  Valeris, 4.10.2002 
Milovaný, obdivovaný, zatracovaný i nenáviděný mladík s ruským přízvukem a účesem na Ivánka - praporčík Pavel Andrejevič Čechov, zelenáč z Akademie, čerstvě převelený ze strojovny na můstek a předurčený stát se jednou z naprosto nejpopulárnějších postav Star Treku. Seznamte se s pozadím vzniku této kuriózní figurky, která se nijak netají svým přesvědčením, že o veškerý kulturní i technický pokrok lidstva se zasloužili Rusové.
 Vysílací časy


 Zlepšení na obzoru?  
  Valeris, 4.10.2002 
Repríza Star Treku se pomalu posouvá do stále příznivějšího času. Je to zřejmě shoda okolností, pramenící z toho, že české filmy, uváděné v hlavním vysílacím čase, jsou relativně krátké ve srovnání s jejich zahraničními protějšky, kterými nás ČT častovala předtím. Teď by bylo potřeba, aby vysílací čas reprízy už zůstal takový, jaký je - to znamená konečně relativně přijatelný. Samozřejmě s tím těžko můžeme počítat, ale měli bychom se pokusit ČT pozitivně motivovat k tomu, aby tento čas zachovala. Co tedy můžete udělat? Zkuste napsat do ČT a poděkovat za lepší vysílací čas!
A pokud zároveň vyjádříte spokojenost s vysíláním Star Treku, taky se tím nic nezkazí.
 Retroaktualizace


  Dokonáno jest 
  Valeris, 29.9.2002 
Plán se podařil: navzdory problémům s postprodukcí byly konečně byly doplněny i poslední čtyři zbývající epizody první řady - The conscience of the king, Arena, The alternative factor a Tomorrow is yesterday. Možná budou ještě nějaké dodatky, ale ne v nejbližší době. Do druhé řady tedy vstupujeme s tak čistým štítem, jak je to jen možné :)
Teď, když dovolíte, po tom maratónu musím na pár dní poněkud zvolnit tempo. Pokud mi chcete udělat radost, můžete mezitím pro tenhle web taky napsat něco sami!
 Retroaktualizace


  Sedm statečných z Galilea 
  Valeris, 28.9.2002 
V rámci doplňování zameškaných epizod se nyní můžete seznámit s čtrnáctým dílem, The Galileo seven, v němž Spock prožívá své první samostatné velení na palubě zbloudilého raketoplánu.
 Aktualizace


  Ty věci! Ty strašlivé věci! 
  Valeris, 28.9.2002 
Včerejší horrorově laděná epizoda Operation: Annihilate! nepatří sice k nejznámějším, ale nepochybně si své příznivce najde. Tak jako již tradičně, i dnes máte možnost přečíst si převyprávění děje, zajímavosti ze zákulisí a něco málo citátů.
 Retroaktualizace


  Epizody 
  Valeris, 26.9.2002 
Po menší pauze je tu první polovina mé práce za poslední týden: zpětně zpracované díly Dagger of the mind, Miri, Court martial, Shore leave a The squire of Gothos. K úplnosti tak prvnímu ročníku zbývá už jen pět zameškaných epizod - na nichž se pracuje právě teď. Nechci sice nic slibovat, ale při tempu dvou epizod denně je reálná naděje stihnout to do neděle, zvlášť když ta nejzdlouhavější část práce je hotova už teď. Snad se to podaří.

Co se týče rubriky Star Trek na webu: protože se mi na její aktualizaci minulou neděli povedlo úspěšně zapomenout, příští aktualizace této rubriky bude následovat až za týden. V opačném případě by byla aktuální stránka znevýhodněna proti ostatním. Jaký by mělo smysl zveřejnit ji ve čtvtek večer a v neděli už ji nahradit jinou?

 Star Trek na webu - zajímavé stránky (IV.)


  Starship Schematics Database 
  Valeris, 26.9.2002 
Starship Schematics Database je opravdu vyjímečný projekt. Klade si za úkol shromáždit nákresy všech vesmírných lodí ze Star Treku, ať už těch ze seriálů a filmů, nebo těch, které se objevily v knihách nebo byly navrženy fanoušky. Všechny nákresy jsou černobílé, velká většina z nich zahrnuje pohledy z boku, zhora a zepředu. Nákresy si nedělají nárok na absolutní přesnost, ale zato zde lze najít i ty nejbizarnější verze lodí - a to nejen Federace, ale i Klingonů, Romulanů a mnoha jiných mimozemských ras. Během let se stránka stala hlavní zastávkou všech milovníků kosmických plavidel ze Star Treku - a komu by to nestačilo, přes adresu www.shipschematics.net se může dostat i na sekce věnované seriálům Babylon 5, Battlestar Galactica nebo Space Cruiser Yamato.

Tato rubrika vám každý týden v krátkosti představí jednu zajímavou českou nebo zahraniční internetovou stránku o Star Treku. Můžete posílat i své vlastní návrhy.
 Aktualizace


  Strážce Věčnosti na plochu 
  Valeris, 21.9.2002 
Jako tématický doplněk ke včerejší epizodě The city on the edge of Forever si můžete stáhnout výsledek mého čtvrthodinového hraní s grafickým editorem - jednoduchou tapetu se stylizovaným námětem "Města na pokraji Věčnosti". Snad se někomu bude třeba i líbit :)
Jedná se o plošnou grafiku, je proto uložena v neztrátovém kompresním formátu PNG, ideálním pro tento typ grafiky. Žádný ze současných grafických operačních systémů by s ním neměl mít problém.
800x600, 47 KB
1024x768, 70 KB
1600x1200, 115 KB
 Poznámka k českému znění


  K lopatě! 
  Valeris, 20.9.2002 
Dnešní epizoda, The city on the edge of Forever, patří k nejpopulárnějším dílům Star Treku. Její hlavní postava, humanitární pracovnice Edith Keeler, je vzorem ctnosti a soucitu. V českém znění však z jejích úst na Spockovu adresu zazněla krutá a zlomyslná slova: "Patříte k lopatě. Dovedu si vás u ní představit." Věru neotřelý a kuriózní překlad původní věty "At his side, as if you`ve always been there and always will." (čili volně přeloženo "Patříte k němu - jako kdybyste spolu byli odjakživa a budete navždy.")...
Takže jinými slovy, James Kirk se v českém dabingu zamiloval do ženy, která hnusně urazila jeho nejlepšího přítele. Takový zásah do originálu, který zcela změní osobnost hlavní postavy epizody, je krajně neprofesionální. Odborníka, který tuhle věc pustil do vysílání, si zase pro změnu dovedu u lopaty představit já. Vsadím boty, že by tam se svým dechberoucím důvtipem a monofilamentově břitkým smyslem pro humor rozhodně zapadl nejméně tak dobře jako Spock.
 Aktualizace


  Dovolte mi být vaší branou 
  Valeris, 20.9.2002 
Aktuálně byla doplněna dnešní epizoda, The city on the edge of Forever. Ať žije Strážce Věčnosti - stroj i živý tvor a přitom ani jedno z toho!
 Aktualizace


  Další příběhy Kirkovy posádky 
  Valeris, 17.9.2002 
Dobrodružství posádky lodi Enterprise se dočkala několika navazujících pokračování - v 70. letech to bylo dvacet dva půlhodinových dílů animované série a mezi lety 1979-1991 šest celovečerních filmů, které cesty lodi Enterprise završily. Tato animovaná a filmová pokračování byla právě doplněna do sekce přehledů epizod, takže se můžete konečně seznámit se všemi kinematograficky zpracovanými příběhy lodi Enterprise.
 Historie


  Matt Jefferies podruhé: Zrození Galilea 
  Valeris, 16.9.2002 
Účelem raketoplánu je, z hlediska televizního dramatu, izolovat uzavřenou skupinu hlavních hrdinů v pomalu se pohybujícím plavidle a umožnit tak rozvoj příběhu založeného na interakci malé skupiny postav v krizové situaci. Třebaže Gene Roddenberry doufal, že používáním transportéru ušetří a výroba raketoplánu ani nebude nutná, nakonec se ukázalo, že se bez něj Star Trek neobejde - objevil se scénář dílu, který bez raketoplánu prostě natočit nešlo.
O tom, jak vznikal raketoplán Galileo a jak to s ním nakonec dopadlo si můžete přečíst v tomto článku.
 Aktualizace


  Klingoni jsou tady! 
  Valeris, 15.9.2002 
Přečtěte si o nově doplněné epizodě Errand of mercy (Věc soucitu), v níž se nám poprvé představila válečnická civilizace Klingonů.
 Star Trek na webu - zajímavé stránky (III.)


  Diskusní server StarNET 
  Valeris, 15.9.2002 
Český diskusní server StarNET je prvním projektem podobného druhu u nás - je zaměřen totiž hlavně a především na diskuse o Star Treku a jeho moderních pokračováních. Je založený na neustále zlepšovaném vlastním engine, jehož jádrem je kontaktní databáze všech uživatelů - máte tak snadno možnost najít si nové přátele podle toho, na jaké chaty chodí, zda užívají ICQ, odkud jsou a jakou sérii či postavu mají nejraději. Diskuse jsou rozděleny do tematických skupin, nechybí samozřejmě ani skupina ryze nestartreková. Jako takový malý bonus nabízí StarNET i interní poštu mezi uživateli. Tak jako u všech diskusních serverů, i na StarNETu se vyskytuje určité procento hlupáků a ignorantů - je to ovšem více než bohatě vyváženo možností setkat se a popovídat si s desítkami zajímavých lidí.

Tato rubrika vám každý týden v krátkosti představí jednu zajímavou českou nebo zahraniční internetovou stránku o Star Treku. Můžete posílat i své vlastní návrhy.
 Retroaktualizace


  Z čehopak se vyrábějí Archonci? 
  Valeris, 13.9.2002 
V rámci doplňování zameškaných epizod byla přidána jedna z nejlepších epizod Star Treku - What are little girls made of?, a jedna z těch méně slavných, The return of the Archons. Deficit tak byl snížen na pouhých deset epizod, s čímž už se dá celkem i žít.
 Kampaň za Deep Space 9


  Není vám lhostejné, jaká volba padne? 
  Valeris, 10.9.2002 
Zbývá posledních pár týdnů, možná měsíců, do okamžiku, kdy padne rozhodnutí o nástupci Star Treku ve vysílání ČT. Máme poslední šanci ovlivnit rozhodovací proces. Události posledních let nám ukázaly, že ponecháme-li rozhodnutí o tom, co a kdy se bude vysílat, na vůli pracovníků České televize, rozhodnou obvykle právě opačně než bychom si přáli. Proto za ně musíme rozhodnout my! Připojte se hned: na stránce kampaně za DS9 přibyly dva nové bannery a tři nové billboardy, které můžete vystavit na své webové stránce coby poutač pro naši kampaň.
 Historie


  Cony z Asimovova pohledu 
  esej od Isaaca Asimova, 10.9.2002 
Dalším z řady dobových materiálů o Star Treku je krátký esej Isaaca Asimova o tom, jak na něj působili tehdejší fanoušci Star Treku a jejich srazy.
 Aktualizace


  Jedna dvě, Horta jde :-) 
  Valeris, 8.9.2002 
Do sekce Epizody byla doplněna páteční epizoda The devil in the dark.
 Aktualizace


  Jak to bylo s Talos IV 
  Valeris, 8.9.2002 
Pro milovníky různých kuriozit a doplňkových faktů byl k epizodě The menagerie doplněn opis přísně tajného dokumentu o Talosu IV, který komodor Mendez ukázal Kirkovi.
 Star Trek na webu - zajímavé stránky (II.)


  Star Trek in Sound and Vision 
  Valeris, 8.9.2002 
Star Trek in Sound and Vision je báječná stránka pro všechny milovníky obrázků: obsahuje stovky a stovky obrázků nejen z klasického Star Treku, ale i z navazujících šesti celovečerních filmů a všech moderních seriálů a filmů, inspirovaných světem Star Treku. Obrázky jsou poměrně kvalitní, zamýšlené jako pozadí na pracovní plochu - většina jich je ale bohužel jen ve formátu 800x600 nebo menším.
Kromě obrázků obsahuje stránka i obrovskou kolekci zvuků, nejen znělky a hudební motivy, ale též různé citáty a hlášky (vše samozřejmě v angličtině). Máte tak možnost poslechnout si například roztomilý přízvuk Montgomeryho Scotta nebo charismatický hlas Khana Singha. Ne že by nebyly na světě důležitější věci, ale potěší to - zvlášť, když si člověk jako startovací zvuk do Windows nastaví Pikovo "Z každé klece je cesta ven - a já ji najdu!" :)

Tato rubrika vám každý týden v krátkosti představí jednu zajímavou českou nebo zahraniční internetovou stránku o Star Treku. Můžete posílat i své vlastní návrhy.
 Výročí


  Star Trek slaví narozeniny 
  Valeris, 7.9.2002 
Zítra, 8.9.2002, je třicáté šesté výročí televizní premiéry Star Treku. Před třiceti šesti lety, ve čtvrtek 8.9.1966 ve 20:30 hodin, usedli američtí diváci poprvé k obrazovkám, aby sledovali první "exkluzivní ukázku nového barevného sci-fi seriálu" - epizodu The man trap. Seriál se ujal a natáčel se ještě celé tři roky, než byl ukončen.
Teď, po letech čekání, ho poprvé můžeme sledovat i my - a jeho výročí se tedy stává i naším. Na jeho připomínku si můžete na pracovní plochu svého počítače umístit originální tapetu, vyrobenou pouze pro tuto příležitost.


Světlejší varianta:
800x600, 400 KB
1024x768, 590 KB
1600x1200, 1.2 MB
Tmavší varianta:
800x600, 373 KB
1024x768, 541 KB
1600x1200, 1.1 MB
 Retroaktualizace


  Hrstka epizod 
  Valeris, 6.9.2002 
Do sekce Epizody dnes bylo zpětně doplněno několik starších dílů - The man trap, The naked time, Charlie X, Balance of Terror a The menagerie. Jsou dostupné též přímo z pravého menu (seznamu vysílaných epizod).
 Kampaň za vysílání Deep Space 9


  Bannery, bannery 
  Valeris, 3.9.2002 
Už jste napsali do České televize a podpořili vysílání seriálu Deep Space 9? Výborně, díky! Pokud chcete pomoct ještě něčím víc, můžete na svou internetovou stránku umístit jeden z našich propagačních bannerů - zatím je jich šest a nejsou nic moc, ale aspoň něco. Bohatě to vynahrazuje velký "billboard", který bude vašemu webu doslova vévodit - tedy pokud jste takoví nadšenci, že si ho tam vystavíte.
 Historie


  Matt Jefferies: Postavil jsem Enterprise! 
  Valeris, 2.9.2002 
Roddenberry si byl prakticky jistý jen jedinou věcí: že za žádnou cenu nechce, aby Enterprise připomínala nějakou raketovou loď ze šedesátých let. "Popsal mi smíšenou posádku sto až stopadesáti lidí, cestujících vnějším vesmírem fantastickou, neslýchanou rychlostí a bez toho, aby si museli lámat hlavu s gravitací. Přímo zdůraznil, že nechce žádná kormidla, křidélka, žádné kouřové stopy, plameny trysek, prostě žádnou raketu."
To a ještě více o vzniku Enterprise z pohledu jejího tvůce Matta Jefferiese si můžete přečíst v tomto článku.
 Video


  Když se Khan rozzlobí 
  Valeris, 1.9.2002 
Zaujal vás příběh eugenického diktátora Khana, který jsme mohli vidět minulý týden na ČT? Máte možnost zjistit, co se s ním a jeho přáteli vlastně stalo - v celovečerním filmu Khanův hněv, který nedávno vyšel na videokazetách.
 Star Trek na webu - zajímavé stránky (I.)


  Star Trek: Sickbay 
  Valeris, 1.9.2002 
Star Trek: Sickbay je velmi obsáhlá, komplexní a pravidelně aktualizovaná stránka, kde najdete nejen pečlivě sepsaná data o všech sériích a filmech Star Trek (tedy i o nových pokračováních), ale i některé poněkud bizarní záležitosti (například obrazový přehled všech žen na Kirkově Enterprise s poznámkou, zda si s nimi kapitán začal nebo ne). Pokud klasický Star Trek není zrovna váš šálek tranyi, rozhodně si budete chtít tuto stránku přidat mezi oblíbené - je tu dost věcí ke čtení i pro ty, kteří mají z Kirka vyrážku a při shlédnutí triků šedesátých let upadají do anafylaktického šoku.

Tato rubrika vám každý týden v krátkosti představí jednu zajímavou českou nebo zahraniční internetovou stránku o Star Treku. Můžete posílat i své vlastní návrhy.
 Aktualizace


  This side of Paradise 
  Valeris, 30.8.2002 
Je zpracována nově odvysílaná epizoda This side of Paradise. Jako obvykle na příslušné stránce, dostupné z menu v pravém sloupci, najdete údaje o tvůrcích, data, hrst fotografií, něco málo zajímavostí a a teorií, památné citáty a převyprávění děje.

Menší poznámka: zvažuji možnost, že k jednotlivým epizodám umožním připojovat komentáře diváků - rozbory toho co vás zaujalo, co se vám líbilo nebo nelíbilo, vaše argumenty pro nebo proti myšlenkám dané epizody atd. Budete ochotni se na takové věci podílet, to znamená tvořit k vybrané epizodě (klidně ke každé) nějaký článek? Nepůjde o diskusní fórum, spíše o jakousi vývěsku, kde si ostatní čtenáři webu budou moci přečíst vaše názory a stanoviska. Dejte vědět v diskusním fóru, jak se vám tato myšlenka zamlouvá.
 Poznámka k českému znění


  Koho vyhnat z ráje? 
  Valeris, 30.8.2002 
Dnešní epizoda Star Treku, This side of Paradise, by se měla v českém znění nejlépe jmenovat Na prahu ráje. Titul je to vypůjčený z názvu stejnojmenné knihy spisovatele F.S.Fitzgeralda - třebaže dějově s ní nemá epizoda nic moc společného. Byla však místo toho uvedena pod názvem Vyhnání z ráje - což je titul, který 1) zní velmi všedně a zprofanovaně, 2) nechtěně dopředu odhaluje rozuzlení příběhu. Tahle praxe se vyskytuje bohužel až moc často mimo Star Trek a čas od času i v rámci něj: někomu se název filmu/seriálu/epizody nelíbí, tak si vymyslí nový. Nejhorší na tom je, že nové názvy jsou až na vyjímky tradičně horší než názvy původní a často působí dojmem, že výrobce české verze považuje diváky za hlupce. Zbavíme se někdy tohoto klasického nešvaru českých lokalizací převzatých pořadů?

Máte-li k tomu co říct, berte to klidně jako námět k diskusi.
 Výzva


  Podpořte mladšího brášku Star Treku 
  Valeris, 29.8.2002 
Pamatujete si ještě na má slova, že když se do ČT dostane původní Star Trek, podpořím následné vysílání Deep Space 9 (tehdejšího protikandidáta původního Star Treku)? Bohužel, jisté problémy (o nichž se brzy vyjádřím v samostatném vysvětlujícím článku) mi zabránily v dokončení připravované kampaně za DS9 a v jejím spuštění na internetu. Plním tedy slib alespoň dnes, třebaže do rozhodnutí ČT zbývá posledních pár měsíců. Zapojte se prosím do kampaně za Deep Space 9 - na oplátku pro všechny, kdo tenkrát pomohli odvysílání původního Star Treku.
 Aktualizace


  Epizody 
V hlavním menu nyní přibyla nově otevřená sekce Epizody, kde najdete nejen přehled epizod s krátkými nástiny dějů, ale i tabulku seznamu epizod s volitelným parametrem řazení (podle abecedy, podle pořadí vysílání, podle pořadí natáčení, podle hvězdného data).
 Nové vysílací schéma:


  Star Trek opět přišel zkrátka 
  Valeris, 28.8.2002 
Ani v novém vysílacím schématu ČT nedostane Star Trek lepší vysílací čas. Premiéra zůstává v 16:30, repríza však byla odsunuta na ještě pozdější čas. Důvodem je to, že do času kolem 22:00 byl vložen další pořad - ten posunul celý zbytek vysílání o půl hodiny. V praxi to znamená, že pokud bude v hlavním vysílacím čase uveden film delší než dvě hodiny (což se může u celovečerního filmu v dnešní době stát snadno), repríza Star Trek skončí po jedné hodině v noci. Pokud vezmeme v úvahu i fakt, že větší počet pořadů za večer znamená větší počet reklamních bloků a jiných vycpávek, může to ve skutečnosti být i později. S tímto přístupem - v kombinaci s absolutní absencí upoutávek - zřejmě Česká televize Star Trek definitivně odepíše pro dospělého diváka. Člověk, který přijíždí z práce po páté hodině, stěží dokáže vydržet do jedné vzhůru, i kdyby o Star Trek stál. Což teprve člověk, který o Star Treku neví a díky inteligentním vysílacím časům nemá ani šanci se o něm dozvědět?
Musíme uznat jednu věc: skutečnost, že se u nás tento seriál vůbec vysílá, je zázrak sama o sobě. Je však opravdu smutné, že televize, která do něj investovala peníze, se ani nenamáhá zajistit mu byť jen minimální podmínky pro diváckou úspěšnost.

Deep Space 9
PODPOŘTE VYSÍLÁNÍ SLAVNÉ SCI-FI SÁGY


 První řada 

1.  The cage  [22.02.02]
 [zobraz tuto řadu] [zobraz celý seriál]
29.  Operation: Annihilate!  [27.09.02]

 Druhá řada 

30.  Catspaw  [04.10.02]
 [zobraz tuto řadu] [zobraz celý seriál]
55.  Assignment: Earth  [28.03.03]

 Třetí řada 

56.  Spectre of the gun  [04.04.03]
 [zobraz tuto řadu] [zobraz celý seriál]
79.  Turnabout intruder  [12.09.03]

Základna Antares - tam, kde Star Trek nekončí
magazín o Star Treku, SF a alternativní kultuře

Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je zaručena. Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny. Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
- Listina základních práv a svobod


[nahoru][kontaktní mail]

[CNW:Counter]

 Poslední úprava 01.01.1970 
 Design, content & idea © ToS (The only StarTrek) team 2002 
 Star Trek - by Desilu studios